Franciaország miért tartott meg többet az egykori tengerentúli gyarmataiból mint az Egyesült Királyság, Spanyolország vagy Hollandia?
Spanyolok nem elengedték, elvesztették gyarmataikat. Igaz ez a Hollandokra is. Britek is azért engedték el, mert látták, hogy a helyzet hosszútávon tarthatatlan.
Akik foggal körömmel ragaszkodtak a gyarmataikhoz, mint a portugálok, azok többnyire meg is szívták. A franciák se könnyen engedték el, de próbálták menteni a menthetőt, és megtartani a befolyásukat az "önként elengedett gyarmatokon". Algéria és Vietnám ugye kemény harcok árán lettek szabadok. Afrika többi részén inkább engedtek. A kicsi és/vagy alacsony népességű gyarmatokat, főleg szigeteket tartották meg. Abból meg a britek is tartottak meg nem egyet.
# 1
A brit tengerentúli birtokok eltörpülnek a francia tengerentúli birtokok mögött.
Az ilyen brit birtokok lakossága csak 272 000 fő, ellenben a francia tengerentúli területek lakossága 2 830 000 fő, azaz több, mint tízszer annyi.
Kedves kérdező!
A britek az 1960-as, 1970-es években több olyan gyarmatuktól is megszabadultak, amely nem is akart függetlenséget.
Málta és a Seychelle-szigetek voltak peldául ilyenek.
Málta az 1956-os helyi népszavazáson 59%-os részvétel mellett, 77% támogatta a brit fennhatóságot, sőt a teljes máltai integrációt az Egyesült Királyságba. Azonban a brit kormány elutasította ezt, és inkább teljes függetlenséget adott Máltának.
A franciák ellenben mindent megtartottak, amit lehetett.
# 4
Mert Franciaországban de Gaulle volt az elnök, aki a francia nagyság és dicsőség politikáját követte, és úgy vélte, minden tengerentúli területet meg kell tartani, amit lehet.
A korszak brit kormányai ellenben anyagi és erkölcsi tehertételt a gyarmatokban, ezért szabadulni akartak tőlük.
Jellemző a brit politikara, hogy Tony Blair miniszterelnök a 2000-es évek elején annak ellenére atadta volna gibraltárt Spanyolországnak, hogy a gibraltári lakosság 96%-a brit fennhatáságot akart.
# 8
1958-ban Gabon arra szavazott, hogy a francia gyarmatbirodalmat felváltó Francia Közösség (Union française), egy Franciaország és gyarmatai közötti föderáció része legyen, vagy pedig független.
Tehát nem arról szavazott Gabon, hogy a francia anyaország részévé váljon.
# 8 Bocsánat, javítok.
1958-ban Gabon arra szavazott, hogy az 1946-ban létrehozott, újjászervezett gyarmatbirodalmat, a Francia Uniót (Union française) felváltó Francia Közösség (Communauté française), egy Franciaország és gyarmatai közötti föderáció része legyen, vagy pedig független.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!