Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Lehetségessé vált volna egy...

Lehetségessé vált volna egy Észak-Korea-szerű NDK kialakulása?

Figyelt kérdés

Amikor Magyarország 1989-ben kinyitotta az osztrák határt, a keletnémetek elkezdtek Magyarországon keresztül Nyugatra szökni. Válaszul az NDK megtiltotta a Magyarországra utazást. Ez nem vált be, úgyhogy lezárta a Csehszlovák határátkelőt.

Ezen irracionális lépés után kitörtek a 89-es tűntetések, amik végülis a Berlini Fal lerombolásába torkollottak.


Ha az NDK kormánya aggresszívebb lett volna, és Kínához hasonlóan lerendezi a tűntetéseket egy Tienanmen-téri módszerrel, akkor lehetségessé válhatott-e volna, hogy az NDK egy külvilágtól izolált, Észak-Korea szerű ország legyen?


Honecker elég világosan kimondta, hogy nem érdeki a Peresztrojka. Amikor Gorbacsov beszélni akart vele, hogy talán az NDK-ba is kéne egy Magyarország-szerű rendszerenyhítés, ezt válaszolta: "Attól, hogy a szomszédom új tapétát tesz fel, nekem nem kell majmolnom őt!"


Világos, hogy az NDK-s pártvezetés még 89-ben is kész volt arra, hogy letérjen a szovjet útról, csakhogy megmaradjon az NDK, csak nem voltak elég aggresszívak.


2011. jan. 28. 23:15
 1/4 anonim ***** válasza:
Szerintem ha 1989-ben a KGST-ben rendeztek volna Tienamen mészárlást, már a Szovjetunió se hagyta volna és lefegyverezte volna az NDK fegyveres erőit (ugye ez már náluk is a rendszerváltás ideje volt). Vagy ők vagy az NSZK hadserege. De kétlem, hogy az agresszív fellépés a kormány részéről bármit is elérhetett volna, az NDK 1989-ben már bőven a kényszerpályán volt a szétesés felé.
2011. jan. 28. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Azért a Tienanmen tér elég messze van minden "civilizált" országtól, így nem nagyon avatkozott be senki. De ha ugyanez Berlinben lett volna, akkor az NSZK, sőt egész Nyugat-Európa és az USA biztosan közbeavatkozott volna.
2011. jan. 29. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

"Lehetségessé vált volna egy Észak-Korea-szerű NDK kialakulása?"


A kérdés eléggé rossz. Németország nem Korea. Nem voltak meg a kulturális és történelmi előfeltételek, és az állam szerkezete is más volt az NDK-ban, mint a KNDK-ban, nem beszélve a vezető politikusok népszerűségéről vagy a gazdasági helyzetről. Teljesen más tészta a két ország.


"Ezen irracionális lépés után kitörtek a 89-es tűntetések, amik végülis a Berlini Fal lerombolásába torkollottak."


Félreérted az 1989-es NDK-beli eseményeket.


"Ha az NDK kormánya aggresszívebb lett volna"


Nem volt rá esélye, mivel túl gyenge volt a legitimitása. Kritikus pillanatban nem tudta volna keresztülvinni az akaratát. 1989-ben az NDK csak azért létezett és nem süllyedt káoszba, mert jelen voltak a szovjet csapatok és komoly segítséget kapott az NSZK-tól. NDK-vezetők később elmesélték, hogy őszintén csodálták, hogy ilyen sokáig húzza a rendszer, aminek semmiféle szilárd bázisa nem volt a lakosság körében.


"lehetségessé válhatott-e volna, hogy az NDK egy külvilágtól izolált, Észak-Korea szerű ország legyen?"


Nehezen tudott volna elzárkózni a külvilágtól, hiszen az államcsődtől egy NSZK-gyorssegély mentette meg 1989-ben. Ha megpróbált volna elzárkózni (pl. csődöt jelent), az életszínvonal akkorát zuhant volna, hogy fellázadt volna a lakosság. A felsővezetés ezt dokumentáltan tudta, és ezért inkább lemondott a hatalomról.


"Honecker elég világosan kimondta, hogy nem érdeki a Peresztrojka."


Csakhogy 1989. okt. 18-án lemondásra kényszerült. Már szept. 28-án megszületett az első titkos Schürer-jelentés a közelgő államcsődről. Teljesen mindegy volt, hogy Honecker mit gondolt, mit csinált vagy mit akart, annyi volt neki.


"Világos, hogy az NDK-s pártvezetés még 89-ben is kész volt arra, hogy letérjen a szovjet útról"


Az NDK-pártvezetés 1989. októberében gyakorlatilag kapitulált, még hetekkel a berlini fal "leomlása" előtt.

2011. jan. 29. 03:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 BlackSword ***** válasza:
Az ok, hogy ők elrendelték volna ezt... Mármint a retorziókat a tüntető tömeg ellen... De azzal is számoliuk kellett volna, hogy ezt a hadsereg -jó eséllyel- megtagadja... Ilyen jellegű parancsot ugyanis egyetlen katonának sem kötelessége betartani... Megtagadhatja a végrehajtását... Ráadásul az NDK hadserege nem olyan haderő volt, mint mondjuk az akkori, vagy a mai Bundeswehr... Sokkal inkább voltak civilek egyenruhában... Nagy valószínűséggel megtagadták volna alsóbb szinten az ilyen irányú parancsokat...
2011. jan. 29. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!