Miért nem egyesül (t) Románia és Moldova, és miért nem egyesülhet Albánia és Koszovó?
És a sok pici Magyarország miért nem egyesülhet végre újra?
Ezekre a kérdésekre az a válasz, hogy a világ mint óriási táblajáték mozgatóinak ez jelenleg nem érdeke. Majd ha az lesz, akkor úgy lesz.
Gondolom,hogy Moldávia nem akar Románia része lenni.
Az albánok külön nemzet,Koszovó pedig Jugoszlávia része volt. Azért volt a koszovói háború,hogy elszakadjanak és önálló ország legyenek.
Koszovóban albánok és szerbek is laktak. Azért voltak olyan véres harcok,mert a szerbek nem akarták,hogy Koszovó független legyen.
"Németország két részének egyesülését mindenki természetesnek vette."
Mivel, mint te is mondod, azok Németország részei voltak. Nem pedig két különböző ország.
Ez annyira így van, hogy pl. az NSZK és NDK között belföldi tarifával lehetett levelezni és telefonálni, formálisan belföld volt a két állam egymás számára. Más kérdés, hogy keletről nyugatra mégis nehéz volt közlekedni. Jogilag viszont sohasem volt 100%-ig "külföld" egymás számára a két ország. 1956-ban, 1960-ban és 1964-ben egyébként az olimpián egységes, Németország nevű csapat vett részt (pedig 1964-ben már a berlini fal is állt).
"Ha ez így van, miért nem egyesülhetnek ezek a szintén egy nyelvet beszélő, de két országban élő népek?"
Mert mi a fenéért egyesülnének? Kanada nem egyesül az USA-val csak azért, mert egy nyelvet beszél vele, Chile sem olvad össze Peruval, pedig egy nyelvet beszélnek, Ausztria sem egyesül Németországgal stb. stb.
Egyszerűen nem egyesül attól automatikusan két ország, hogy egy nyelvet beszélnek.
"Moldova korábban is Románia része volt"
Egy fenét. Moldova 1918-tól 1940-ig tartozott Romániához, előtte és utána nem.
A románok valóban úgy tekintenek Moldovára, mint mi Erdélyre, de ez fordítva már nem igaz. Moldova (Besszarábia) lakosságának jelentős része orosz tudatú vagy eloroszosodott volt a két világháború közötti években is (a városi lakosság többsége például orosz vagy zsidó volt), és meglehetősen ellenségesen viszonyult a román államhoz. Ma is Oroszország felé vonzódnak inkább a moldovaiak, sőt Oroszország is igyekszik rajta tartani a kezét Moldován. Moszkva le is választotta Moldova területéről a Dnyeszteren-túli ukrán többségű területeket, ez egy de facto független államként működik ma is Tiraspol fővárossal. Moszkva sohasem engedné vissza Moldovát Bukarest fennhatósága alá. De, ahogy írtam, jelenleg Moldova nem is akarna oda tartozni.
Koszovó más tészta. Ott szerintem csak idő kérdése az Albániával való egyesülés. Csak fokozatosan nyomják le a szerbek torkán ezt a keserű pirulát. Koszovó lakosságának döntő többsége albán, a szerbek a 17. század vége óta folyamatosan ürítik ki Koszovót, mára nagyon kevés szerb maradt már csak ott. A szerbek döntő történelmi vereséget szenvedtek, Koszovó elvesztésének folyamata már visszafordíthatatlan.
Semmi baj nincs azzal, hogy Románia és Moldova egyesüljön, végül is mindkét országban többségében románok élnek (Moldovában persze a Dnyeszter keleti oldalán ukránok és oroszok, ezért is szakadt el a Transznyisztria nevű állam, amelyet persze senki nem ismer el). Szóval még erre a kérdésre is pontot lehetne tenni. Moldova nagy részét Románia kapná meg, a Dnyeszteren túli kisebb részt meg Ukrajna.
Az igaz magyar embernek azonban van ehhez egy feltétele. Adják vissza nekünk Erdélyt, Partiumot és a Temesközt, mindazt, amit elvettek, és cserébe megkapják Moldovát. Ez így ferr. Egyébként is, mivel Románia is EU-tag, az EU minden tagállama is illetékes ebben a kérdésben, a tagállamok rábólintása nélkül ez nem mehet végbe. Nekünk legyen ez a feltételünk! Amikor a Szovjetunió felbomlásával a két Németország egyesült, az sem történhetett az EU nélkül, hiszen nem csak Németország, hanem az EU határai is megváltoztak az NDK beolvadásával.
Egyébként is, Európában túl sok ország van. Hogyan kellene rendezni a kérdést? Szlovákiát, Ciprust, Koszovót, Makedóniát megszüntetni. Szlovákiát vissza hozzánk. Ciprust újra kell egyesíteni, az 1974-es török invázió nyomán partra tett törököket visszatoloncolni Törökországba, és a szigetet Görögországhoz csatolni. Koszovót albán-szerb etnikai-területi arányban felosztani Szerbia és Albánia között. Makedón nemzet: ilyen nincs. A görögök joggal haragszanak a "makedónokra", mivel így nevezik magukat és feltüntetik magukat Nagy Sándor népének és örököseinek, holott nekik már semmi közük Nagy Sándor makedónjaihoz. A mai "makedónok" egy szláv nép, albánok és bolgárok keveréke, de a nyelvük a bolgárhoz közeli (az albán kisebbség persze albánul beszél), szóval oda kell őket csatolni Bulgáriához (esetleg az albánok lakta területeket megkaphatja Albánia).
Ha ezeket a kérdéseket sikerülne így rendezni, rögtön kevesebb felmerülő kényes kérdés lenne Európában és az EU-ban.
Ezért a magyar politikai vezetés is tegye magáévá ezeket, főleg ami Románia és Moldova egyesülésére vonatkozik. A többire nem fontos feltételeket szabnunk.
Az NDK területe mindig is szerves részét képezte Németországnak(korábban Német-Római császárság) és csak a kommunista hatalom miatt szakadt ketté Németország. Illetve az NDK homogén összetételű, német lakosság alkotja.
Ezzel szemben Moldova neve korábban besszarábia volt, és szerves része volt az Orosz Birodalomnak. Ezek mellett többnemzetiségű, és sosem akarnakt(akartak ) Romániához tartozni. Oroszország részeként képzelik el magukat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!