Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mikor fog vészesen elfogyni a...

Mikor fog vészesen elfogyni a kőolaj?

Figyelt kérdés
Az érdekel, hogy nagyjából mikorra tehető, hogy kényszerűen le kell állitani a belső égesűek gyártását, és ez hogyan fog hatni a világgazdaságra?
jún. 30. 18:56
1 2 3 4
 11/35 anonim ***** válasza:
67%

Nem lesz semmiféle hirtelen kifogyás, apránként lesz egyre drágább, ahogy egyre kevesebb áll majd rendelkezésre, és a rendelkezésre állót egyre drágább lesz kiszedni és felhasználhatóvá alakítani. Így viszonylagosan a többi alternatíva válik majd egyre olcsóbbá és így vonzóbbá a lakosság számára. Az emberek egyre nagyobb és nagyobb része fog átállni emiatt valamilyen alternatív hájtásra, amelyikkel gazdaságosabb lesz üzemeltetni az adott jármúvet, vagy átáll tömegközlekedésre, esetleg valamilyen emberi erővel hajtott jármű használatára. A kőolaj pedig lassan visszaszorul az állam (elsősorban a hadsereg és a rendfenntartó erők) privilégiumába.

legalábbis valami ilyesmi lenne az optimális lefolyása a kőolaj elfogyásának, valami ilyesmi tendenciát tűnnek követni a világ különböző járműfejlesztő részei. Nyilván ez nem 5-10 éves terv, hanem egy kb. egy-két generáción átívelő folyamat lesz várhatólag, ideális esetben.

jún. 30. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/35 anonim ***** válasza:
19%
Amíg az elektromos repülőgépet be nem mutatják, és a gigapolitikusok nem kényszerülnek rá a használatára, addig hülyítés az egész. Nem tartod furának, hogy a kerozin, a műanyagok, a WD40, vagy éppen az aszfalt nincs fogytán, csak a benzin? De az is csak akkor, ha tankolni akarsz. Ha áramfejlesztőbe kell tölteni, hogy "tankolhasd" az elektromos autódat, akkor korlátlanul rendelkezésre áll...
jún. 30. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/35 anonim ***** válasza:
70%
Amennyiben nem találnának mostantól több olajat, és a jelenlegi ütemben folytatódna a kitermelés és a fogyasztás, úgy kb 40 múlva fogyna el a kőolaj. [link] (days to the end of oil)
jún. 30. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/35 anonim ***** válasza:
31%
6, akkor nyilván látod, hogy mi megy az elektromos sportoknál, sorra vonulnak ki a gyártók, mind a Forma-e-ből, mind a MotoE-ből, mind a Rallye-e-ből, sőt, van olyan elektromos Rallye széria, amit inkább felviztek, mert annyira nem működött.
jún. 30. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/35 DK-s ***** válasza:

Ez az egész környezet-barát üzemanyag kérdés, egy hatalmas parasztvakítás.


Ami tényleg az lehetne azt már átugrottuk, méghozzá gyorsan, mert a gyártók rájöttek hogy házilag is előállítható.


Most egyre nagyobb arányban keverik a benzinbe és a gázolajba, és az emberek nem is igazán tudnak róla. Bioetanolnak hívják.


[link]

jún. 30. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/35 anonim ***** válasza:
54%

"Amennyiben nem találnának mostantól több olajat, és a jelenlegi ütemben folytatódna a kitermelés és a fogyasztás, úgy kb 40 múlva fogyna el a kőolaj. "

Pontosan ugyanez a szöveg ment mikor általános alsóba jártam 40 évvel ezelőtt, már csak 40 év és kifogy az olaj. Becsszóra, pont 40 évet becsültek akkor is.

jún. 30. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/35 A kérdező kommentje:

@16


Úgy tudom valóban kifogytunk volna csak jött a kőzetrepesztéses technológia.

jún. 30. 21:18
 18/35 anonim ***** válasza:
68%

Akkor kezdeném a rossz hírekkel, Vicki Hollub szerint 2025 végén már olajhiánnyal kell számolnunk:

[link]

Ha az eredeti cikknek jobban hiszel:

[link]

Egyébként a hölgy nem egy klímaaktivista, hanem az USA egyik legnagyobb olajcégének a vezérigazgatója.

Az OPEC+ országok egyik főmuftija is nemrég jelentette be, hogy a termelés fenntartásához a magyar GDP többszörösét kellene új olajlelőhelyek kutatására fordítani a következő években, és bízik a befektetőkben, hogy majd összedobják a lóvét.

Amennyiben a tudományos megközelítés nem áll tőled távol:

[link]

Ha nem akarsz ennyire elmélyedni benne, akkor csak ezt az ábrát nézd meg:

[link]

A piros vonal a kőolaj éves felhasználását, a kék oszlopok az abban az évben felfedezett olajmennyiséget mutatja. Igen, jól látod, a két görbe a '80-as évek közepén metszette egymást. Ezért nevezik nem megújuló erőforrásnak, ti. egy idő után el fog fogyni.

De sebaj, mindjárt átállunk valami másra. Mennyi is a fosszilisek aránya amit hipp-hopp ki kellene váltani? Az Energy Institute szerint 83%! [link]

Hogyan állunk most az energiaátmenettel a World Economic Forum szerint:

[link]

A Forum jelentéséből talán a legbeszédesebb kiemelés: "A legjobb 10 ország az energiával kapcsolatos CO2 kibocsátásnak csak 1%-át, a teljes energiaellátás 3%-át, az energiaszükséglet 3%-át és a világ népességének 2%-át adja." Hát nem áll jól a szénánk.

Az igazán égető kérdés, hogy honnan fogunk nyersanyagokat szerezni mondjuk az elektromos átálláshoz, amikor például a rézkészletek is vészesen fogynak:

[link]

Valójában minden kifogyóban van, hiszen őrületes tempóban használjuk fel a föld erőforrásait: [link]

A felhasznált anyag mennyisége 20 évente duplázódik! Ez bizony egy kőkemény exponenciális görbe (nagyjából a világ népessége is így növekszik)! Ízlelgessük ezt a kijelentést; két évtizedenként duplázódik! Mit jelent ez? Azt, hogy a következő 20 évben annyit használunk fel, mint az azt megelőző teljes időszak alatt! Ha mondjuk valamiből 1900-ban elhasználtunk 1-et, akkor 1920-ban 2-t, '40-ben 4-et, '60-ban 8-at, '80-ban 16-ot, 2000-ben 32-t, 2020-ban 64-et, 2040-ben pedig már 128-at! Ugyan honnan lesz ennyi nyersanyagunk, amikor minden lényeges nyersanyag kifogyóban van? Ugyan hogyan fogjuk fedezni az energiaátállás nyersanyag- és energiaszükségletét így?

Pedig a megszokott életünkhöz kell az energia, talán nem is tudatosul bennünk, hogy mennyi. Amikor a Tesco polcáról leemelsz egy kiló lisztet, akkor nézz rá úgy, hogy kb. 0,6 liter gázolajat kellett elégetni ahhoz, hogy az oda kerüljön (olaj és földgáz kell a műtrágyához -Haber-Bosch eljárás-, a mezőgazdasági gépekhez, a szállításhoz, a feldolgozáshoz, minden lényeges dologhoz ami a folyamat során történt).

Méghozzá olcsó energia kell hozzá! Ha mindent ki akarnánk váltani elektromossággal (már ha lenne hozzá elég nyersanyagunk), akkor a költségek nagyjából tízszereződnének. Tehát a mostani energiaszámláid és élelmiszerszámláid mögé nyugodtan írj még egy 0-át. Meg fog változni a világ. Nagyon meg fog változni. Talán néhány focista meg tudja majd fizetni a mai átlagos életszínvonalat (no nem a magyar).

Az olcsó energia egyébként is nagyon fogyóban van. Az energiának (és minden másnak is) van egy mérőszáma; az EROEI, ami megmutatja, hogy egységnyi befektetett energiával mennyi energiához jutunk. A kőolajnak a múlt század elején még 100 körül volt ez a mutatója, azaz 1 hordó kőolajjal 100 hordót tudtunk kibányászni, tehát 99 hordónyit bármire felhasználhattunk, ez a többlet hajtotta az ipari forradalom óta a fejlődést. Ma már messze nem ilyen jó ez az arány. [link]

Ahogy egyre nehezebben hozzáférhető helyeken, egyre rosszabb minőségű olajat bányászunk, úgy romlik a mutató. Nyilvánvaló, hogy az 1-es érték alá már bármekkora árért sem lehet menni, hiszen kevesebb energiát nyerünk, mint amennyit felhasználtunk. Az utoljára linkelt tanulmány szerint: "A világ olaj és gáz átlagos EROI-ja körülbelül 20:1. A tőzsdén jegyzett társaságok globális olaj- és gáztermelésének EROI-ja az 1995-ös 30:1-ről 2006-ban körülbelül 18:1-re csökkent. Az Egyesült Államokban az olaj és gáz felfedezésének az 1919-es EROI-ja 1000:1-ről 5:1-re csökkent a 2010-es évekre, a kitermelés pedig az 1970-es évek 25:1-ről körülbelül 10:1-re 2007-ben. A hagyományos fosszilis tüzelőanyagok alternatívái, például a kátrányhomok és az olajpala alacsonyabb EROI-t biztosítanak, átlagosan 4:1 és 7:1-hez." Ahhoz, hogy a jelenlegi ipari civilizációnkat egyáltalán működtetni tudjuk legalább 10:1-es arány kell, de már 14:1 nél is komoly zavarok várhatók (vagy már valójában itt is vannak azok a zavarok, ha a gáz árára visszagondolunk). Szóval elég nagy a baj...


Viszont van egy jó hírem is! Ha ezekről nem veszel tudomást, akkor még néhány évig élvezheted az életet. Hogy meddig? Nagyjából 10 év, plusz mínusz 10 év, ahogy mondani szokták.

jún. 30. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/35 A kérdező kommentje:

@18


Na igy elhiszem, hogy baj lesz.

Most leesett a tantusz a jövővel kapcsolatban.

jún. 30. 22:28
 20/35 anonim ***** válasza:
24%
Én szívesen venném, ha bárki hiteles adatokkal cáfolná a #18-as hozzászólásomat. De az sajnos nem érv, hogy tegnap volt kőolaj, ma is van, akkor holnap is lesz. Szóval úgy néz ki, elég nagy sz@rban vagyunk. És a klímaváltozás problémájáról még nem is beszéltünk. Pedig kellene...
jún. 30. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!