Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Az elmúlt 30 évben hogy nem...

Az elmúlt 30 évben hogy nem javult kb. semmit az életszínvonal a világon?

Figyelt kérdés

Kaja - drágább és rosszabb minőségű lett.

Lakhatás - albérlet/lakás vétel sokkal drágább lett

Oktatás - tanárok egy társadalmi réteggel lentebb kerültek

Egészségügy - legfeljebb gazdagoknak lett jobb

Közlekedés - jármű ára/üzemanyag ára növekedett

stb….



S ezt reál értékben értem, tehát ugyanebben a pozícióban a bérem 10%-ért több “krumplit” adtak, mint most.


Ez mégis hogy a p3,1415csába sikerült ilyen képtelen nagy technológiai fejlődés mellett? 1000x hatékonyabb kellene legyen minden. A GDP/fő TRIPLÁZÓDOTT. Ez hogy???



S nem Magyarországra értem kifejezetten, hanem általánosan, világ szinten, főként fejlettebb és közepesen fejlett országokban.



2024. ápr. 6. 00:02
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
92%

Én azt látom, hogy a gazdag réteg még gazdagabb lett, viszont az átlag munkából élő réteg egyre kevesebbet engedhet meg magának.


Ez a kapitalizmus hosszútávú következménye.

2024. ápr. 6. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
24%
Miért magyarországi állapotokat sorolsz fel, amikor a világról kérdezel?
2024. ápr. 6. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
A reálgazdaság és a pénzügyi gazdaság az utóbbi időben szétvált, holott együtt kellene növekedniük, hiszen a pénzügyi gazdaság finanszírozza meg a reálgazdaság fejlődését. Csakhogy a reálgazdaság növekedésének már nincs meg a fizikai alapja (nincs elegendő energia és nyersanyag, mármint nincs elegendő OLCSÓ energia és alapanyag, hiszen egyre nehezebben férünk hozzá az egyre silányabb minőségű ásványkincsekhez). Viszont gazdasági berendezkedésünk a növekedésen alapul. Mit lehetett tenni? Elkezdték felfújni a pénzügyi gazdaságot (ha például jobban megnézzük a GDP-t, akkor rájöhetünk, hogy alig van valami köze a reálgazdaság teljesítményéhez). Papíron szépen mutat ez a töretlen fejlődés, csak az a baj, hogy ez már 2-3 évtizede igazából egy hatalmas lufi. És ki fog pukkanni, csupán az a kérdés, hogy mikor...
2024. ápr. 6. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
44%
Mond hány éves vagy 15? Fényévekre vagyunk attól, ami a 90-es évek elején volt
2024. ápr. 6. 05:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
24%

Hülyeségeket írkálsz.

Nagyon sok országban javult, más országokban jelentősen romlott. Nézd meg pl. Iránt, mennyivel fejlettebb ország volt még a 70-es években, vagy ott van pl. Venezuela.

Nálunk is javult az életszínvonal, nőtt a várható élettartam, csökkent a csecsemőhalandóság, nagyjából 3-4x annyi embernek van autója, mint a rendszerváltáskor, a jogsi manapság már szinte alap, van internet, sokkal könnyebb hozzáférni a külföldi termékekhez, szolgáltatásokhoz, sokkal könnyebb külföldön munkát vállalni... az üzemanyag nem drágább reálértéken sem, mint volt pl. 30 éve. A kaja az elmúlt 3-4 évben drágult nagyon sokat, előtte egyáltalán nem volt drága. A többség sokkal magasabb életszínvonalon él idehaza, mint a rendszerváltáskor.

2024. ápr. 6. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
A minőségromlás egyébként a tömeggyártásnak köszönhető; ahhoz, hogy minél többet tudjanak gyártani, annál silányabb anyagokból és eljárásokkal kell gyártaniuk. A tömeggyártásra viszont sok esetben igény van; például te sem örülnél, ha heteket kellene várnod egy cipőre, így meg csak bemész a boltba és megveszed. Vagy ott van a sajt, ami csak nevében trappista; ha igazi trappistát akarnál enni, ahhoz ki kellene várni az érlelési időt, viszont a gyorsérlelésű sajtokat gyorsabb legyártani.
2024. ápr. 6. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
68%
mert a multik még több haszonra vágyik és erre nagyon jó példákat írt a 6-os.
2024. ápr. 6. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Pici változások vannak, csak azt sem veszi észre jóformán senki sem.
2024. ápr. 6. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 MDaniel98 ***** válasza:
Hát igen a gazdasági teljesítmény egyre jobban a leggazdagabb réteg kezében összpontosul. Nem mindenhol van az így, azért egy svájci átlagember életszínvonala ma is kiemelkedően jó, és 30 éve is az volt. De ahol nincsenek erős szakszervezetek, illetve van nagymértékű olcsó bevándorlás, ott le tudják nyomni a béreket, miközben a profit nő.
2024. ápr. 6. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Barátom 10+ éve Németországban dolgozik mérnöki pozícióban, rendszeresen beszélünk. A helyzet az, hogy itthon (is) rengeteg javult az életszínvonal, de nem egységesen. Egy évtizeddel ezelőtt neki még ki kellett mennie külföldre jó fizetésért, végzős társai akik itthon maradtak hasonló munkakörökben akkor nevetséges összegeket kerestek hozzá képest. Ma az ő fizetésük versenyképes az övével. Tudom, hogy ez nem vigasztalja azokat akik éhbérért robotolnak, de ha keresett szakmában dolgozol akkor teljesen egyértelmű, hogy jobb lett neked. Tudjátok mi a vicc egyébként? Hogy az összes végzős társának van már saját háza neki meg NINCS és lehet, hogy nem is lesz. Ugyanis a társai mivel úgy döntöttek, hogy itt maradnak és családot alapítanak azért még akkor kezdtek házvásárlásba/építésbe amikor az árak még nem bolondultak meg. Ami házakat ők 10-20 milliókért vettek azok ma már bőven 50-70 felett vannak. Ő pedig mivel állandóan mozogott Németországban ahogy a munka megkívánta csak bérelt. És most meg nem tud venni hiába keres jól.


Van egy másik dolog is amit nem szoktak emlegetni, még pedig az, hogy mennyire eltolódott a világ a bérlés irányába. Példának csak az autót hoznám fel: külföldön szinte senki sem vesz autót. Bérli (tegyük hozzá: a vadonatújat), aztán amikor kiöregszik lecserélni. Nem tudná megfizetni ha meg kellene venni. Volt egy időszak amikor az akkori munkaadója csúszott a fizetésekkel (ilyen is van külföldön). Kollégái tiszta idegbetegek voltak ugyanis azok a jól fésült, jó fizetésű úriembereknek nincsenek tartalékaik mert minden elmegy a különböző eszközök bérlésére meg a "jólétre".


Nekem a személyes példám az autófentartási szokások, mert hozzá tartozó területen dolgozom. "Mindenkinek" van, leginkább kettő. Ez számomra aki az idősebbek közé tartozom ahol egy autó tulajdonlása és fenntartása is nagy szám volt még mindig meghökkentő. Családokban külön autója van a férjnek és feleségnek. Emberek fentartanak egy plusz autót tartaléknak/telekre/halászni/ötször használni egy évben. Kis pénzű nyugdíjasok akik láthatóan kétszer megnézik mennyibe is kerül a csirkefarhát mielőtt megveszik... azok kocsival járnak bevásárolni amit csak erre tartanak hiszen egyébként nem mernek három utcánál távolabbra menni. Persze erre lehet mondani, hogy "dehát egy autó ma már nem luxuscikk" de éppen ez az! Menjen vissza bárki 30 évet az időben és mondja azt valakinek, hogy két autója van! Azt hinnék ő a felcsúti császár...


A mindenki által birtokolt (több) százezres mini számítógépekről (fiatalok okostelefonként ismerik őket) nem is beszélek.

2024. ápr. 6. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!