Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A rendszerváltozás idején...

A rendszerváltozás idején bizonytalanabb volt a geopolitikai és főleg az európai politikai helyzet mint manapság?

Figyelt kérdés

Lényegében egy egész eszme - a szocializmus - omlott össze ami komoly változásokat hozott Kelet-Európában, országok kerültek válsághelyzetbe amit teljes politikai és gazdasági átszerveződést hozott magával, egyes országok egyesültek (Németország) míg egy másik ketté vált (Csehszlovákia). És nem minden országban volt békés ez az átmenet, például Romániában ugyanakkor például az NDK-ban is komoly zavargásokkal kezdődött. Délkelet-Európa legnagyobb és legerősebb államában, Jugoszláviában polgárháborús helyzet alakult ki és a tagok egymás után kiáltották ki függetlenségüket mire a jugoszláv hadsereg akcióba lépett. Az egyik legnagyobb világhatalom, a Szovjetunió is válsághelyzetbe került, a legelején ott sem lehetett biztosra venni hogy békés felbomlás lesz-e. Mindeközben Irak lerohanta Kuvaitot akinek segítségére nemzetközi koalíció alakult.

Ha erre így visszagondolunk, az 1990 körüli időszakhoz képest az orosz-ukrán háború kispista?



máj. 31. 18:17
 1/7 anonim ***** válasza:
53%
Igen.
jún. 2. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
nem
jún. 2. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
A SZU meggyöngült, ez volt a lényeg. Nem nyüzsgött, nem képzett már ellenfelet a nagyvilágban, nem tudta többé uralni Kelet-Európát, de még a saját tagállamait sem.
jún. 8. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Dúlt a volt Jugoszlávia területén a háború.

Az USA robbantotta ki azt is. Bele is pofáztak, és kiszakították a valóban ősi szerb területet, Koszovót. Gondoskodtak róla, hogyazóta is élesített bombán ülnek.

jún. 27. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Semmiképp nem kispista (sőt...) mivel itt a korábbi helyzettől eltérően egy nukleáris fegyverekkel állig fölszerelkezett szuperhatalom keveredett a hagyományos (nem nukleáris) erőit teljesen lekötő több éves háborúba, úgy, hogy a másik oldal mögött mindenféle támogatással, szállításokkal, pénuügyi-gazdasági-hírszerzési-katonai segítséggel, tanácsadókkal és "önkéntesekkel" (megkérdőjelezhető) ott az egész Nyugat. Azért ilyen nagy, ilyen hosszú ideig tartó, ÉS KÉTOLDALÚ erőbedobás a kilencvenes években nem fordult elő.
jún. 27. 05:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
#4 Azt lényegében a szerbek robbantották ki, mert ha nem kezdenek el gyarmatként tekinteni a többi tagköztársaságra akkor nem akarnak azok függetlenedni.
jún. 27. 07:22
 7/7 anonim ***** válasza:
Igen, Jugoszlávia=Nagy Szerbia, azaz minden demokratikus szólam, duma, látszatintézkedés mellett a szerbek uralmáról szólt. A fejlettebb észak (szlovén horvát részek) pénzén tartották el, igyekeztek fölzárkóztatni, jól tartani a többi népet, országrészt. Tehát nem teljesítményarányosan osztották el a pénzeket és minden fontos posztot szerb, vagy a szerbekhez nagyon lojális, kollaboráló, a szerbséghez házastárssal is kötődő, tehát számukra megbízható horvát, bosnyák, macedón kapott. A kelet-európai rendszerváltások után a Nyugatnak érdekévé vált Nagy-Jugoszlávia felbomlasztása-szétverése. Meg is csinálták.
jún. 27. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!