Ha Oroszország gazdasága kb. a spanyolok szintjén van, akkor hogy tud mégis ekkora hadiipart fenntartani?
Itt most nem is az interkontinentális és hiperszonikus rakétákra gondolok (bár már ezek is hatalmas összegeket emésztenek fel), hanem arra, hogy stratégiai bombázók tucatjait, vadászbombázók/légvédelmi rendszerek százait és szárazföldi harcjárművek ezreit képesek legyártani saját gyártással miközben még egy Egyesült-Királyság szintű top5 gazdaságú ország is exportra kényszerül (F35, Apache) vagy pedig sok országgal kénytelen kooperálni (Eurofighter Typhoon).
Ráadásul a briteknek nincs is nukleáris triász (ICBM,SLBM, stratégia bombázók), hanem csak tengeralattjáróik vannak pedig a UK kategóriákkal gazdagabb ország mint a csöves Oroszország.
Akkor mégis hogy csinálják ezt? Vagy parasztvakítás az egész orosz hadiipar csomó olcsó ultramodernnek kinéző hulladékkal?
Fordítva ülsz a lovon :)
Nem a gazdaság tartja fent a hadiipart, hanem a hadiipar a gazdaságot. A hadiipar ( és az ebből származó exportbevétel ) rengeteg munkahelyet és munkát teremt ami szépen tolja a GDP-t.
" hogy stratégiai bombázók tucatjait, vadászbombázók/légvédelmi rendszerek százait és szárazföldi harcjárművek ezreit képesek legyártani saját gyártással"
Itt viszont van egy nagy tévedés, mégpedig a kapacitás. Stratégiai bombázót gyakorlatilag nem gyártottak az elmúlt 20 évben. A Tu-160 gyártása indult újra, az első ilyen modell valamikor 2020 körül készült el, viszont az egy be nem fejetett 30 éves géptörzs volt ( tehát a szerkezetet valamikor a '90-es évek elején gyártották,de a gépet nem fejezték be). A programban ( amit 15 éve indítottak újra ) eddig 2-3 új Tu-160 készült el.
Összehasonlításként ott van a Boeing vagy az Airbus, mindkettő évente 4-500db körüli Tu-160-hoz hasonló méretű gépet ad át. Mindkét gyár külön-kölön több ezer db repülőgépet adott át, amíg a kazani gyárból kigurult 3db Tu-160 :)
A vadászbombázók gyártása is lassú és a háború miatt több exportra gyártott gépet nem adtak át a megrendelőnek ( Algéria, Irán) hanem saját légierejük állományába vették. A Szuhoj évente 15-30db gépet gyártott a mostani háború előtt, ami töredéke pl az F-35 fort worthi "termelésének" ( évi 150db gép ). Ha megnézed a modern típisokat, akkor pl Szu-35-ből összesen kevesebb mint 160db-ot gyártottak le 15 év alatt,erre sem mondanám hogy pörög a gyártósor. :)
Az elmúlt 30 év Szu-30,Szu-34,Szu-35,Szu-57 termelése másfélszerese a legyártott Eurofighterek számának szóval ez a mennyíség nem olyan egerverően nagy.
Az európai kooperáció az nem hülyeség, mert jobban eloszlanak a fejlesztési költségek az országok között. Egy európai ország a modern gépek fejlesztési költségeit egyedül már nem tudja kigazdálkodni, vagy ha ki tudná ennnyi pénzt sosem fog erre biztosítani egyik védelmi minisztérium sem. Az 5. és 6. generációs gépek fejlesztése brutálisan nagy pénztemető.
Az oroszoknál a "friss gyártású" Szuhojok ( az 57-et leszámítva ) mind a szovjet Szu-27 faceliftes klónjai, azok minden előnyével és hátrányával.
Az orosz légvédelmi rendszerek csúfosan szerepelnek az orosz-ukrán háborúban. Vagy teljesen dilettánsak a kezelőik vagy ezek csak papírtigrisek.
A szárazföldi harcjárművek ezreit képes legyártani kijelentés is visszás egy kicsit, mert talán képesnek képes de miből? A T-80 és T-90M "gyártás" az nagyon nagy részt az anno legyártott tankok felújításából áll. T-90-ből fogalmam sincs hány darab készül teljesen újonnan, de T-80-ból a legújabb az valami 1991-1992-es. Amíg pl a Leopardból készült vadonat új, addig ezekből nem biztos. Plusz ne felejtsük el, hogy a "saját gyártás" elég sok import anyagot tartalmaz.
Az Egyesült Királyság "gazdagabb" ország, mint Oroszország - legalábbis GDP alapján. Lehet nincs akkora haditechnikai kapacitása, viszont cserébe vna normális infrastruktúra,közművek,EÜ stb.. Másak a prioritások.
#2
Az igen. Legalábbis a hazugság része.
Gondold át az USA erkölcsösségét, hány országot rohant is le csak a 2000es évektől?
A ruszkik megcsinálták egyszer, kivonul a Mekdánelc meg a többi hulladék.
Ha lenne esze a Nyugatnak, akkor Oroszországot nem Kína karmaiba löki, hanem bevonja egy Liszabontól Vlagyivosztokig terjedő gazdasági és politikai szövetségbe.
... Ja, hogy ez USA érdeket sértett volna, és a legnagyobb félelmük pont ez volt?
Legalább már vehetünk az USA gáz mellett azerit is.
Kérdező, ez van amikor 1 számadatból vonsz le ilyen következtetést.
Oroszország gazdasága hatalmas. A területe kb. 35-ször nagyobb, a lakossága viszont csak háromszorosa a spanyolnak. teljesen másmilyen a gazdasága és a kereskedelme leginkább a nyersanyagaira épül.
Az oroszok mindig is háborúztak, nekik ez nem most kezdődött. Csak nekünk most éles a helyzet, mert nem valahol máshol történik a távolban, hanem egy másik európai országban.
Ahogy meg 4-es írta, a hadiipar bizony mozgatja a gazdaságot, a szankciózással pedig sikerült felverni a nyersanyag árakat amikből a bevételeik jelentős része van.
Nem véletlen csinálja az USA ezt az egész háborúsdit Ukrajnában, hatalmas bevételük van nekik is abból hogy most az amerikai fegyvergyártók mindenkitől megrendeléseket kapnak.
Ezért kellene ezt minél előbb befejezni, mert a fegyvergyártók még gazdagabbak lesznek, mi meg akiknek az adójából veszik a fegyvereket, meg szegényebbek és halottak.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!