Mi a jobboldal célja az unióban?
A jobboldal alapvetően társadalmi hierarchia fenntartásában vagy kiépítésében érdekelt. Hogy melyik jobboldali hogyan képzeli ezt el, az már pártfüggő.
A legnagyobb jobboldali tömörülés, a Néppárt fő céljai pl. ezek:
ma 18:33
A konzervatív jobboldal célja a nevéből adódóan a jelen társadalmi hierarchia fenntartása.
#4.
Ez nagyon le van egyszerűsítve ilyen formában. A jobboldal nem csak a társadalmi hierarchia fenntartásában érdekelt, mert akkor a legtöbb vadkapitalista liberális/centrista párt szélsőjobboldali lenne. A jobboldalra általában az is igaz, hogy a jelenleg fennálló társadalmi renden nem akar radikálisan haladó változásokat véghez vinni, ha egyáltalán akar. A múlt értékeit próbálja megőrizni eltérő mértékekben az újabb korokba ágyazva (konzervativizmus), hangsúlyozza a nemzet és annak kultúrájának, nyelvének, összetartozásának fontosságát (nacionalizmus), előtérbe helyezi a hazaszeretetet (patriotizmus), értéknek tekinti a vallással kapcsolatos kulturális örökséget (gyakran klerikális vagy vallásos értékeket a társadalomba beépítő, annak szekularitását megőrizve), gazdaságilag pedig általában vagy a mérsékelt gazdaság vagy a harmadikutas gazdaság vagy a jobboldali/szabadpiaci/piacgazdasági gazdaság híve. Ez nem jelenti azt, hogy ezen jellemzők egy vagy több eleme ne lehetne jellemző baloldaliakra is (lásd: baloldali nacionalizmus, vallásos szocializmus, konzervatív szocializmus, konzervatív szociáldemokrácia, baloldali patriotizmus stb.), vagy hogy minden jobboldali feltétlenül vallja őket (lásd: az abszolút jobbközép ideológiák között olyanok is vannak, amelyek csak a gazdaságpolitikában, meg a kevésbé radikális változtatásokban térnek el mondjuk a centristáktól vagy balközepektől), ugyanakkor nagy általánosságban ezen nézetek jellemzőek sok jobboldalira több-kevesebb mértékben (nyilván az ultradextro-konzervatívhoz képest egy klasszikus liberális alig-alig konzervatív).
9. vagyok.
Meg persze a történelemben ez idővel változott... A francia forradalom alatt a nacionalizmus például kvázi baloldali ideológiaként indult. Később amiatt pártolt át a jobboldalra, mert a baloldalon az internacionalizmus, a globalizmus vagy a kozmopolitizmus lett a dominánsabb, emiatt pedig sokan úgy érezték, hogy a jobboldalon könnyebben megvalósíthatók a céljaik. Bár maradtak a baloldalon is (pl. a már említett baloldali nacionalisták, hasonló például az ír Sinn Fein).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!