Miért nem birják letörni a jemeni hutikat?
A Föld egyik legfontosabb tengeri útvonalát zavarják azzal, hogy - Iránon kivűl - bármely ország kereskedelmi hajóját megtámadják. Rengeteg kárt okoznak a világgazdaságnak (nekünk is, bár mi ezt nem közvetlenül érzékeljük, hanem csak az átalános drágulást tapasztaljuk) .
Szaud Arábia, az USA, Anglia harcol ellenük. Hogyhogy nem tudják elnémitani őket?
A szaúdiak már nem harcolnak ellenük. Nem volt hivatalos békeszerződés, de évekkel ezelőtt felhagytak a hadműveletekkel, gyakorlatilag elfogadva, hogy nem sikerült elérniük a nekik szimpatikus erők hatalomra jutását.
Az USA-t nem érdekli különösebben a történet - még talán kicsit örül is annak, hogy a Suezi-csatorna blokádja belerondít az Európa - Ázsia közti kereskedelembe. Küldtek oda pár hajót, de annyit csinálnak, hogy megszórják néha a városokat bombával meg drónokkal. Más különben az a jelenlegi amerikai külügyi doktrína, hogy nem avatkoznak be a Közel-Keleten, mert az iraki meg afganisztáni háború is kudarc volt és egyetlen politikus sem meri felvállalni, hogy a nevéhez kötődjön egy újabb kudarcos háború elindítása. Mert hogy Jemen amúgy másfélszer akkora terület, mint Németország, szóval bőven tudnak benne rejtőzködő gerillaharcot folytatni a helyiek, ha kell évtizedeken keresztül.
Az EU és az Egyesült-Királyság is valóban küldött hajókat a térségbe, de ezek elvileg nem bombáznak, csak a kereskedelmi hajókat védik a támadásoktól. Egyelőre elég szarul, de évtizedek óta nem volt európai hadiflotta bevetésen (az angolok haditengerészet utolsó éles bevetése Falkland volt, az EU-nak meg a II. világháború). Mentségükre legyen mondva, ezeket a hajókat nem arra fejlesztették, hogy drónokat szedjenek le az égből, de hát attól még elég inkompetens történetek keringenek arról, hogy a német hadihajók tüzet nyitnak a szövetséges drónokra és hasonlók.
Egyébként nem hutik, hanem húszik.
Egy halottat nem lehet megölni. Ilyenek ezek, akik Jemen részének a kis részét birtokolják a polgárháborúban, de sűrűn lakott rész, tehát sokan vannak viszonylag. Amerika elkezdett bombázni helyeket, roncsokat bombázott. Szaúd-Arábia már mindent lerombolt amit lehetett, ezért nem nagyon van értelme megtámadni őket. Izrael támadta nekik az infrastruktúrát, jelzésképp, de ez sem hatotta meg őket. Nem lehet legyőzni őket a levegőből. Mintha puskával akarnál hangyákat megölni. Gázában ez történik, és senkinek nincs kedve és akarata ugyan ezt Jemenben megcsinálni.
Mostanában sok kárt csináltak, lehet Izrael vissza fog ütni. Bár nem tudom a kőkorszakból hova lehet visszaütni ezeket a hútikat, mert most sincs infrastruktúrájuk. Tehát ennyi az ok, a lőpor mozgalmat nem öl meg.
Külön a hajókra kitérve, ezek lőnek mindent is. Iráni hajókat is lőttek, Jemenbe érkező élelmiszerhajókat is lőttek. Tehát nincs kivétel. De nem az okozott károkkal érik el a céljukat, mert az szinte jelentéktelen. Minden 100. áthaladó hajót ért támadás. De ezeknek jelentős részét nem találták el. 12000 áthaladó hajóból 2 süllyedt el eddig, és 3-ban történt nagyobb kár összesen. A kárt azzal okozzák, hogy támadnak, így a hajók inkább nem is mennek arra. Hiába lőnek mérföldekkel mellé, a támadás ténye elég.
Az egyetlen megoldás ami lehetséges volna, az egy szíriai manőver. Jemenben ha például az antihúti erők szárazföldi manővert indítanának a feltételezendően bekövetkező izraeli bombázás után, akkor azzal megváltozhatna a helyzet. Erre jelenleg van minimális esély, másra nincs.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!