Románia hogyan lett ilyen fejlett ország?
Pár éve a fél parlamentjüket letöltendő börtönre ítélték.
Így az újak már nem mernek annyit lopni, aminek mostmár látható az eredménye.
Ennél összetettebb a téma. Olvastam pár cikket, hallgattam pár podcastot a témával kapcsolatban, illetve olvastam ott lakó véleményeket is. Ezek alapján, ahogy én látom.
Először is szerintem kicsit túl van ez a dolog misztifikálva. Tény, hogy mélyebbről indulva, az EU-hoz később csatlakozva, nem teljes értékű schengeni tagként, még jobban a periférián elhelyezkedve is mintha jobban haladnának, mint Magyarország, és van, amiben meg is előztek bennünket.
Ettől viszont nem lett fejlett ország és nem is fejlettebb, mint Magyarország, annyi történik, hogy ők gyorsabban mennek előre, mint mi. A kérdés ugyanakkor nyilván érdekes, hogy hogyan.
Egyrészt furcsán hangozhat, de mélyebbről indulva gyorsabb a növekedés. Ha a merülőforralót hidegebb vízbe teszed, az a víz eleinte gyorsabban fog melegedni, mert több energiát tud felvenni, de aztán ahogy a különbség csökken, lassul a folyamat. Ha egy rettentő alacsony életszínvonalú ország becsatlakozik egy fejlett kereskedelembe, akkor iszonyú olcsó tud lenni és a bejövő pénz szinte seggbe rúgja a gazdaságot. Aztán ezzel emelkedni fog az életszínvonal, a különbgés csökken, és a növekedés lassul. Ez fog történni Romániával is.
Egy másik fontos pont, hogy Romániának alig volt államadóssága, amikor belefordult a rendszerváltásba. A Ceaucescu-rendszer brutális nyomorban tartotta a polgárait, cserébe nem halmozott fel hitelt. 95-ben nekünk 80% körüli volt a GDP-arányos államadósság, Romániának meg 10% alatti. Ezért ők az elmúlt 15-20 évben bátran vehettek fel hitelt, és finanszírozhatták a növekedésüket. Végeredményben mostanra ők is kezdik elérni az 50% feletti szintet, ezért lassítaniuk kell majd.
És igen: nyilván van olyan is, amit jobban csináltak. Náluk szerintem sokkal egyértelműbb volt, hogy merre kell menni, kevesebb a sérelem a Nyugattal szemben, nem hiszem, hogy túl sok morális vita akadályozná a politikát a téren, hogy "behódoljunk-e Brüsszelnek", vagy sem.
Ezzel együtt nem látok hatalmas csodát Romániában, magától értetődő, ami történik. Ez az én véleményem.
Az hogy 5 százalékkal többet ért az átlagfizetés Romániában, mint Magyarországon 2023-ban, nem azt jelenti, hogy Románia fejlettebb, hanem hogy a gazdagok még gazdagabbak lettek. (Vagy esetleg hogy párezerrel több a szupergazdag.)
Ha a lakosság jólétére vagy kíváncsi inkább a fizetések móduszát kell nézni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!