Putyinék lényegében egy olyan Kelet-Nyugat felállást akarnak mint ami annak idején a hidegháború alatt volt?
Vagyis ismét hatalmas orosz érdekszférát akarnak? De miért nem látják be, hogy az már sohasem lesz? A volt KGST-országok már egészen biztos kiestek, több szovjet tagköztársaság is, az arab országok egy része szintén nem akar Oroszország érdekszférájába tartozni, Kína a hatalmas nyugati exportjai miatt nem mer elköteleződni Oroszország mellett. Ergo maradt Belorusszia, Észak-Korea, Irán és néhány jelentéktelen afrikai ország.
Putyin miért akar ismét egy szovjet-Nyugat világrendet mikor nyilvánvalóan látszik hogy az a vonat már nagyon is elment?
Itt nem csak Oroszországról van szó.
A BRICS országokban és a velük szimpatizáló országokban lakik a Föld lakosságának nagyobbik része akikek kizsákmányol Európa és az USA.
Ezen akarnak változtatni. Szerintem jogos az igényük.
2: hagyjuk már ezt a BRICS-baromságot, majd az egymással súlyos határvitákban álló indiaiak és kínaiak egymás nyakába borulnak, mi? Az orosz-kínai ellentétek is épp elég erősek, Micimackó elvtárs valószínűleg csak arra vár, hogy Putler teljesen tönkretegye Oroszországot, aztán Kína bagóért felvásárolja az egész hóbelevancot. A többiek meg nem igazán tényezők. Brazília Amerikában van, a nyugat része, Dél-Afrika szintén a nyugat része, amellett, hogy tragikomikus, ami ott folyik.
Egyébként ezeket az országokat jó ideje nem zsákmányolja már ki senki.
4: MIUTÁN Putlerék bevonultak a Krímbe és a Donbaszba, ugye.
Na akkor, 2014-ben kellett volna keményen odacsapni nekik.
Ebbe az irányba haladunk, de egyáltalán nem az USA-val, Nyugattal való konfrontáció volt a cél. Ma már a régi kommunizmus vs. kapitalizmus ideológiai szembenállás sincs meg és Moszkva (Peking) nem akar ideológiát exportálni, világforradalmat vezetni.
Az ideológiai háborút éppen az USA, Nyugat indította újra, aki felosztotta a világot demokráciákra és diktatúrákra, latorállamokra, utóbbiakat el kell szigetelni, megbüntetni és keményen megregulázni. Ez miatt jött létre egy kényszerpartnerség Oroszország, Irán, Kína, Észak-Korea, Szíria, Mianmar, Venezuela, Kuba (+Pakisztán?) között, mely országok egyébként nagyon különböznek egymástól.
Oroszország nem Szovjetunióban, Varsói Szerződésben, Kelet-Európa megszállásában gondolkodik, helyette inkább a régi hagyományos nacionalizmus, nagyhatalmi mentalitás, érdekövezet szemlélet a jellemző. Az eszme náluk az Orosz Világ, orosz civilizáció, aminek Moszkva befolyása alatt kellene állni. Ezek alapvetően az Orosz birodalom, Szovjetunió utódállamai és Ukrajnát is ide gondolják, az oroszok szerint ott nincs keresnivalója az USA-nak, NATO-nak. Egy nagyhatalom sem nézi jó szemmel, ha egy rivális nagyhatalom benyomul az érdekszférájába vagy fennáll ennek a kockázata (lásd USA Kuba, Dominika, Grenada, Nicaragua elleni agressziója az előző hidegháborúja idején). De mivel Oroszország egy hanyatló nagyhatalom, az USA már régóta szinte semmibe veszi a világpolitikában, folyamatosan szorul vissza, veszíti el befolyását (legutóbb Örményország szakít) - ezt az oroszok nehezen viselik, nem akarják elfogadni.
Kína viszont egy erősödő, feltörekvő nagyhatalom. A nemzetközösségben, nemzetközi szervezetekben szeretne egy a népességéhez, gazdaságához mérten arányos befolyást. Kína szeret üzletelni, jó kapcsolatokra törekszik az USA-val, Nyugattal is. Viszont ott is van egy nacionalizmus, nagyhatalmi gőg, arrogancia, ezért elvárják, hogy Nyugaton tartsák tiszteletben Kína szuverenitását, területi integritását, újraegyesítési törekvéseket Tajvannal és a környező országokkal is hajlandó konfliktusokra Kína a dél-kínai tengeren lévő szigetek, zátonyok miatt.
Iránban is van egy nacionalizmus, a nemzet nagyságába vetett hit, Kínához hasonlóan a perzsa is sok ezer éves fejlett kultúra, gazdag történelemmel. Náluk van állami ideológia, amit exportálnának, szembe fordítja őket a Nyugattal, ez pedig az iszlám forradalom. De ez inkább csak az állam ideológiája, a nép szeretne nyitni a Nyugat felé, korábban Törökországhoz hasonlóan nyitott, modern ország volt Irán is.
Észak-Korea is nagyon más, mint a többi. Megmaradt az '50-es évek sztálinista, kommunista, elzárt diktatórikus berendezkedése, elutasítják a globalizációt, sosem akartak úgy nyitni, mint Kína, Oroszország, Vietnam.
# 5
A Krímbe már 1998-ban vonultak be az oroszok, nem 2014-ben.
A másik, mivel akarsz odacsapni nekik ?
25,000 NATO katonával ?
Miközben az Ukrán Hadsereg is többszöröse ezeknek ?
"Putyin már 70 éves le járt az ideje ezért irigy a fitalokra meg probál mindent tönkre tenni mert fél a haláltol."
Akár csak Biden, Trump és Csin-ping.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!