Hogy kezelték a zsidókat a 18.-19. században Angliában,Franciaországban és Spanyolország? Gondolom itt, hogy mekkora pozíciójuk lehetett milyen állásokat tölthettek be stb.
Kedves Kérdező!
A középkorban mindhárom helyen erős antiszemitizmus érvényesült, időnként kemény zsidóüldözésekkel, végül mindhárom területről kiűzték a zsidókat.
Franciaországból 1182-ben Fülöp Ágost király űzte ki a zsidókat.
Angliából 1290-ben I. Eduárd király szintén kiűzte a zsidókat, csak 1657-től engedélyezték a visszatérésüket.
Spanyolországból az 1492-ben a Katolikus Királyok, Iabella és Ferdinánd Alhambra dekrétuma (Decreto de la Alhambra) értelmében űzték ki a zsidókat. Gyakorlatilag nem maradt zsidó népesség Spanyolországban.
A franciáknál és a briteknél a 18-19. században volt zsidó bevándorlás.
A franciáknál a nagy francia forradalom után, 1791-ben lettek jogilag egyenlők a keresztényekkel a zsidók, de Napóleon császár alatt újra korlátozták a jogaikat. A 19. század derekától erős volt a francia antiszemitizmus, ami a Dreyfus-ügyben csúcsosodott ki. Alfred Dreyfus zsdó vallású francia katonatisztet a németeknek való kémkedéssel és hazaárulással vádolták, alaptalanul.
Nagy-Britanniában csak viszonylag későn, 1858-tól kaptak a keresztényekkel egyenlő jogokat a zsidók.
A 18-19. században zsidó ezekben az országokban csak a gazdasági életben tölthetett be vezető pozíciót. Az emancipáció után parlamenti képviselők lehettek, de politikai csúcsvezetői pozícióba még nem kerültek.
Benjamin Disraeli (1804-1881) brit miniszterelnök kikeresztelkedett zsidó volt, ő áttért a keresztény anglikán államvallásra. Ő magát így már nem tekintette zsidónak.
Hogy "kezelték" a zsidókat ....
Kérdező EMBEREKRŐL van szó. Mit szólnál olyan kérdéshez, hogy
Hogy "kezelték" a muszlimokat.... vagy
Hogy "kezelték" a keresztényeket....
OK, tehát
Hogy kezelték a muzulmánokat a 18.-19. században Angliában,Franciaországban és Spanyolország? Gondolom itt, hogy mekkora pozíciójuk lehetett milyen állásokat tölthettek be stb.
# 4
A 18-19. századi Nagy-Britanniában, Franciaországban és Spanyolországban, az európai anyaországokban gyakorlatilag nem éltek muzulmánok.
A brit, francia és spanyol gyarmatokon persze igen, de ott is másodrendű státuszban, például nem rendelkeztek polgári és politikai jogokkal sem, a törvény előtt nem voltak egyenlőek az európai keresztényekkel.
Komoly pozíciót az államigazgatásban és a hadseregben nem tölthettek be, még a gyarmatokon sem.
A britek kicsit toleránsabbak voltak gyarmataikon a színes bőrű és más vallású népekkel szemben, a franciák sokkal kirekesztőbb politikát folytattak náluk.
A brit, a francia és a spanyol hadsereg a 19. században többször követett el a gyarmatosítás során népirtás jellegű katonai akciókat muzulmánok ellen.
Magából Spanyolországból egyébként hivatalosan 1502-ben királyi rendelettel kiűzték a muszlimokat, 1609 és 1614 között pedig kiűzték a korábban katolikus hitre tért muzulmánok leszármazottainak nagy többségét is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!