Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Európában a románok voltak a...

Európában a románok voltak a legügyesebbek nemzetépítés terén?

Figyelt kérdés

Ha meggondoljuk miután a 19. században feljött ez a nemzeti öntudat, minden nép igyekezett függetlenedni. A szerbek vagy a németek is szerettek volna egy nagyobb országot kialakítani maguknak, de nekik nem sikerült hosszú távon. Románia először 1877-ben alakult meg, amikor a két fejedelemség Havasalföld és Moldva egyesültek. Már ekkor sem volt etnikailag egy homogén állam, de a balkáni háborúk során például mikor megszerezték Dobrudzsát, ott a lakosság egy olyan 20-25%-a lehetett román, a többi mindenféle kisebbség, török, tatár, orosz, görög, stb.

Az első világháborút követően meg létrejön nagy Románia és az első népszámlálás adatai alapján olyan 30% körül volt a kisebbségek aránya. Erdélyben enyhe román többség volt csak és a városi lakosság döntően még nem volt az. Aztán a második világháború után a németek és a zsidók is eltűnnek Erdélyből.

Ma ha megnézzük az egykori Dobrudzsa is 90-95%-ban román és a magyarok kivételével minden jelentősebb nemzeti kisebbség eltűnt, de a magyarokat is sikeresen kiszorították a fejlett nagyvárosokból, most már csak Székelyföldön vannak többségben, ami gazdaságilag periférián van és igazából semmilyen nemzetbiztonsági kockázatot nem jelentenek már rájuk.

Persze a cigányok számát pontosan nem tudjuk, mert ők valóban egy dinamikusan növekvő népcsoport ott is, kivándorolnak közülük is, a többségi lakosságból is, ki tudja mennyien vannak. Ettől eltekintve a román politika szépen elérte, hogy etnikailag viszonylag homogén országot hozott létre más népek kárára.



szept. 21. 13:37
 1/7 anonim ***** válasza:
48%

Lehet


De az ukránok ebben a legostobábbak

szept. 21. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

A magyarokat nem szorították ki az erdélyi nagyvárosokból, hanem annyi történt hogy a kommunizmusban köréjük építettek nagy lakótelepeket (ez nálunk is igy volt) ahová románok költöztek.


Románia tényleg a 20. század nagy nyertese. Gyakorlatilag mindent jobban csináltak nálunk. Mi mindent a német orientációra tettünk fel, ők több vasat is a tűzben tartottak, ügyesen helyezkedtek. Tudták mikor kell abbahagyni a háborút, az 1. VH-ban is azonnal kiléptek, a csapataik pihentek voltak, kb 1 millió friss katona, simán végig mentek a leharcolt Kárpát Medencén.


A magyarokkal ellentétben a románok komolyan vették az etnikai kérdést is, Erdélybe 2 millió románt költöztettek be hogy eltolják az etnikai arányokat, a kisebbségeket kőkeményen románositották. A magyarok tojtak az egészbe, és megalkották Európa legliberálisabb nemzetiségi törvényét, aztán meg csodálkoztak hogy 50 évvel később is csak az országnak csak fele volt magyar. Pedig az Alföldön óriási magyar népességtöblet gyűlt fel, mi is simán megtehettük volna hogy 2 milliót Erdélybe költöztetünk, dehát Tiszáékat nem érdekelte komolyabban.


A 2. VH vége felé Erdély kérdése nem volt még eldöntve. A románok jóval nagyobb erőkkel vettek részt a Szovjetunió elleni harcban, Sztálin sokal jobban utálta őket. Viszont a román vezetés felismerte hogy:

1. ennek a háborúnak vége és a németek vesziteni fognak

2. átállással sok jó pontot szerezhetnek Moszkvában


1. ezzel szemben a magyar vezetés a buta Szálasival még mindig hitt a német győzelemben, fogalmuk se volt a valóságról

2. a magyar vezetés teljesen feleslegesen kitartott és küldte halálba magyarok tömegeit

3. a magyar vezetés ahhoz is túl buta volt hogy felismerje, átállással jobb pozicióba kerülhetünk Moszkvában Erdély ügyében mint a románok


A fő oka a sorozatok vereségeinknek az hogy Magyarországot végig inkompetens hülyék vezették, még Romániát nagyon okos politikusok. De ez ma is látszik, a 90' években afrikai szinten induló Románia beérte a jóval fejlettebb Magyarországot, bizonyos dolgokban le is hagyta.


A román politika most is kiváló. Nagyon jó kapcsolatuk van Washingtonnal és valószinűleg simán ki tudják majd lobbizni Moldova bekebelezését. Nekünk meg marad a Türk Tanács, meg a keleti csóró diktátorok akik semmilyen döntési pozicióban nincsenek a régióban.

szept. 21. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

"A magyarokat nem szorították ki az erdélyi nagyvárosokból, hanem annyi történt hogy a kommunizmusban köréjük építettek nagy lakótelepeket (ez nálunk is igy volt) ahová románok költöztek."


Jó, de ezzel teljesen meg is változtatták a nemzetiségi arányokat és most már sokkal gyorsabban megy a magyarok békés asszimilácója, házasságok, barátok, üzleti kapcsolatok által.

szept. 21. 14:40
 4/7 anonim ***** válasza:
Valaki szerint azért is volt Trianon, mert a magyarok nem bántak jól a kisebbségekkel. Abban egyetértek, hogy a románok jobban elnyomják a magyarokat, mint a magyarok a románokat.
szept. 22. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

"A magyarokat nem szorították ki az erdélyi nagyvárosokból, hanem annyi történt hogy a kommunizmusban köréjük építettek nagy lakótelepeket (ez nálunk is igy volt) ahová románok költöztek."


Ez nem így van. KISZORÍTÁS IS VOLT!


1. A magyar értelmiséget előszeretettel Moldvába delegálták, mivel akkoriban kihelyezéssel juthattál munkahelyhez, egyetem után. Ha valaki magyar szakon végezte az orvosit, azonnal Moldvába helyezték orvosnak! Sok magyar fiatal azért ment inkább román nyelvű orvosi vagy mérnöki egyetemre, hogy Erdélyben maradhasson!


2. ZÁRT VÁROSSÁ nyilvánították az erdélyi nagyvárosokat: Kolozsvárt, Temesvárt, Brassót, stb. Nem lehetett beköltözni oda, csak kiköltözni onnan - ha le akartál települni egy ilyen városban, ahhoz hatósági engedély kellett! Gondjuk volt rá, hogy a magyar értelmiség ne kerüljön vissza egyetem elvégzése után ezekbe a városokba, csak nagyon kis létszámban.


3. Volt számos példa ki- és áttelepítésre is (kezdve a politikai kitelepítésektől egészen pl. a kolozsvári hóstátiak földjeinek elkobzásáig és otthonaikból való kitelepítésükig).


4. A legjelentősebb tényező valóban a lakótelep-építési volt - de ez ETNIKAILAG CÉLZOTT VOLT!


A románok NEM "költöztek", hanem KÖLTÖZTETTÉK ŐKET, olykor igen távoli területekről!


Ez nem puszta iparosítás volt, mint Magyarországon, hanem KOLONIZÁCIÓ, BETELEPÍTÉS, az etnikai arányok CÉLZOTT MEGVÁLTOZTATÁSA!


Ezt dokumentumok igazolják, Ceausescu saját aláírásával!

szept. 29. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Az eredeti kérdésre válaszolva pedig: igen.


A románok nagyon tehetségesek és következetesek diplomácia terén - és ez napjainkig így van. Míg sajnos, mi, magyarok, következetesen a rossz, vesztes oldalra álltunk mindig a történelem során (sajnos most is ez történik, az oroszbarát politizálással).


Abszolút nem lennék meglepve, ha a történelmi helyzetben rejlő lehetőséget kihasználva Románia most Moldova Köztársaságot is visszaszerezné - annyira félnek az oroszoktól, hogy most újra akarják ezt a moldávok is, a Nyugat pedig támogatni fogja, mert ezáltal a NATO határait is kiterjesztenék Kelet felé.


Sajnos a mi önimádó politikai balfácánaink mindig vesztes oldalra táncoltatják a magyarságot. Sztálin és Hitler után most Putyin mellé...


Elvesztettünk két világháborút és egy hidegháborút - de nem tanulnak a politikusaink semmit. A magyar külügyminiszterrel már szóba sem állnak jóformán az európai és amerikai kollégái...


A románok pedig egy újabb nagy egyesülés küszöbére diplomatizálták magukat, már megint - amit mostmár a moldáv lakosság több mint 40%-a is támogat (és növekszik az arány - csak évek kérdése, hogy többsége legyen!).


Érdemes elolvasni:


[link]


[link]

szept. 29. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

A 24. órában van Magyarország, hogy változtasson a förtelmes, destruktív külpolitikáján, különben esélye sem lesz a határon túli közösségek érdekében fellépni!


Pedig valójában történelmi lehetőség ez: ha megakadályozni nem is tudnák Románia és Moldávia egyesülését, egy jobb diplomáciai helyzetben MOST lehetne követelni a székely autonómiát például, mert ugyanis Moldáviában a gagauzoknak VAN autonómiájuk! Egy esetleges egyesülés során be lehetne emelni a moldáv jogrendből a románba az autonómia fogalmát például...

szept. 29. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!