Mi a különbség a parlamentáris és az amerikai politikai rendszer között?
Elnöki rendszernek hívják.
Az elnök rendeleti szintű intézkedésekkel jó pár a költségvetést nem érintő intézkedést hozhat. De nem kell túl misztifikálni a hatalmát, nem olyan, mint a filmekben. Trump pl előző elnöksége során egy egyszerű kerítést se tudott megépíteni, hiába volt legfőbb vágya. De Obama is csak egy kiherélt egészségbiztosítási reformot tudott átverni a kongresszus két házán.
Igazából a 2/3-al, a "párt fegyelemmel" és a mindenféle "vészhelyzetek" miatti különleges jogrenddel Orbánnak nagyobb a valós hatalma, mint egy elnöknek.
Az amerikai is parlamentáris, csak 1 elnök van, nincs külön államelnök (király vagy közt. elnök) és miniszterelnök (v. kancellár), mint általában, hanem ott ezek egybe vannak csomagolva.
Az USA-ban is ugyanúgy kétkamarás a parlament (szenátus és kongresszus, ami ugyanaz, mint máshol a felsőház és alsóház), és az alsóházba ugyanúgy választják a képviselőket.
#2 "Az amerikai is parlamentáris"
Amerikában is a törvényhozás bizalmától függ a kormány, mint Kanadában vagy Németországban?
# 2
IDÉZLEK: "Az amerikai is parlamentáris, csak 1 elnök van, nincs külön államelnök (király vagy közt. elnök) és miniszterelnök (v. kancellár), mint általában, hanem ott ezek egybe vannak csomagolva."
Bocs, de tévedsz.
Mert a parlamentáris rendszer azt jelenti, hogy a parlamenti többség adja a végrehajtó hatalmat, azaz a kormányt. A parlamentáris rendszerben a végrehajtó hatalom feje és az állam tényleges vezetője a parlamenti többség által megszavazott miniszterelnök. A parlamentáris rendszerben a végrehajtó hatalom a parlamenti többségtől függ.
Az amerikai rendszer ellenben prezidenciális. Ez azt jelenti, hogy a parlamenti többségtől teljesen függetlenül a nép által választottelnök a végrehajtó hatalomlm feje, az állam tényleges vezetője. A prezidenciális, elnöki rendszerben a végrehajtó hatalom nem függ a parlamenti többség bizalmától.
6-os írja jól, részletesebben írta le én meg meg próbálom 2 mondatban belesűríteni a lényeget. :)
A parlamentási rendszerben az államfő és a kormányfő különböző személyek, ahol a végrehajtó hatalom a kormányfő kezében van, míg az államfő a katonai parancsnok és csak ceremoniális szerepet tölt be.
A prezidenciális vagy elnöki rendszerben az államfő, kormányfő és a katonai parancsnok ugyan az az egy személy.
Ennyi a két rendszer közt a különbség, viszont mind a két rendszerben az elnökiben és a parlamentárisban is az elnök vagy a kormányfő a Parlamenti többségtől függ, nyilván ahogy az 1-es válaszoló írja, egy erős és normális demokráciában... :)
# 7
IDÉZLEK: "Ennyi a két rendszer közt a különbség, viszont mind a két rendszerben az elnökiben és a parlamentárisban is az elnök vagy a kormányfő a Parlamenti többségtől függ, nyilván ahogy az 1-es válaszoló írja, egy erős és normális demokráciában..."
Bocs, de ez tévedés.
A parlamentáris rendszerben a végrehajtó hatalom feje (a miniszterelnök) a parlamenti többségtől függ, mert csak az lehet miniszterelnök, akit a parlamenti többség támogat, illetve miniszterelnöknek megválaszt. Ugyanis magát a végrehajtó hatalom fejét (a miniszterelnököt) is a parlamenti többségnek kell szavazással jóváhagynia. A miniszterelnököt bizalomvesztés esetén a parlamenti többség le is válthatja. A parlamentáris rendszerben a kormány a parlamentnek felelős.
Ellenben a prezidenciális, elnöki rendszerben a végrehajtó hatalom fejét
(az elnököt) a nép választja, nem pedig a parlamenti többség. A prezidenciális rendszerben az elnök független is a parlamenti többségtől, hiszen nem a képviselők választják, hanem a nép, és nincs szüksége a parlamenti képviselők többségére a kormányzáshoz. A prezidenciális rendszerben a kormány az elnöknek felelős.
8-as
Ezzel teljesen egyetértek, félreérthető voltam nem erre céloztam, hanem a kormányozhatóságra, mind a két rendszerben a miniszterelnök és az elnök kormánya a parlamenti többségtől függ, ugyanis ha nincs meg a többsége a Házban, kisebbségben kormányozva szinte alig vagy semmit nem tud végrehajtani. Amerikában van lehetőség az elnöknek elnöki rendeletekkel kormányoznia, és ált. rendszeresen élnek is ezzel, mikor a Kongresszus a másik pártjáé. Európában a parlamentarizmusban meg időszakosan előszokott fordulni, hogy padhelyzetek alakulnak ki és kisebbségi kormányok alakulnak meg.
# 9
Így már helyes.
Amerikában valóban korlátozódik az elnök mozgástere, ha a Kongresszus két házában nem a saját pártja van többségben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!