Hogy lehet ekkora adóssága az USA-nak?
Arany? Már nem aranyalapú gazdaságban élünk, jesszus.
A pénz értékét a mögötte lévő gazdasági teljesítmény, az áruk értéke, a bizalom adja. Ha fedezetlenül nyom egy ország pénzt, azaz nincs mögötte valós gazdasági teljesítmény, az irtózatosan felpörgeti az inflációt (hiperinfláció).
A jegybank ráadásul független intézmény, és a kormány tevékenységeivel összhangban, de nem azok parancsára kell, hogy cselekedjen - és a pénznyomás monopóliuma ezt az intézményt illeti.
"Hogy lehet ekkora adóssága az USA-nak?"
Ceteris paribus a legnagyobb gazdaságnak van a legnagyobb adóssága. Nem túl meglepő. Egyenes arányosság, ötödik osztályos matek, azt hiszem.
"12 billió dollár az USA államadóssága. Hogy lehet ekkora? Van ennek valami hátránya?"
Van hátránya. Ugyanaz a hátránya, mint Magyarország 100 milliárd dolláros adósságának. Kamatokat kell fizetni, így kevesebb pénz jut más célokra.
"Hogyha az USA korlátlan mennyiségű pénzt nyomtathat"
Ha elkezdené csinálni, összeomlana a pénzrendszere, és az kellemetlen lenne Átlagos Joe-nak.
" Magyarországon miért nem kezdenek el korlátlan mennyiségű pénzt nyomtatni?"
Mert a pénzrendszer összeomlása Gipsz Jakabnak is kellemetlen lenne.
ma 10:25
A magyar államadósság egy része nem forintban, hanem dollárban, euróban, jenben stb. van. Magyarország nem nyomtathat eurót, azt ugyanis az EKB nyomtatja.
Amúgy meg nem örülnék annak, ha a magyar állam pénznyomtatással próbálná elértékteleníteni az adósságát, hiszen a magyar államadósság részei a nálam lévő államkötvények is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!