Lehetséges,hogy a jövőben a szakszervezetek akadályozni fogják a műszaki fejlődést?
Főleg, az AI fejlődésére, önvezető technika fejlődésére gondolok.
Kínában már vannak olyan buszok, amik önvezetőek, de már taxiból is előfordulnak.Kvázi ez a jövő.Mehetnek a forgalomban.
Mi lenne, ha tömegesen kezdenék el alkalmazni ezt a technikát?Előbb a kötött pályás közlekedésben, mert kvázi ott a legkönnyebb.Aztán , szépen lassan szivároghatna le a buszokhoz, taxikhoz is,kamionokhoz,teherautókhoz.
Ezzel kvázi a munkaerőpiac is fenntarthatóbb lenne az öregedő társadalmakban.Nem lenne szükség nagymértékű migrációra sem.
Hiszen, rengeteg munkaerő szabadulna fel, ha tömegesen elterjedne ez az önvezető technológia.
1.
Azért, mert az állandó létszámhiány miatt, senkinek sem tűnt fel.
A BKV-nál alacsonyak a bérek, ha minden metróvonalat automatizálnának, akkor is megoldanák házon belül a felszabaduló munkaerő helyzetét.
Viszont, ha elkezdenék radikálisan bevezetni ezt, metrókon felül a villamosoknál,buszoknál.Abból lenne cirkusz, ugyanis létszámleépítést vonna maga után.
A legnagyobb gond továbbra is az, hogy a munkaerőpiac "szabad". Ne értsétek úgy, hogy ezt rossz dolognak gondolnám, viszont van egy velejáró következmény: az emberek nem abba az irányba fogják képezni magukat, ami a leghatékonyabb lenne a társadalomnak. Az emberek már nem akarnak orvosok, nővérek, tanárok lenni, ahogy kékgallérosnak is jóvak kevesebb ember jár, mint kellene. Ha a technológiai fejlődés kivált néhány munkakört, akkor az emberek egy része tényleg át fog vándorolni a hiányszakmákhoz, de ez nagyon kicsi százalékuk lesz. Aki 20 éve sofőr volt, az nem fog tudni hirtelen máshol elhelyezkedni, márpedig a technológiai fejlődés eddig sosem volt olyan kedves, hogy adjon az embereknek 5-10 évnyi átképzési lehetőséget. Az elmúlt 20 évben egyedül az excel használata szükségtelenné tett irdatlan mennyiségű irodista munkát, ami csak azért nem tűnt fel, mert egyrészt százezrek hagyták el időközben Magyarországot maguk mögött hagyva egy csomó még betölthető munkát, másrészt pedig a terjeszkedő multik és nemzetköziesedés miatt.
De az már látszik (és ez a legveszélyesebb szerintem), hogy a mesterséges intelligencia például legjobban az irodista gyakornokokat tudja kiváltani, kezdő jogászok, pénzügyesek, marketingesek, kreatívok, programozók stb. mindannyian veszélyben vannak. Senior kollégákra továbbra is szükség lesz, de a vállalatok egyre kevésbé érdekeltek abban, hogy kitanítsák a fiatalokat, szóval lehet, hogy az átképzések (egy része) sem fognak működni.
#3 " Az emberek már nem akarnak orvosok, nővérek, tanárok lenni, ahogy kékgallérosnak is jóvak kevesebb ember jár, mint kellene. "
Nem tudom ezt honnan veszed, az elmúlt két évben a tanári szakokra többen jelentkeztek mint korábban és jelentősen nőtt az egészségügyi szakok képzéseire jelentkezők aránya is.
"Nem tudom ezt honnan veszed, az elmúlt két évben a tanári szakokra többen jelentkeztek mint korábban és jelentősen nőtt az egészségügyi szakok képzéseire jelentkezők aránya is."
Onnan, hogyha egy lépéssel továbbmész, látod, hogy jelentkezésből még nem lesz felvétel. Felvételből pedig nem lesz diploma. Diplomából nem lesz állásra jelentkezés, állásra jelentkezésből pedig nem lesz elköteleződés. A pedagógusra szakra felvetteknek csak az egyötöde teszi le a diplomát és azok közül is nagyon kevesen mennek ténylegesen tanárnak. Egyáltalán nem véletlen, hogy a tanárállomány átlagéletkora folyamatosan növekszik és kétszer annyi 60 év feletti tanár van, mint 30 év alatti.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!