Szerintetek India gazdasága le fogja hagyni a közeljövőben Kínáét?
Két hatalmas területű,hatalmas populacióval rendelkező atomhatalomról van szó. Mind a kettő vonzó célpont a gazdag nyugati cégeknek gyártani, mind a kettő olcsó, szorgalmas és miapadhatatlan forrású munkaerőt kínál.
Mégis Kína vált egy szuperhatalommá, és mindig Indiát hívják a "kistestvének".
Miért ?
Miben erős és miben gyenge a két ország?
Nem hinném.
A kínai gazdasági csodát nehéz lenne követni. Kína gazdasági fellendülése objektíven nézve rendkívül csodálatra méltó, akkor is, ha pusztán közgazdász, illetve földrajzos szemmel nézzük. Nyilván elsősorban a gazdasági fellendülés a keleti partvidéken mutatkozott, de az egész ország szép kis utat leírt a maoizmus legdurvább évei alatt kizárólagos tervgazdaságtól egy egészen sajátos gazdasági modellig. Az ország épp, hogy kilábalt a gyakorlatilag anarchisztikus állapotból a félgyarmati státusz (itt: gazdasági fogalom, nem politikai), kiscsászárok kora, a császár megdöntése, a kommunista forradalom és a világháborúk árnyékából, majd a 20. század második felében, az 1980-as és 1990-es évek elhatároztak egy új gazdasági irányt, ami a hagyományos baloldali gazdasági rendszert, a tervgazdaságot ötvözi a piacgazdaság és a kapitalizmus elemeivel, illetve jellemzőivel, valamint kis mértékben még néhány egyéb, kisebb gazdasági modell jellemzőivel is, ezáltal egy sajátos gazdasági rendszert és utat kijelölve. Az eredmény az ország a Mao Ce-tung alatt még szinte mindenhol jelenlévő nyomort követően gazdasági fellendülés és a világ meghatározó gazdasági szereplőjévé válás. Mintha a baloldali és a jobboldali gazdasági rendszerek olyan ötvözetét dolgozták volna ki, ami egyesíti az eltérő rendszerek gazdasági és földrajzi előnyeit. Mintha az ellentéte zajlott volna le annak, ami nálunk van: nálunk a két gazdasági rendszer legelőnytelenebb tulajdonságai élnek a mai napig... A GDP 464,64 volt a '60-as években, míg 22248,1-re ugrott fel 2010 környékére. Gazdasági robbanást figyelhettünk meg. És akkor még nem beszéltünk a durva maoizmus előtti évekről, ahogy a kommunista hatalomátvétel kézhez kapta az anarchisztikus állapotban az országot: félgyarmati státuszban gazdasági szempontból, többszörösen kiszolgáltatva. A jelenlegi tendencia azt mutatja, hogy Kína rövidesen már teljesen leveti magáról a korábbi fejletlen gazdasággal kapcsolatos jegyeket. Nagyon is egyértelmű a fejlődés végkifejlete: a centrumtérséggé válás. Japán és a kistigrisek már korábban eljutottak erre a szintre, most Kínán van a sor, bár ő más úton tette meg a lépéseket. A világgazdasági helyzetek kihasználása is elég ügyes volt. Végül már az Egyesült Államok tartozott Kínának.
Mielőtt bárki félreértene: nem politikai szempontból méltatom Kínát, hanem közgazdasági és földrajzi szemmel, illetve mindezen szemüvegekkel is a gazdaság terén.
India tényszerű, hogy "Ázsia ébredő oroszlánja", ugyanakkor korántsem beszélhetünk ilyen mértékű fellendülésről eddig az országban. A gazdasági mutatók ilyet nem is nagyon jeleznek. Tény, hogy az se semmi, ami az országban lezajlott a szó szerinti, politikai gyarmati státusztól napjainkig. A britek csatlósából világszintű nagyhatalom, ugyanakkor ez inkább politikai téren eredmény. Tény, hogy a gazdaság is fellendült, ahogy a GDP és a GNI szintén kitartóan emelkedik napjainkig, azonban nincs szó olyan mértékű robbanásról, mint Kínában. Társadalomföldrajzi helyzetük nem összehasonlítható sok szempontból, bár a demográfiájuk néhány szempontból (pl. nagy népesség) hasonló. Természetföldrajzi hátterük szintén nem azonos, bár közös pontok szintén vannak.
Kínában a gazdasági robbanás óta gazdasági átrétegződés is megfigyelhető volt: a szolgáltatások szerepe rendkívül megnőtt, a kvaterner szektor szintén megjelent, míg primer és szekunder szektorok visszább szorultak. Világcégek jelentek meg (lásd: Lenovo, Xiaomi, Huawei stb.), szóval Kína ma már közel sem csak a nyugati cégek csavarhúzó iparágainak helyszíne, mint régen. Kína ráismert erre is. Míg Mao alatt a mezőgazdaságot túlerőltették, ráeszméltek a tercier és kvaterner szektorokban való jelentős potencionális előnyeikre, amely sokkal nagyobb alernatíva költség volt, mint az erőszakos "mezőgazdaságosítás".
Ugyanakkor Indiának is jelentős fejlődése van kilátásban, amennyiben rálép egy határozott és független gazdasági útra.
#1.
Nem tudom, hogy tudod-e, de elég sok indiai tudós volt. Édesapám is dolgozott többel. Az elvont matematika különösen jól megy nekik. Nem is csoda: már az ókorban is egy csomó filozófia bölcsöjének tekinthetjük Indiát.
#1
A "0"-t is Indiától kaptuk. Ahogy a tizes helyiértékes számrendszert is.
És amit mi arab számoknak nevezünk, az valójában iondiai.
Sőt a mi őseink még valahol az Ural környékén puhították nyereg alatt a húst, amikor az indiai matematikusok már elméleti matematikával foglalkoztak.
#3 Én is dolgoztam jó pár indiaival, sajnos. Minden egyéb nemzetet alulmúlnak szoftverfejlesztés és üzemeltetés terén, amivel dolgom volt.
#4 Csak mi azóta továbbfejlődtünk, az indiaiak meg visszafelé fejlődtek.
#5.
Mert a szoftverfejlesztés a top 1. és pár indiai abban is reprezentatív. Ha a pár indiai nem volt jó szoftverfejlesztő, akkor az egész indiai nemzet hülye minden téren.
Logikus következtetés...
(Mielőtt valakinek nem lenne világos: irónia és cinizmus.)
Édesapám többek között indiai matematikusokkal dolgozott...
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!