Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Melyek lesznek a világ új...

Melyek lesznek a világ új nagyhatalmai a közel-jövőben?

Figyelt kérdés
2010. dec. 31. 11:24
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
20%
az Eu egy rakás fos,beláthatő időn belül szét fog esni
2010. dec. 31. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:

Attól függ, mit értünk nagyhatalmon.


Vezető gazdasági hatalmak az USA, az EU és Japán. A közeljövőben is ezek lesznek. India és Kína gazdasági szerepe nőni fog, vezető hatalmak sem a közeli, sem a távoli jövőben nem lesznek. Brazília elérhet kb. egy olasz vagy spanyol szintet. Ha az nagyhatalmi státusz, akkor nagyhatalom lesznek ők is.


Katonai téren az USA-é a vezető szerep. Az USA a NATO nevű szövetség tagja, ahogy vele együtt gyakorlatilag az összes fontos európai állam. Tehát egyetlen vezető katonai hatalom van, a NATO, aminek nincs komoly kihívója. A közeljövőben nem is lesz, hogy 50 év múlva mi lesz, azt senki se tudja, de a jelenben semmi olyan tendencia nincs, ami arra engedne következtetni, hogy valaki átveszi a vezetést a NATO-tól.


Kína nem nagyhatalom és valószínűleg nem is lesz az, ahogy India sem, és még kevésbé Brazília. Az "arab országok" az egy gyűjtőfogalom, ami mögött nincs tényleges politikai egység. Az arab országok vagy az olajuknak köszönhetően gazdag törpeállamok, melyek egyrészt a kereskedelemtől függnek, tehát meglehetősen önállótlanok, másrészt az olaj utáni korszakban el fognak szegényedni, vagy pedig rendszerint kicsi és közepes méretű, fejletlen országok. A világpolitikában az arabok mellékszereplők, ha nem éppen statiszták.

2010. dec. 31. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:

A nagyhatalmakat én így osztályozom:

Mivel a G7 a világ 7 legerősebb gazdaságát jelöli, ezért Olaszország, Japán, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Kanada és az USA mindenképp nagyhatalom. De Oroszországot sem hagynám figyelmen kívül, márcsak a hadserege miatt sem. Szóval én ezt a nyolc országot nevezném nagyhatalomnak.

Aztán vannak a középhatalmak, akiket én a G20-szal azonosítok. Ezek között ott van Kína, Brazília, India, Törökország, Mexikó, Dél-Afrika, stb., de Kína nem annyira befolyásos, mint USA. Szóval vezető nagyhatalom belőle (jelenlegi körülmények között) semmikor nem lehet, nem olyan erős a hadserege, és a nagyvárosokon kívül nem élnek jól az emberek. Ez elmondható Brazíliára, és Indiára is.



Amúgy van Arab Unió, csak ezek nem azok az arabok, hanem az afrikaiak. Sőt, van az Arab Liga, akik már nagyjából az összes arab országot magukba foglalják. Csak ők nem olyan befolyásosak, mint az EU, akik a világ vezető hatalmai is lehetnének, mert a gazdaság megvan hozzá, hadsereg pedig van, csak amíg az EU külön utakon jár, addig ez lehetetlen.

Szerintem lehetne egy olyan Európa, amelyik olyan, mint az USA. United States of Europe.

Tény, hogy ez a dolog ma szinte biztosan nem fog megvalósulni, de valami komolyabb kapcsolat az lehetne. Csak nem én döntöm el...

2010. dec. 31. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:
53%

"de Kína nem annyira befolyásos, mint USA. Szóval vezető nagyhatalom belőle (jelenlegi körülmények között) semmikor nem lehet, nem olyan erős a hadserege, és a nagyvárosokon kívül nem élnek jól az emberek."


1. Honnan tudod mekkora a kínai hadsereg?

2. A Szovjetunióban még a városokban sem éltek jól az emberek mégis szuperhatalom volt 40 évig.


"Csak ők nem olyan befolyásosak, mint az EU, akik a világ vezető hatalmai is lehetnének, mert a gazdaság megvan hozzá, hadsereg pedig van, csak amíg az EU külön utakon jár, addig ez lehetetlen. "


Hadsereg nincs.

A legtöbb európai országnak még a saját védelmére is alig elegendő hadserege van.


"Szerintem lehetne egy olyan Európa, amelyik olyan, mint az USA. United States of Europe.

Tény, hogy ez a dolog ma szinte biztosan nem fog megvalósulni, de valami komolyabb kapcsolat az lehetne. Csak nem én döntöm el..."


Valóban. Európa jelenlegi nemzetközi súlyának megtartására az egyetlen módszer egy föderatív EU létrehozása. Csak hát sokan már a mostani rendszert is bírálják, nem hogy egy mégszorosabbat

2010. dec. 31. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 anonim ***** válasza:

Akik az utolsó ásványi kincseket is ki tudják facsarni a bolygóból.

Dobálózunk itt az országokkal, de fogalmam sincs mi lesz akkor ha egyszer csak hipp hopp elfogynak az energiahordozók, az ásványi anyagok.

Ha felolvadnak a sarki jégsapkák ugyanúgy vízbe fulladnak az amerikaiak mint Ahmed Kürümürü.

2010. dec. 31. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 BlackSword ***** válasza:
0%

"Hadsereg nincs.

A legtöbb európai országnak még a saját védelmére is alig elegendő hadserege van. "


Ezt a marhaságot honnan veszed??? Még hogy magát is alig tudná megvédeni...

A legtöbb európai ország (MO-t kivéve) fejlett, jól felszerelt és kiképzett haderőt tart fent. Lásd Németország, Franciaország, Nagy Britannia, Olaszország... Ezek az országoki nem csak ütőképpes hadsereget tartanak fent, hanem fegyvereket fejlesztenek és gyártanak is... Akár a Jaguár, a Tornado, a gripen vadászgépek, a harckocsik... az hogy ez szigorúan titkos, és csak néhány adatot engednek kiszivárogni pedig teljesen érthető...

Az orosz hadsereg pedig rég nem olyan jelentős, mert nem csak a SZU esett szét több államra hanem a hadseregük is...

2010. dec. 31. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:

14:44


"Hadsereg nincs.

A legtöbb európai országnak még a saját védelmére is alig elegendő hadserege van."


Angliának, Franciaországnak, Olaszországnak és Spanyolországnak, sőt, még Hollandiának is van repülőgép-hordozója. Kínának nincs, most épül az első.


Kína a Csendes-Óceánon folytatott kereskedelemtől függ. Bárki lezárhatja ezt az útvonalat, és Kína verheti a fejét a falba, de nem tudja ismét megnyitni, mert gyenge a haditengerészete.


A modern háborút nem az dönti el, hogy ki tud több rizszabáló paraszt kezébe kalasnyikovot nyomni. A modern háború gazdasági és technikai kérdés, nem létszámkérdés.

2010. dec. 31. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:

"Bárki lezárhatja ezt az útvonalat, és Kína verheti a fejét a falba, de nem tudja ismét megnyitni, mert gyenge a haditengerészete. "


Igen? És akkor az a bárki kap a nyakába egy atombombát. Az fincsi lesz mi? Azon kívül pedig azzal, ha Kínát kiveszik az egyenletből maguknak többet ártanak.

2010. dec. 31. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:
36%

"Valóban. Európa jelenlegi nemzetközi súlyának megtartására az egyetlen módszer egy föderatív EU létrehozása. Csak hát sokan már a mostani rendszert is bírálják, nem hogy egy mégszorosabbat"

Hát igen, sokaknak annyira fontos a nacionalizmus, hogy hajlandók akár a jólétüket is feladni érte. Nekik mindegy, hogy egy utolsó afrikai ország szintjén tengődünk, amíg a szent nacionalizmus szerint szuverének vagyunk. De azért megnézném, hogy mi lenne ha felbomlana az EU, a kisantant egyből nekünk esne. Akkor aztán kib.aszottúl lehetnek hazaszeretőek. A történelem során csak összefogással (értsd: unióval) lehetett előrébb jutni.

2010. dec. 31. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
61%

"A legtöbb európai ország (MO-t kivéve) fejlett, jól felszerelt és kiképzett haderőt tart fent"


Magyarországot, na meg Szlovákiát, Ausztriát, Albániát, Koszovót, Csehország, Lengyelország, Ukrajna, Szlovénia, Szerbia. Ezek közül egyedül Ukrajnáé lépi túl a 100.000 főt, ami siralmasan kevés.

Olaszországé is csak 280.000 fő am Block, ami megint csak sz@rt sem ér.

Franciaországnak, Németországnak és Oroszországnak van igazából elfogadható hadserege. Nagy-Britanniáé még szintén említésre méltó, de a többi sehol sincs. Ez négy ország a 44-ből. Az EU-s országok közül pedig 3 a 27-ből. Ez siralmasan kevés.

2010. dec. 31. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!