Vajon milyen feltételekkel tudott volna életben maradni a Szovjetunió a '90-es években is?
Gondolom, nem kellett volna annyi hitelt felvetetnie, nem volt szükséges az agyament fegyverkezése és beláthatta volna a tervgazdálkodás helytelenségét.
Ez persze csak az én gondolatmenetem, ha kell, javítsatok, vagy egészítsétek ki!
"Kazahsztán továbbra is része"
Ezt kifejtenéd részletesen?
És a Kaukázusra sem mondanám, hogy csak kenyérpusztító. Elvégre tele van olajjal.
"Vajon milyen feltételekkel tudott volna életben maradni a Szovjetunió a '90-es években is?"
Semmilyennel. A tagállamai nem akartak benne maradni, így mihelyt demokratizálódott a SZU, fel is lazult és szét is esett.
"Gondolom, nem kellett volna annyi hitelt felvetetnie, nem volt szükséges az agyament fegyverkezése és beláthatta volna a tervgazdálkodás helytelenségét."
Pontosan ezt látta be 1985-ben Gorbacsov és tényleg, leállította a fegyverkezést, aztán pedig beszüntette a tervgazdálkodást.
"Gorbacsov ismerte fel azt is, hogy a hidegháborús versengésből a szovjet blokk csak vesztesként kerülhet ki. Ez igaz valamennyire?"
Azt nem mondanám, hogy ő ismerte fel, mert ezt kb. mindenki felismerte, aki kicsit és képben volt a szovjet vezetésben, de ebből nem következik, hogy cselekedni is tudtak volna. Annyi történt, hogy Gorbacsov vonta le ebből a következtetéseket.
Igazából a hidegháború egy olyan pályán játszódott, ami erősen lejtett a keleti blokk térfele felé, hiszen 1945-ben a keleti blokk sokkal szegényebb volt eleve, és a világ sokkal kisebb részére terjedt ki. Tehát óriási hátrányból indult neki a versenynek. Viszont kb. 1970-ig, de 1960-ig biztosan a szovjet vezetés azt hitte, hogy a rendszerük felsőbbrendű, ezért ebből a hátrányból is le tudják körözni a nyugatot.
1945-ben a szovjet GDP az amerikai 20%-át tette ki. 1960-ban a 40%-át. Ekkor mondogatta Hruscsov, hogy még 20 év, és a SZU lehagyja az USA-t. Ekkoriban egyébként ezt az amerikaiak is igen komolyan vették és féltek is rendesen, egyáltalán nem röhögtek ezen, mint ahogy az utókor képzeli. 1970-ben az említett arány 44%, ekkor fulladt ki a szovjet növekedési modell, ettől kezdve a "brezsnyevi pangás" időszakáról beszélünk. 1975 után gazdasági világválság bontakozott ki, és a keleti blokk utána elkezdett leszakadni a nyugattól. 1980-ban az említett arány már csak 40% volt. Tehát 1980-ra világos volt, hogy a SZU nincs úton afelé, hogy lehagyja az USA-t, és ezért meg kell reformálni. Az öreg Brezsnyev erre nem volt már képes, utána jött Andropov, aztán Csernyenko, mindketten reformálni akartak, csak ők is öregek voltak és gyorsan meghaltak, végül 1985-re került Gorbacsov kezébe az irányítás és ő reformált is. Gorbacsov tudta, hogy a szovjet rendszer nem jobb a nyugatinál, ezért nem tud megnyerni egy egyenlőtlen versenyt vele szemben, ezért a hidegháborút be kell szüntetni. De egyébként az sem igaz, hogy ez egyedül az ő fejéből pattant ki, mert pl. a 70-es évek elején is volt egy határozott enyhülés, fegyverzetkorlátozási egyezmény, sőt, még közös amerikai-szovjet űrrepülés is volt 1975-ben. Ezért szokás első és második hidegháborúról beszélni (az első az kb. 1947-1965, a második kb. 1980-1989).
Tehát a szovjet rendszer kb. 1975-ig hozta az eredményeket (zárkózott fel a Nyugathoz), utána nem, és erre a szovjet vezetés 10 éves késéssel reagált. Igazából ha szegény Brezsnyev előbb meghal, akkor lehet, hogy hamarabb tudtak volna reagálni, ahogy Kína is elkezdett átállni a kapitalizmusra még 1978-ban.
Na és ha továbbra is próbálkozik a katonai terjeszkedéssel?
Elképzelhető, hogy a végén nemzeti lázadások, felkelések robbantak volna ki a birodalom ellen?
Nem elképzelhető. Teljesen biztos. Bár az kérdéses, hogy nemzeti-e, de mondjuk nagy torzításokkal nemzeti tömbök lázadtak volna fel. Pl. Ukrajna. Nem az ukrán nemzet, hanem az Ukrán SzSzK.
Egyik napról a másikra ők sem lettek volna nacionalisták (jobban, mint azt a sztálini rendszer is tartalmazta), de a széthúzó erők felerősödtek volna.
"Na és ha továbbra is próbálkozik a katonai terjeszkedéssel?"
Mi az, hogy továbbra is? A SZU 1945 után egy centit sem terjeszkedett. Nem állt módjában, és nem is akart.
"Elképzelhető, hogy a végén nemzeti lázadások, felkelések robbantak volna ki a birodalom ellen?"
Kicsit hollywoodi beállítás, hogy "a birodalom ellen", de egyébként nemcsak elképzelhető, hanem konkrét tény, hogy a SZU történetében sokszor előfordultak etnikai villongások. A 80-as évek végén pl. a SZU keretein belül már javában folyt az örmény-azeri konfliktus. A Kaukázusban pedig sohasem volt igazán béke.
Természetesen az is előfordult, hogy tagállamok el akartak szakadni, amire a központ durván reagált, pl. Litvániában. De igazából 1990 körül már senki sem akart jugoszláv stílusú háborút.
'Mi az, hogy továbbra is? A SZU 1945 után egy centit sem terjeszkedett. Nem állt módjában, és nem is akart.'
Afganisztán mond valamit? Csak egy példát mondtam.
ma 23:02
Ennyi erővel azt is mondhatod, hogy Magyarország terjeszkedik (ott vannak a csapatai Afganisztánban).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!