Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mi a különbség a parlamentáris...

Mi a különbség a parlamentáris és az amerikai politikai rendszer között?

Figyelt kérdés

nov. 10. 11:53
 1/10 anonim ***** válasza:
89%

Elnöki rendszernek hívják.

Az elnök rendeleti szintű intézkedésekkel jó pár a költségvetést nem érintő intézkedést hozhat. De nem kell túl misztifikálni a hatalmát, nem olyan, mint a filmekben. Trump pl előző elnöksége során egy egyszerű kerítést se tudott megépíteni, hiába volt legfőbb vágya. De Obama is csak egy kiherélt egészségbiztosítási reformot tudott átverni a kongresszus két házán.

Igazából a 2/3-al, a "párt fegyelemmel" és a mindenféle "vészhelyzetek" miatti különleges jogrenddel Orbánnak nagyobb a valós hatalma, mint egy elnöknek.

nov. 10. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
29%

Az amerikai is parlamentáris, csak 1 elnök van, nincs külön államelnök (király vagy közt. elnök) és miniszterelnök (v. kancellár), mint általában, hanem ott ezek egybe vannak csomagolva.

Az USA-ban is ugyanúgy kétkamarás a parlament (szenátus és kongresszus, ami ugyanaz, mint máshol a felsőház és alsóház), és az alsóházba ugyanúgy választják a képviselőket.

nov. 10. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Áh, igen, rosszul írtam... a parlament neve a kongresszus, ennek a két "háza" a szenátus és a képviselőház.
nov. 10. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Az kimaradt, hogy az országon belül van 50 állam, amely még ma is jóval nagyobb önállósággal bír, mint pl. nálunk egy önkormányzat. Saját törvényeket hoznak megválasztott képviselők, az elnöki kegyelem nem érvényes adott állam törvényének megszegésére, egy kormányzó ellenben hasonló hatalommal bír stb.
nov. 10. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

#2 "Az amerikai is parlamentáris"


Amerikában is a törvényhozás bizalmától függ a kormány, mint Kanadában vagy Németországban?

nov. 10. 12:29
 6/10 kürasszír ***** válasza:
100%

# 2


IDÉZLEK: "Az amerikai is parlamentáris, csak 1 elnök van, nincs külön államelnök (király vagy közt. elnök) és miniszterelnök (v. kancellár), mint általában, hanem ott ezek egybe vannak csomagolva."


Bocs, de tévedsz.


Mert a parlamentáris rendszer azt jelenti, hogy a parlamenti többség adja a végrehajtó hatalmat, azaz a kormányt. A parlamentáris rendszerben a végrehajtó hatalom feje és az állam tényleges vezetője a parlamenti többség által megszavazott miniszterelnök. A parlamentáris rendszerben a végrehajtó hatalom a parlamenti többségtől függ.


Az amerikai rendszer ellenben prezidenciális. Ez azt jelenti, hogy a parlamenti többségtől teljesen függetlenül a nép által választottelnök a végrehajtó hatalomlm feje, az állam tényleges vezetője. A prezidenciális, elnöki rendszerben a végrehajtó hatalom nem függ a parlamenti többség bizalmától.

nov. 10. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

6-os írja jól, részletesebben írta le én meg meg próbálom 2 mondatban belesűríteni a lényeget. :)


A parlamentási rendszerben az államfő és a kormányfő különböző személyek, ahol a végrehajtó hatalom a kormányfő kezében van, míg az államfő a katonai parancsnok és csak ceremoniális szerepet tölt be.


A prezidenciális vagy elnöki rendszerben az államfő, kormányfő és a katonai parancsnok ugyan az az egy személy.


Ennyi a két rendszer közt a különbség, viszont mind a két rendszerben az elnökiben és a parlamentárisban is az elnök vagy a kormányfő a Parlamenti többségtől függ, nyilván ahogy az 1-es válaszoló írja, egy erős és normális demokráciában... :)

nov. 10. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 kürasszír ***** válasza:

# 7


IDÉZLEK: "Ennyi a két rendszer közt a különbség, viszont mind a két rendszerben az elnökiben és a parlamentárisban is az elnök vagy a kormányfő a Parlamenti többségtől függ, nyilván ahogy az 1-es válaszoló írja, egy erős és normális demokráciában..."


Bocs, de ez tévedés.


A parlamentáris rendszerben a végrehajtó hatalom feje (a miniszterelnök) a parlamenti többségtől függ, mert csak az lehet miniszterelnök, akit a parlamenti többség támogat, illetve miniszterelnöknek megválaszt. Ugyanis magát a végrehajtó hatalom fejét (a miniszterelnököt) is a parlamenti többségnek kell szavazással jóváhagynia. A miniszterelnököt bizalomvesztés esetén a parlamenti többség le is válthatja. A parlamentáris rendszerben a kormány a parlamentnek felelős.


Ellenben a prezidenciális, elnöki rendszerben a végrehajtó hatalom fejét

(az elnököt) a nép választja, nem pedig a parlamenti többség. A prezidenciális rendszerben az elnök független is a parlamenti többségtől, hiszen nem a képviselők választják, hanem a nép, és nincs szüksége a parlamenti képviselők többségére a kormányzáshoz. A prezidenciális rendszerben a kormány az elnöknek felelős.

tegnapelőtt 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

8-as


Ezzel teljesen egyetértek, félreérthető voltam nem erre céloztam, hanem a kormányozhatóságra, mind a két rendszerben a miniszterelnök és az elnök kormánya a parlamenti többségtől függ, ugyanis ha nincs meg a többsége a Házban, kisebbségben kormányozva szinte alig vagy semmit nem tud végrehajtani. Amerikában van lehetőség az elnöknek elnöki rendeletekkel kormányoznia, és ált. rendszeresen élnek is ezzel, mikor a Kongresszus a másik pártjáé. Európában a parlamentarizmusban meg időszakosan előszokott fordulni, hogy padhelyzetek alakulnak ki és kisebbségi kormányok alakulnak meg.

tegnapelőtt 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 kürasszír ***** válasza:

# 9


Így már helyes.


Amerikában valóban korlátozódik az elnök mozgástere, ha a Kongresszus két házában nem a saját pártja van többségben.

tegnapelőtt 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!