Lehetségessé vált volna egy Észak-Korea-szerű NDK kialakulása?
Amikor Magyarország 1989-ben kinyitotta az osztrák határt, a keletnémetek elkezdtek Magyarországon keresztül Nyugatra szökni. Válaszul az NDK megtiltotta a Magyarországra utazást. Ez nem vált be, úgyhogy lezárta a Csehszlovák határátkelőt.
Ezen irracionális lépés után kitörtek a 89-es tűntetések, amik végülis a Berlini Fal lerombolásába torkollottak.
Ha az NDK kormánya aggresszívebb lett volna, és Kínához hasonlóan lerendezi a tűntetéseket egy Tienanmen-téri módszerrel, akkor lehetségessé válhatott-e volna, hogy az NDK egy külvilágtól izolált, Észak-Korea szerű ország legyen?
Honecker elég világosan kimondta, hogy nem érdeki a Peresztrojka. Amikor Gorbacsov beszélni akart vele, hogy talán az NDK-ba is kéne egy Magyarország-szerű rendszerenyhítés, ezt válaszolta: "Attól, hogy a szomszédom új tapétát tesz fel, nekem nem kell majmolnom őt!"
Világos, hogy az NDK-s pártvezetés még 89-ben is kész volt arra, hogy letérjen a szovjet útról, csakhogy megmaradjon az NDK, csak nem voltak elég aggresszívak.
"Lehetségessé vált volna egy Észak-Korea-szerű NDK kialakulása?"
A kérdés eléggé rossz. Németország nem Korea. Nem voltak meg a kulturális és történelmi előfeltételek, és az állam szerkezete is más volt az NDK-ban, mint a KNDK-ban, nem beszélve a vezető politikusok népszerűségéről vagy a gazdasági helyzetről. Teljesen más tészta a két ország.
"Ezen irracionális lépés után kitörtek a 89-es tűntetések, amik végülis a Berlini Fal lerombolásába torkollottak."
Félreérted az 1989-es NDK-beli eseményeket.
"Ha az NDK kormánya aggresszívebb lett volna"
Nem volt rá esélye, mivel túl gyenge volt a legitimitása. Kritikus pillanatban nem tudta volna keresztülvinni az akaratát. 1989-ben az NDK csak azért létezett és nem süllyedt káoszba, mert jelen voltak a szovjet csapatok és komoly segítséget kapott az NSZK-tól. NDK-vezetők később elmesélték, hogy őszintén csodálták, hogy ilyen sokáig húzza a rendszer, aminek semmiféle szilárd bázisa nem volt a lakosság körében.
"lehetségessé válhatott-e volna, hogy az NDK egy külvilágtól izolált, Észak-Korea szerű ország legyen?"
Nehezen tudott volna elzárkózni a külvilágtól, hiszen az államcsődtől egy NSZK-gyorssegély mentette meg 1989-ben. Ha megpróbált volna elzárkózni (pl. csődöt jelent), az életszínvonal akkorát zuhant volna, hogy fellázadt volna a lakosság. A felsővezetés ezt dokumentáltan tudta, és ezért inkább lemondott a hatalomról.
"Honecker elég világosan kimondta, hogy nem érdeki a Peresztrojka."
Csakhogy 1989. okt. 18-án lemondásra kényszerült. Már szept. 28-án megszületett az első titkos Schürer-jelentés a közelgő államcsődről. Teljesen mindegy volt, hogy Honecker mit gondolt, mit csinált vagy mit akart, annyi volt neki.
"Világos, hogy az NDK-s pártvezetés még 89-ben is kész volt arra, hogy letérjen a szovjet útról"
Az NDK-pártvezetés 1989. októberében gyakorlatilag kapitulált, még hetekkel a berlini fal "leomlása" előtt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!