Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Kanada államai miért nem...

Kanada államai miért nem USA-hoz tartoznak?

Figyelt kérdés
Csak azért kérdezem, mert egy nyelvet beszélnek és "viszonylag" hasonló a kultúrájuk. Nem mintha annyira jó ötletnek tartanám, hogy Kanada és az USA egyesüljön, mert akkor az USA megállíthatatlan lenne. Viszont érdekelne, hogy az egyesülést mi akadályozta ill mi miatt nem került rá sor?
2010. nov. 6. 12:48
 1/9 anonim ***** válasza:
86%

Nos, ennek történeti okai vannak.


Más-más területen fekszenek, korábban más volt a gyarmatosító hatalom, ennek kapcsán nyelvi(francia-Kanada), vallási(Kanada nem tisztán protestáns)és kulturális különbségek alakultak ki a két nép között.


Amerika amúgy is túl nagy és heterogén(népek olvasztótégelye), s mostanában -nem jószántából- amúgy is a spanyol bevándorló-donor területek felé kacsingat.



Alaposabb elemző számára az is jól látható, hogy a távol-keleti dömping miatt amúgy sem lehetnének együtt 'legyőzhetetlenek'.

2010. nov. 6. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
97%

Nekünk is hasonló a kultúránk a románokkal. Sőt, etnikailag is azonosak vagyunk (ma már) velük. Akkor miért is nem egyesülünk? (Bár az igaz, hogy ott meg van a nyelvi különbség.)


Szerintem jó lenne ha tanulnál történelmet.

1776-ban 13 észak-amerikai angol gyarmat kinyilvánította a függetlenségét és kikiáltotta a köztársaságot. Ők voltak az USA alapító államai. Aztán ezek elkezdtek nyugat felé terjeszkedni, megszerezték Floridát a spanyoloktól, megvették Lousianát a franciáktól, annektálták Texast, elfoglalták Arizonát, Új-Mexikót és Kaliforniát a mexikóiaktól, megvették Alaszkát az oroszoktól, a többi területet meg az indiánoktól hódították el.

Kanada ezzel szemben ilyet sosem csinált.

Miután Anglia megroppant az I. világháború után, kénytelen volt domíniumi státuszt és területi autonómiát adni a legtöbb gyarmatának, amikkel kvázi már csak a perszonálunió kötötte össze. Aztán a II. világháború után már annyira meggyengültek, hogy tanácsosabb volt engedni őket függetlenedni.

De Kanada (akárcsak Ausztrália) ma is alkotmányos monarchia és uralkodója II. Erzsébet angol királynő. Az már más kérdés, hogy a király(nő) nem gyakorolja az államfői jogokat, hanem kinevez egy kormányzót, de attól még ez így van.

Emellett a kanadaiak mélységesen lenézik az amcsikat és viszont. Vagyis ha valaha is egyesülnek, az max. gazdasági érdekekből történhet meg, mint pl. Franciaország és Németország "egyesülése" az EU-ban.

2010. nov. 6. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
93%

"korábban más volt a gyarmatosító hatalom,"


Ezt részleteznéd?

Mégis, árult el, hogy miben különböztek az ontarioi angol gyarmatosítók a new jersey-i angol gyarmatosítóktól.

Quebec-ben valóban voltak franciák, de Lousianában is, Lousiana ma mégis az USA része, Quebec pedig az angol királynő "uralma" alatt álló Kanadáé.


"ennek kapcsán nyelvi(francia-Kanada)"


Francia-Kanada Kanada területének csak kb. negyede-ötöde.

Ez nem magyarázza meg, hogy a többi terület ("brit-Kanada") miért nem része az USÁ-nak.


"vallási(Kanada nem tisztán protestáns)"


Az USÁ-ban meg vallásszabadság van.


"és kulturális különbségek alakultak ki a két nép között."


Ez stimmel.

De azt ne mond, hogy Kalifornia és Maine között nincsenek kultúrális különbségek, mert sikítok!

Pláne Hawaii, Texas és Alaszka között.

Ez még továbbra sem magyaráz sokat.


"Amerika amúgy is túl nagy és heterogén(népek olvasztótégelye)"


és Oroszország nem? Mégis jól megvannak.

2010. nov. 6. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

"Szerintem jó lenne ha tanulnál történelmet."

Szerintem meg tanultam, igaz ennyire részletesen nem. De ezeket tudtam mivel már régebben utánna néztem a neten. Viszont szerintem ezek önmagában nem indokolják. Hallottam amerikai és kanadai szervezetekről, amelyek pártolják, sőt minden követ megmozgatnak az egyesülés érdekében.

2010. nov. 6. 13:33
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

De jó, akkor Magyarország és Szlovákia és egyesülni fog, mert mindkét országban vannak, akik minden követ megmozgatnak érte. :D


Ez nem ezen múlik.

Mellesleg azt egy szóval sem mondtam, hogy egyszer, a jövőben nem fognak. Bár nem látok rá nagy esélyt.

Te azt kérdezted, hogy most miért nem tagjai.

Én megmondtam.

2010. nov. 6. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 UM4 ***** válasza:

a kulturális különbségek elég erősek

*****

a filmben van egy rész ami döbbenetes



* Automatikusan eltávolított tartalom.
2010. nov. 6. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Volt egy 1812-es brit-amerikai háború, ami végül összességében döntetlennel zárult, de ennek köszönhető hogy ma az Egyesült Államokhoz Kanada nem tartozik hozzá.

A háborúban többnyire amerikai győzelmek születtek, de volt néhány komoly amerikai vereség is, pl. amikor a Kanadát megtámadó amerikai sereg teljes ballszárnya letette a fegyvert egyetlen lövés nélkül a britek felé, mert a parancsnokuk (William Hull) alkalmatlan volt a rábízott feladatok végrehajtására.

2010. nov. 6. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Nos a jövőben nem zárható ki az,hogy egyesül a kettő.Én nem ellenezném,sőt valahol még logikus lépésnek tekinteném,ha kölcsönös megegyezéssel történik. Qébec-kel mi is lesz ezesetben? Két lehetőség van(-illetve három),1.,Autonóm szövetségi állami státuszt harcol ki magának,2.,Elszakad,s megpróbál egy független államként megmaradni,társulva az EU-val,azon belül is elsősorban Franciaországgal,3.,Minek utána ma már ott is egyre inkább az angol nyelvű népesség kezd lassan túlsúlyba kerülni,így mint anno Lousiana,beolvad,s egy maroknyi francia ajkú népesség autonómiát harcol ki magának. Nos azt hiszem ezzel túl is tárgyalhatnám, de ugorjunk csak egy jó nagyot délre!Brazíliától eltekintve elvileg az egész Latin-amerikai térség egy nagy spanyol ajkú tömb,s ennélfogva nem elképzelhetetlen a jövőben,hogy egesülhet,s ebben a kultúrális külömbségek nem túl nagy akadlyozó tényezők,akárcsak az USA,és Kanada esetében,amelyek azért mégsem annyira ordítóan nagyok,mégha úgy tűnik is, Európában azért merőben más a helyzet!! Baracsi Attila.
2010. nov. 9. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"Nos a jövőben nem zárható ki az,hogy egyesül a kettő.Én nem ellenezném,sőt valahol még logikus lépésnek tekinteném,ha kölcsönös megegyezéssel történik."


Ezzel így egyet is értek és is, csak a kérdés nem erre irányult.


"1.,Autonóm szövetségi állami státuszt harcol ki magának"


És a többi nem?

Az USA most is autonóm szövetségi államokból áll. Ennél nagyobb autonómiát már nemigen tudnának nekik adni.


"2.,Elszakad,s megpróbál egy független államként megmaradni,társulva az EU-val,azon belül is elsősorban Franciaországgal"


Csak egy kérdés: Szerinted az EU-ban mi az E? És hogy jönne Quebec Európához?

Együttműködés lehet, abban nincs hiba, de társult tag max. úgy lehet, ha egyesül Franciaországgal.

De szerintem még akár az új USA-Kanadával is ápolhat úgy szoros kapcsolatokat, hogy nem része.


",Minek utána ma már ott is egyre inkább az angol nyelvű népesség kezd lassan túlsúlyba kerülni,így mint anno Lousiana"


Lousiana nem azért "olvadt be".

Lousiana gyarmat volt, amit Napóleon eladott az USÁ-nak. És ennyi.

Ma is igen jelentős ott a francia lakosság és állami szinten hivatalos nyelv is a francia, de ez a kutyát nem érdekli. Attól még ugyanúgy az USA része.


"beolvad,s egy maroknyi francia ajkú népesség autonómiát harcol ki magának. "


Még egyszer kérdezem, milyen autonómiát?

Annál nagyobb autonómiát, amekkorát az USA egyes tagállamai élveznek, fizikailag képtelenség adni.


"Brazíliától eltekintve elvileg az egész Latin-amerikai térség egy nagy spanyol ajkú tömb,s ennélfogva nem elképzelhetetlen a jövőben,hogy egesülhet,s ebben a kultúrális külömbségek nem túl nagy akadlyozó tényezők"


Nem elképzelhetetlen, valóban, de nem is olyan nagy rá az esély, mint hinnéd.

Nem véletlenül egy nagy amerikai spanyol állam szakadt le Spanyolországról 1811-ben.

Kikiáltották a függetlenséget és azonnal elkezdtek harcolni egymás ellen is, mert egymástól sem akartak függeni.

Brazília egyben maradt, de ott is nagyon erősek a széthúzó erők. Bár a mai világban már erősen kétlem, hogy szétesne, de ott is megvan rá az esély.

Még egyszer mondom, meg van rá minden esély, hogy Spanyol-Amerika egyesüljön, de azért ezt sem feltétlenül fogadja ott mindenki lelkesedéssel.

Vannak akiknek a mostani államkeretek is túl tágak. Lásd: Bolívia délkeleti része is le akar szakadni.

2010. nov. 9. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!