2014 környékén mi történt Ukrajnában?
# 2
Az Orosz Hadsereg 1991. december 8.-a után is ott maradt a Krímben. Egészen 2042-ig szólt a maradásuk.
A Donbasszban meg a kettő szélsőséges helyi hülye csapatot tüzelték fel a saját gazdáik.
1991-ben felbomlott a Szovjetúnió, Ukrajna újra függetlenedett.
A kezdetektől megosztott volt az ország. Volt (van) egy réteg, amelyik Európai, Nyugati integrációt és nemzetállami Ukrajnát akar, és egy másik, amelyik Oroszországhoz akart húzni. A két csoport földrajzilag is nagyrészt elkülönült (a Nyugatpártiak az ország Nyugati részében, az Oroszpártiak a keleti részében, kiemelten a Krimben és Donbaszban éltek), és ki nem állhatták egymást.
A választásokon felváltva nyert egyik és másik oldal jelöltje, a megosztottság folyamatosan növekedett. Kb mint Amerikában a Republikánus-Demokrata megosztottság, csak sokkal régebbi és mélyebb ellentét van a két fél között. Ezt súlyosbította, hogy Oroszország minden eszközzel akadályozta Ukrajnát abban, hogy közeledjen az EU-hoz.
Így amikor az Ukrán kormány Orosz nyomásra kihátrált az EU-val kötött kereskedelmi megállapodásból és mégis inkább Oroszországgal (és az Eurázsiai Unióval) akart megállapodni, akkor tüntetések kezdődtek az Európa-párti oldal részéről.
(Külön előzmény, hogy az Ukrán lakosság és pártok többsége támogatta az EU-val kötött megállapodást, és a parlament nagy többséggel megszavazta, tényleg csak az Orosz kormány és diplomácia nyomására nem jött össze)
A tüntetők nem mentek haza, sőt egyre fokozódott a tiltakozás. Ez olyannyira sikeres volt, hogy eltávolították az addigi kormányt, és egy új Ukrán nacionalista vezetés került hatalomra.
Emiatt a másik oldal is zavargásokat kezdett, amiket Oroszország nagyban támogatott, hogy ezzel gyengítse az új Ukrán vezetést, illetve remélték, hogy azzal, hogy háborút csinálnak a Donbaszban távol tudják tartani Ukrajnát a Nyugati integrációtól.
Az Oroszok számára a Krim különösen fontos volt, mivel Oroszhaditemgerészeti bázis működik ott, így Oroszország elfoglalta azt.
Emellett Orosz segítséggel létrejött két szakadár állam. A szeparatisták ellen pedig minden ország fellép. Ukrajna sem hagyja ezt.
Az Orosz terv az Európai integráció akadályozására nem vált be, ezért Oroszország emelte a tétet és megtámadta Ukrajnát.
"A szeparatisták ellen pedig minden ország fellép. Ukrajna sem hagyja ezt."
🤡
#8 Mi a probléma ezzel a mondattal?
A Luhanszki és Donyecki de facto országokat és vezetésüket mi másként lehetne jellemezni? Színtiszta szeparatizmus.
Ahogy az is nehezen vitatható, hogy bármelyik ország hagyja az ilyen dolgokat. Nagy-britannia sem engedi Észak-Írországot elszakadni, Spanyolország sem Katalóniát vagy Baszkföldet, de még számtalan példát lehetne írni. Van, ahol békés kereteken belül tudják tartani a kérdést, van, ahol meg nem.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!