Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Elképzelhető, hogy Magyarorszá...

Elképzelhető, hogy Magyarország, Bulgária beveteti majd az EU-ba Szerbiát, mint ahogy Görögország csinálta Ciprussal?

Figyelt kérdés

Ciprus és Szerbia sok szempontból problémás. Háború sújtotta országok, etnikai konfliktusok, megszállás, rendezetlen határok, területi viták, orosz befolyás. Ciprus ráadásul nem is Európában van, hanem egy közel-keleti ország. A későbbiekben egyébként Ukrajna is gond lehet, de ott elnézőbbek Brüsszelben.


De Görögország megmondta, hogy csak úgy hagyja jóvá 2004-ben a 8 közép-európai ország és Málta felvételét az EU-ba, ha azt megengedik Ciprusnak is.

Magyarország is megléphetné ezt szerintem, hogy csak akkor támogatja a balkáni bővítést (Észak-Macedónia, Bosznia, Koszovó, Albánia) vagy a keleti terjeszkedést (Ukrajna, Moldova), ha megengedik Szerbiának is a belépést az EU-ba. Így nem lehetne kihagyni Szerbiát, ha lesz egy bővítési csomag, csoport 2035 körül.


Addig szerintem egyébként is csak Montenegrónak van esélye belépni az EU-ba, az nem igazán zavarna senkit, stabil NATO tag és elég kicsi, nem jelentene terhet, de üzenne a tagjelölt országoknak, hogy azért nem állt le teljesen az Európai Unió bővítési folyamata, van még remény a bejutásra.



tegnap 21:46
 1/4 Fsms ***** válasza:
Lehet, de nem hiszem.
tegnap 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Szerbia jelenlegi állapotában ez kizárt.
tegnap 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

"Magyarország is megléphetné ezt szerintem, hogy csak akkor támogatja a balkáni bővítést (Észak-Macedónia, Bosznia, Koszovó, Albánia) vagy a keleti terjeszkedést (Ukrajna, Moldova), ha megengedik Szerbiának is a belépést az EU-ba"

Görögországnak fontos volt Ciprus annak idején és a mai napig az. Magyarország és Szerbia viszonyában ezt nem lehet elmondani: az elmúlt bő egy évszázad történelmét leginkább az acsarkodás jellemezte, akadtak népirtások, kitelepítések, területi követelések és valahogy a térség nagyobb háborúiban sem sikerült egy oldalra kerülnünk. Mégis miért segítené Magyarország a szerbeket?

Bulgária más téma, ők lehet, hogy jóban vannak a szerbekkel, de nekik még nálunk is kevesebb szavuk van az EU-ban. Befolyásunk nekünk sincs, de Viktor király legalább nagyokat mondani tud, azt gondolva, hogy ettől bármi is megváltozik.

tegnap 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Minden országnak egyformán fontos a pozíciója, mivel mindenkinek jóvá kell hagyni az új tagok felvételét, ahogy volt a NATO bővítésnél is (Magyarország is kellett ahhoz, hogy Svédország csatlakozhasson).


Szerbia most fontos balkáni szövetségese a magyar kormánynak, a gáztranzitban is kulcs szerepe lett Ukrajna elfordulása óta és még mindig van ott egy jelentős magyar kisebbség a határ túloldalán.


Ami gyenge láncszem lehet, hogy 2035 körül már valószínűleg nem Orbán és a Fidesz lesz hatalmon és más politikai erőket lehet ezek a szempontok nem érdeklik Szerbia kapcsán.


Csak szerintem furcsa, igazságtalan, hátrányos lenne, ha például Ukrajna, Moldova vagy éppen Albánia előbb válna EU taggá, mint Szerbia.


De nyilván most eleve az EU sem áll készen a bővítésre, rengeteg belső gondja van, Nyugaton bővítésellenes a hangulat és a tagjelölt országoknak is még sok a tennivalója a felkészülésben.

tegnap 22:28

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!