Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A vallás hozzájárulhatott...

A vallás hozzájárulhatott ahhoz, hogy az ortodox keresztény országok sokkal fejletlenebbek és erőszakosabbak, mint a nyugati országok?

Figyelt kérdés

ápr. 17. 21:41
 1/7 anonim ***** válasza:
52%

Görögország erőszakosabb meg sokkal fejletlenebb?


Kelet-Eus országoknál jobban áll.

ápr. 17. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
A Kelet-Eus országok pont, hogy ortodoxok. Görögország sincs valami magas szinten, messze van Nyugat-Európától és a válságból is EU-s segéllyel jöttek ki
ápr. 17. 23:13
 3/7 anonim ***** válasza:
68%
Nem. Ezt nevezik hamis okozatnak.
ápr. 18. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
25%
Minden vallás hozzájárul a fejletlenséghez, erőszakossághoz. Ezeknek a mértéke nem a vallástól függ, hanem hogy egy adott társadalom mekkora része vallásos. Minél több vallásos = több erőszak.
ápr. 18. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 MDaniel98 ***** válasza:
73%
Görögország sokáig nem volt független és mások fennhatósága alatt állt. Ez sokkal több negatívummal jár, mint egy vallás, bár ha az olyan, hogy nem bátorítja a fejlődést, akkor ugye hozzájárulhat a fejlettlenséghez.
ápr. 18. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
91%

Jó a meglátásod kedves kérdező, de ez nem közvetlen ok-okozat, tehát nem abból következik, hogy a római egyház jobb lenne egyértelműen, mint az ortodox egyház.


A valódi ok a 15.-16. századra tehető, és az ezt követő századokra.


Ugyanis a 16. század első felében még a római egyház sokkal-sokkal kegyetlenebb elnyomást, kizsákmányolást, terrort alkalmazott, mint a keleti kereszténység (ezzel nem a keletit védem, jelenleg sokkal bigottabbak, mint a nyugatiak).


Viszont mivel nagyon "túltolták a biciklit" pont ezért ütötte fel a fejét a reformáció a nyugati egyházban. És ezt nem lehet annyiban hagyni, hogy csupán teológiai kérdés vagy vallási tan volna. Luther sikeresen tudott mozgalmat indítani az akkori kegyetlen, diktatorikus egyház ellen. A Bibliát értelmezte ugyan másképp, és ugyanúgy keresztény maradt, viszont megtörte a Római Egyház uralmát. Ez egy folyamat, amit elindított. A Bibliát lehet másképpen lehetett értelmezni, és a lutheránus vallás után számos keresztény felekezet ütötte még el a fejét, ki-ki a maga értelmezésével. Majd mivel az egyedüli egyház hatalma megroppant, az eltérő, akár kereszténységnek ellentmondó világnézeteket is hirdetni lehetett. Lásd felvilágosodás, ipari forradalom, nacionalista mozgalmak, liberalizmus, stb.


Míg az ortodox világban nem terjedt egyáltalán a reformáció, ott akár napjainkig is megmaradhatott a politikai hatalommal összefonódott nemzeti ortodox egyház. Vannak országok, amik már legalábis de jure túlléptek ezen, pl. Görögország, vagy a szomszédos Románia. Romániában ha megnézed, az igazi románok körében (tehát nem romániai magyarok, szászok, svábok, stb) oda sem jutott el a hagyományos reformáció, nincsenek lutheránusok, kálvinisták, stb.

A reformációból a 19. századtól kezdve a modernebb térítő vallások dívnak még (baptista, adventista, pünkösdi, jehova) az abbszolút többségű ortodox népesség mellett.


De ez nem feltétlen a keleti ortodox egyház hibája, egyszerűen Luther, Kálvin és társai tevékenysége csak a nyugati egyház területére terjedt ki, a keleti egyház területén nem volt intenzív hittérítésük.


Ebből a 4-500 évből fakadó vallási diktatúrát nehéz behozni, bár sok alapvetően ortodox ország előrébb jár ebben.

jún. 28. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
91%

Másképp összefoglalva: a 16. század után a katolikus egyház elveszítette a rémuralmát, ez teret nyitott annak, hogy a tudomány művelőinek nem kellett többé inkvizíció elé állnia, mint pl. Kopernikusznak és társainak, ez megindította a tudomány gyors fejlődését, majd jött az ipari forradalom, gazdasági fellendülés. De ehhez nem a római vagy ortodox vallás különbsége volt a meghatározó, hanem hogy a reformáció alatt sikeresen megbuktattak egy soksszáz éve tomboló, kegyetlen diktatúrát, akár erőszakkal, ún. vallásháború árán is.


Keletre ezek a tanok el sem jutottak, ebben benne van a reformáció hirdetőinek katolikus területre korlátozódása teológiai okokkal is, amiket most nem fejtenék ki.


Nyugaton a protestantizmus viszont már sokkal elfogadóbb álláspontot képviselt a tudománnyal szemben is, sokszor saját kárára.


Amikor bizonyos országokban (pl Franciaország) újra a katolicizmus törekedett egyeduralomra, és üldözte a kálvinista protestánsokat, ők ennek hatására Svájcba menekültek, ők lettek a svájci óragyártás, gyógyszeripar, és egyéb iparágak megalapozói, amitől Svájc ilyen gazdaggá vált. (kivéve a bankrendszert, ami inkább német nyelvterületről indult ki, de az Osztrák-Magyar Monarchia is bigott katolikus vezetésű lett végül, nem csodálkoznék, ha a protestáns bankárokat is ők űzték volna Svájcba, bár ez utóbbiban nem vagyok biztos.

jún. 28. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!