Miért olyan zavaró a görög válság?
Igaz, hogy EU van, közös pénz, de attól még Görögország nem bocsájthat ki több pénzt, mert sz*rban van, mert közös a pénzügy. Államkötvényt adhat, magas kamatra, ha becsődölnek, és elbukod, akkor így jártál! Mi köze van hozzá az EU többi országának, mármint gazdaságilag.
Ha nálunk csődbe menne mondjuk Pécs városa, akkor sem uralkodna el pánik az ország többi részén hiába fizetnek ott is forinttal.
Jó, egy únióban vagyunk, valamennyire érint mindenkit, valamennyire baj, de mitől ekkora? Ráírhatják egy papírra, hogy ezért ennyi €-t adnak, legfelljebb nem adnak, megszívtad, kész!
Engem nem zavar, mert ott carom le, ahol van.
Há nem? Há de!
6!
Azért zavaró, mert:
1. a hibás görög pénzügy politika negatív következményeit másoknak kell megfizetni.
2. a pénzügyi piac mechanizmusaiból adódóan magával rántja a többi gyengén teljesítő államot.
3. rávilágít az EU korrupt és rövidlátó gazdasági politikájára (noha tudták: a görögök végig hazudnak és kozmetikázzák a számokat, mégis bevették őket kétes politikai és önző gazdasági érdekek miatt).
4. a legfontosabb: szarvashibát követtek el azzal, hogy közös gazdaságpolitika nélkül közös valutát vezettek be.
11:39
"Na meg mekkora Görögország az EU-hoz képest, vagy Pécs Magyarországhoz képest?"
Pécs 1/70 akkora, mint Magyarország, Görögország 1/8 akkora, mint Németország.
Görögo. közvetlenül főleg Németo. problémája, mert Olaszo., Spanyolo. stb. szintén bajban van, így nem ők fogják a görögöket kimenteni. Tehát az nem igaz, hogy Görögo. kicsi lenne.
Egy görög pénzügyi összeomlás egyes német bankok csődjét okozhatná. Ha néhány bank tönkremegy, az magával ránthat még több bankot. Ha a német bankrendszer meginog, akkor az olasz rögtön összeomlik. Ha az olasz összeomlik, az magával rántja a spanyolt, a portugált, végül a franciát, és megint ott fogunk tartani, mint 1931-ben, amikor egy osztrák bank (Creditanstalt) összeomlása dominószerűen rombadöntötte a világ kereskedelmi és pénzügyi rendszerét.
Egyébként a görög csődhelyzet semmiség az olasz problémákhoz képest, csak egyelőre a média a görögökkel van elfoglalva. Ha Olaszország is megy a levesbe, az nagyságrendekkel súlyosabb következményekkel jár majd.
Mondok egy kicsit kézzelfoghatóbb példát:
Képzeld el, mi lenne, ha mondjuk Budapest városa menne csődbe Magyarországon, és mivel Budapest fő hitelezője az OTP bank lenne, ezért a budapesti csőd miatt csődbe menne az OTP is.
"Görögországot miért Németország méretéhez mérjük, miért nem Európához?"
Leírtam, nem?
Görögországot nem a csődtől 5 percre lévő Olaszország fogja kimenteni, mert amint megpróbálja, rögtön mehet csődbe, és akkor Németországnak már 2 országot (az egyik majdnem akkora, mint ő) kell kimentenie, és akkor ő is megy csődbe a többiek után.
Vagy mégis ki pénzelje Görögországot? Szlovákia?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!