Miért GDP-ben mérik az életszínvonalat?
Szerintem egyéb tényezők sokkal fontosabbak az életszínvonak szempontjából.
Hasonlítsuk össze például Magyarországot és Szaud-Arábiát.
Szaud-Arábia GDP-je többszöröse Magyarország GDP-jének, ha csak ezt nézzük akkor azt mondhatnánk, hogy Szaud-Arábiában magasabb az életszínvonal Magyarországon.
Azonban, hogyha egyéb tényezőket is megvizsgálunk, hamar rájövünk, hogy míg Magyarországon akkora szólás, vallás, vélemény, mozgás és szexuális szabadság van, mint Amerikában és bármely más nyugati országban, addig Szaud-Arábiában a szélsőséges vallási törvények miatt az emberek gyakorlatilag a középkorban élnek, halálbűntetés jár a homoszexualitásért, nincsen női egyenjogúság és a bűntetőtörvénykönyvben a "boszorkányság" is szerepel bűnként.
Senki nem mondta, hogy a GDP-vel életszínvonalat mér. A GDP = bruttó hazai termék. Egy évben egy országban előállított összes új anyagi értéket értéket mutatja. Ennek azért van köze az életszínvonalhoz, meg az életminőséghez, mert azért az valahol az anyagi teljesítményen alapul, de ez az összefüggés nem annyira direkt.
Az életszínvonalat egy országban jobban mutatja a vásárlóerő összehasonlítása pl. úgy, hogy megnézzük, hogy az adott országban érvényes átlag- vagy minimálbérből mennyi árut és szolgáltatást lehet venni helyben.
Az életminőség még ennél is bonyolultabb, szerintem arra nincs is objektív mérőszám, bár próbálkoznak vele. Az hogy én mitől érzem jól magam, mennyire vagyok elégedett, elég szubjektív kategória.
Viszont Szaud-Arábiában amint egy férfi 18 éves lesz házat kap és jövedelmet, valamint 4 felesége lehet. Ki tudja? Lehet, hogy az a jobb élet :)
(vagy ez egy másik arab olaj-ország?)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!