Mennyire lehetnek félrevezetőek az amerikai közvélemény-kutatások, mennyire fedik a valóságot?
2016-ban kb a választás napjáig Hillary Clintont hozták ki mint győztest. Megnyerte az országos szavazatokat, de alukaradt az elektori iskolákban.
2020-ban Bident kb mindenhol 5%-kal Trump fölé mérték, mégis volt ahol 10.000 szavazaton múlt.
Most 2024-ben sokkal kiélezettebbnek tűnik a verseny. Bár országosan kb 3% előnye van Harrisnek, 7 csatatérállamból jskenkeg 3-ban Trump vezet, 4-ben Harris, ugyanakkor sok esetben a különbség 1%. Ezek a vita utáni eredmények.
Ezek alapján mennyire bízhatunk ezek hitelességében? Illetve mit mutatnak nekünk?
"2016-ban kb a választás napjáig Hillary Clintont hozták ki mint győztest. Megnyerte az országos szavazatokat"
Itt hol az ellentmondás?
"2020-ban Bident kb mindenhol 5%-kal Trump fölé mérték, mégis volt ahol 10.000 szavazaton múlt."
Itt hol az ellentmondás? Ha 5% a 10 000 szavazat az egy 200 000 fős szavazókörletet jelent.
"Ezek alapján mennyire bízhatunk ezek hitelességében?"
A fenti állításaidban mi az ami hiteltelenségre ad okot?
"Illetve mit mutatnak nekünk?"
Hogy a méréseik szerint közel azonos a két jelölt támogatottsága.
"Illetve van olyan réteg, aki wzekre nem is válaszol?"
Van olyan akit meg sem kérdeznek. Van regisztrált felhasználóbázis amin részletesen mérik a dolgokat. Az sem mindegy, hogy a párttagokat kérdezik vagy a regisztrált szavazókat vagy random mintán dolgoznak.
Ha az otthoni méréseket figyeled ott is van olyan ami a szavazótábor egy részét méri, pl a biztos pártválasztókat azaz azt a réteget aki a mérés napján meg tudja mondani kire fog szavazni. De ez csak a választópolgárok egy réteget, mittudomén a választáson résztvevők 60%, a másik 40% meg nálunk is milliós tétel amiről majd a választás estéjén derül ki kire ikszelt.
Ha megnézed az amerikai felméréseket akkor a mérésben benne lesz a metódus valamint az hogy melyik választói csoportot mérték. A kapott eredmény arról a csoportról mond valamit amit nem tudsz a teljes népességre extrapolálni.
Nekem erős a gyanúm, hogy ha megnézel egy "jobbos" és egy "balos" mérést pl a regisztrált szavazók bázisán akkor a két eredmény nem fog egymástól eltérni.
Minden ilyen kutatást szkeptikusan kell kezelni. Nyílván egy CNN azt fogja mondani, hogy Kamala fog nyerni, míg egy Polymarket például Trump -ot fogja kihozni nyertesként.
Ahogy az előttem levő válaszoló is írta, 2016 -ban is Clinton -ra mondták, hogy nyerni fog, majd aztán mégsem nyert. Tehát nem szabad készpénznek venni ezeket a felméréseket, olyanok mint nálunk, amikor azt mondják, hogy minden második magyar Orbán párti, stb...
Ezek a felmérések úgy készülnek, hogy megkérdeznek (általában telefonon) 1000/10,000 embert, hogy kire szavazna, majd a válaszolókat összegzik, és ez alapján elmondják ki áll nyerésre, esetleg még az elnökjelöltek közösségi média megjelenését is összeszámolják, más tényezőket nem hinném, hogy beleszámítanak.
De van egy olyan mondás is, hogy nem a közvélemény kutatást kell megnyerni, hanem a választást, hogy ki lesz a valódi elnök, az majd novemberben derül ki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!