A Szovjetunio kommunista pártja, és a náci NSDAP állítólag kezdetben szövetségesek voltak a népfrontban. Ez igaz? A nemzetiszocializmus is eredendően szocializmus, közös szellemi alapjai vannak. Ez mennyiben igaz?
"szövetségesek voltak a népfrontban. Ez igaz?"
Nem. Miféle népfrontban? Népfront Franciaországban és Spanyolországban volt.
"A nemzetiszocializmus is eredendően szocializmus"
Kb. mint ahogy a villanykörte is gyümölcs. A "nemzetiszocializmus" egy márkanév. Ahogy a "szovjet kommunista párt" is márkenév, ugyanis az általa folytatott politika csak távolról hasonlított ahhoz, amit Marx akart.
"közös szellemi alapjai vannak"
A kommunizmus "szellemi alapjai": Marx, Engels, Lenin művei. Lenin tanításai Marxékra és orosz forradalmárok tanaira épülnek. Marx pedig az angol politikai gazdaságtanból, az utópista szocializmusból és a német idealista és pozitivista filozófiából merített.
A nácizmus ezzel szemben a német népies nacionalizmusra, a fasizmusra, irracionalista filozófiákra és az angol/francia eredetű rasszista ideológiákra épült.
A két eszmerendszer szellemi alapjai között gyakorlatilag nulla a közös rész.
Nemzetiszocialista Német Munkáspárt, az NSDAP. Ez a "náci" párt, Hitler pártja. A nevében is benne van, hogy szocialista munkáspárt.
Ezenkívül abban biztos vagyok abban, hogy még a háború előtt volt például hadiipari együttműködés a németek, és a szovjetek között, például a repülőgépgyártásban.
Valahol olvastam, hogy kezdetben, talán még hitler előtt (?) mindkét mndkét párt tagja volt egy közös szervezetnek is népfont, vagy internacionálé (?) Ezt már nem tudom, de gondoltam, hátha itt tudja valaki...
09:17
"nevében is benne van, hogy szocialista munkáspárt."
Hogyne. A RULEX órára és az ADIDOS cipőre is majdnem az van ráírva, hogy Rolex és Adidas, szóval pont olyanok, mint egy Rolex vagy egy Adidas.
"Ezenkívül abban biztos vagyok abban, hogy még a háború előtt volt például hadiipari együttműködés a németek, és a szovjetek között"
Ez egy külpolitikai kérdés, nem ideológiai. Az USA is kereskedik Vietnammal, mégsem kommunista állam.
"talán még hitler előtt (?) mindkét mndkét párt tagja volt egy közös szervezetnek is népfont, vagy internacionálé (?)"
A DAP 1919. januárjában alakult, Hitler 1919. szeptemberében lépett be, ő volt az 55. tag. 1920-tól NSDAP a párt neve, és kezdettől fogva nacionalista és szélsőjobbos politikát folytatott.
1919-ben a kommunista pártok nemzetközi szervezete a III. internacionálé volt, ennek német tagja a Spartacus Szövetség (később KPD) volt. A DAP nem volt tagja sem ennek, sem más nemzetközi szervezetnek.
ma 20:53
A nemzetiszocializmus nem "összpontosította" a tőkét. A nemzetiszocializmusban fennmaradt a magántulajdon és a magántőke, más kérdés, hogy a háborús viszonyok miatt a gazdaságot egyre inkább alárendelték a központi tervezésnek. A szocializmus likvidálta a tőkésosztályt és államosította a gyárakat, a nácizmus semmi ilyesmit nem csinált, sőt, a munkásmozgalom szétzúzásának és a biztos állami (hadi)megrendeléseknek köszönhetően a nagytőke pozíciói csak erősödtek.
Kezdetben úgy nézett ki, hogy a weimari köztársaságot a komcsik döntik romba, de a németeknek a helyi komcsik nem voltak sziptikusak, mert: nem szerették a zsidókat az I. VH-ban játszott szerepük miatt (a cionisták vették rá az amúgy németbarát és pacifista USA-t, hogy lépjenek be az Antant oldalán)
haragudtak a komcsikra a Bajor tanácsköztársaság miatt
nem szerették az internacionalizmust, hiszen revansot akartak venni nemzeti sérelmeiken.
A kommunista internacionálé először a komcsikat támogatta, de aztán a testvérszellemiségű nemzetiSZOCIALISTÁKkal is együtt tudtak működni.
Az NSDAP politikája sokkal távolabb állt a fasisztákétól, mint a kommunistákétól.
A népfrontot ne keverd ide, az tulajdonképpen csak Franciaországban volt: mindenki, még a vörösök is összefogtak a fasiszták és a nácik ellen.
"A kommunista internacionálé először a komcsikat támogatta, de aztán a testvérszellemiségű nemzetiSZOCIALISTÁKkal is együtt tudtak működni."
A nemzetiszocialisták annyira voltak "testvérszellemiségűek" a kommunistákkal, hogy az említett Bajor Tanácsköztársaság leverésében aktívan részt vettek protonáci és nácikat támogató csoportok (pl. a Thule Társaság által támogatott erők). A náci mozgalomnak kezdettől fogva a "bolsevizmus" elleni harc volt az egyik vesszőparipája.
Utolsó, a válaszom: Aha, csakhogy a szerbek meg a horvátok is két testvér nép, mégis írtották egymást. De ettől még testvérek. Remélem érthető az analógia.
Képzeld el, 2010-ben is nagyon oltotta egymás a Fidesz és a Jobbik, meg az MSZP és az LMP is, mert bár közelebb állnak egymáshoz ideológiailag, mint a többi párthoz, de éppen ezért részben lefedi egymást a társadalmi bázisuk és a hezitálók megnyerésén múlik a győzelmük.
Na, remélem most már világos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!