A horvátok hogyan viszonyulnak a magyarokhoz történelmi szempontból?
"De csak azt lehet ellenünk uszítani akiknek alapból van valami problémája velünk."
Csupán annyi volt a bajuk, mint akkor a románoknak. Mindkettő mellettünk állt volna, ha nem előbb kapják meg a császári ajánlatot a polgárosodás felé...
Csupán annyi volt a bajuk, mint akkor a románoknak. Mindkettő mellettünk állt volna, ha nem előbb kapják meg a császári ajánlatot a polgárosodás felé...
Tény hogy a horvátok álltak még velünk a legjobban, viszont nekik is voltak problémáik, hisz meg vesztegetni nem lehetett volna őket. A magyar vezetés pedig tervbe se vette a jogaik bövitését, sőt asszimilációra törekedett (ez inkább románokra volt érvényes, mert a horvátok elég nagy tömbben éltek) .
Nos, először is egy kis történelem: a történelmi Horvátország három részből állt:
-Dalmácia: ez nagyjából a tengerparti rész,
-Horvátország: ez kicsit beljebb volt, a Szávától délre, a Tengermellék,
-Szlavónia: a Dráva és a Száva közötti rész, de a felsőbb folyásainál, Zágrábtól északra.
A szűkebb Horvátországnak volt fejedelme, később királya is. Szlavóniát Szent István foglalja el, de nem rakja hozzá a Magyarországhoz, csak csatolja hozzá, és ez hercegségként működött, általában a trónörökös gyakorolta a hatalmat. Horvátországot Szent László és Könyves Kálmán hódítja meg, utóbbi már 1097-ben elfoglalja az országot, de nem szállja meg, nem koronáztatja meg magát, csak 1102-ben.
Ez azért fontos, mert emiatt az öt év szünet miatt nem lehet megszállt országnak tekinteni Horvátországot, de perszonálunió sem volt, a kettő között kell elhelyezni a dolgot, társkirályság jött létre, Horvátország (Horvátország, Dalmácia, Szlavónia) Magyarország kapcsolt részei lettek.
Fontos szerepet játszottak a horvátok a magyar történelemben, elég, ha csak Zrínyire, vagy II. Rákóczi Ferencre gondolunk (akinek édesanyja Zrínyi Ilona, a költő (IV.) Zrínyi Miklós testvérének, Péternek a lánya).
Elég sokáig minden probléma nélkül zajlott az együttélés, a vitát kiváltó kérdések a 18-19. században jelentek meg. Ezek közül a legfontosabbak:
-a nyelv kérdés: amikor a magyar országgyűlés a latin helyett a magyar nyelvet akarta hivatalos nyelvvé tenni
-Szlavónia kérdése: Mária Terézia új megyéket hoz létre (Pozsega, Szerém, Verőcze), ezeket Szlavóniának kezdik el nevezni, az új, német ajkú horvátországi nemesség pedig az addigi Szlavóniára is használja a Horvátország elnevezést. Ez a magyar rendeknek nem tetszett
-Fiume(Rijeka) kérdése: szintén Mária Terézia kevert; előbb Magyarországhoz csatolja a Fiumét, majd a Horvát Királyi Helytartótanács alá helyezi, amelyet később megszüntet.
Ezek mellé még jött az Illír-mozgalom, 1848, Trianon stb.
Hogy hogyan is viszonyulnak? Szent László alapította Zágrábot, ott a később elpusztult Szent István-dómot, szóval a neki a fővárosukat is köszönhetik. Könyves Kálmán, mint első közös uralkodó meg nagy tiszteletnek örvend, Tengerfehérvárott (Biograd na moru), ahol koronázták, ott szintén méltón megőrizték ennek emlékezetét.
Elég vegyes lehet a képük rólunk, de szerintem összességében pozitív, és már a Jellasics szobor sem Pest felé áll :)
Kamu válasza :
Hát igen, tényleg megfordították a szobrot. Most nem észak felé, hanem dél felé csapkod a kardjával Jellasics.
Hiába no, Magyarországgal megbékéltek(főleg a fegyverszállítások után),Szerbiával még nem annyira.
Köszönöm a válaszokat!
Ha jól tudom, a Jellasics-szobor a délszláv háborúig Budapest felé mutatott a kardjával.A délszláv háború alatt fordították el a szobrot Belgrád felé a horvátok.
Ez így van. Jellasics pedig hősként indult, utána mint horvát bán, a császári udvar befolyása alatt nem tudta azt tenni, amit nemzetéért szeretett volna, de így is a legnagyobbak között tartják számon.
Ahogy nagy költőnek tartják Zrínyi Pétert is, aki bátyja, Miklós verseit fordította :) De az is művészet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!