Elképzelhető hogy Nyugat-Európa újlatin nyelvű országai (Portugália, Spanyolország, Andorra, Franciaország, Monaco, Olaszország) a latin örökségük miatt egyesülnek és együtt újra létrehozzák a Nyugatrómai Birodalmat?
Romániát, Moldáviát kihagytad.
Nem hiszem, pozitív becslés szerint 10 milliárdnál tetőzik majd az emberiség, és ha lassan vissza is esik a mai szintre a lélekszám, ezek az országok akkor sem elég nagyok és erősek, hogy megérje nekik a különutasság. Földrajzilag működne a dolog, egészen jól védett országok - a lehetőségekhez mérten.
Nekem van egy olyan érzésem, hogyha valaha lesz kétsebességes EU, még akkor sem kerülne ugyanabba a zónába ez a pár ország. Ezért is nehéz elképzelni, hogy egy birodalomban egyesülnek even az évszázadban. Olaszok konzervatív-jobbra húzódnak egy ideje, és a gazdaságuk is régóta stagnáló pályán van; franciáknak nagyon jó az EU, igen befolyásosak, és ha jól tudom, belpolitikai szinten is megjelenik ígérgetés formájában, hogy ez pozitív irányba változzon.
Ez za egész Római birodalom alapból elég fasiszta felhangú gondolat, amivel szerintem ezekben az országokban a többség nem értenek egyet. Pláne, ha valami olyan föderációt hozna magával, ahol nem a saját országuk dirigál.
Nincs köztük jelenleg exkluzív regionális együttműködés, mint mondjuk nálunk a V4 vagy a 3SI.
A közlekedési folyosók viszont nagyon fejlettek. Bárki bármit is mondjon, szerintem ez messze a legfontosabb szempont így a gazdasági és a politikai különbségek mellett. Ennyi erővel ilyen alapon is fel lehetne a kérdést, mert a nyelv az ma már egy másodlagos szempont (nem, mintha régen ez szervezte volna a birodalmakat).
,,Romániát, Moldáviát kihagytad."
De már leírtam, hogy miért hagytam ki.
Utóbbi ennek nem feltétlen mond ellent, feltéve ha ezek a tendenciák képesek lesznek valami posztmodern, nacionalizmus-utáni, a nemzetállam fogalmát elvető, kissé a kommunisták által néha elképzelt ,,virágzzék fel minden kisnyelv'' paradigma mentén elrendeződni (az NDK-ban egy rövid ideig ennek mentén támogatták a szorb nyelv jövőjét, sajna ezt hamar bedarálta a hamis pragmatizmus).
Elképzelhető a latin nyelv újraélesztése, sőt, egy egészséges emberiség meg is fogja lépni, persze párhuzamosan az egyéb értékes kisnyelvek feltámasztásával együtt, amibe belértendő a jelenlegi kihalófélben lévő vadnépek nyelveinek megóvása, újraélesztése is.
Íme egy ,,élő'' híradó latinul
https://www.youtube.com/watch?v=ZCF3FuQTwz0
és egy-két online újság latinul:
utóbbiból például egy régebbi adásszól a NASA marsi helikopterének próbarepüléséről is (,,Volatus helicopteri in Marte planeta peractus''):
nameg élő vlogcsatorna
https://www.youtube.com/c/SaturaLanx
Vagy itt vannak élőnyelvi hoszabb eladások szakmabeliektől:
https://www.youtube.com/watch?v=VgVc0t9yOHg
Ami a birodalmat illeti, az egész más lesz. Egyrészt a demokráciának és a kommunizmusnak olyan formái lesznek feltalálva, és mindez úgy fog összefonódni a kisközösségi léttel és a modern számítástechnikával, hogy a mai értelemben vett területi alalpú közigazgatás, állam, és főleg a szerencsétlen összvér, a nemzetállam meg fog szűnni. Nehéz lehet bármihez is hasolnytani. Talán a középkorhoz amikor sokféle struktúra gabalyaodott teljesen párhuzamosan bele egymásba, mindez persze valami letisztult, furcsa utopikus kommunisztikus tartalommal.
#8
Csak mondjuk a baszkok nem az újlatin családba tartoznak. És közük sincs az Indo-európaiakhoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!