Az Amerika és hasonlók által tönkretett országok miért nem indítanak kártérítési pert?
Mert csak a javukat akarta!
El is vitte...
Van Nemzetközi Büntetőbíróság, ahová el lehet vinni az ügyeket. De mivel a Föld államai szuverén országok, ezért csak annyi ereje van egy Nemzetközi büntetőbírósági döntésnek, amennyit abból az adott ország önkéntes alapon hajlandó betartani.
Én nem tudom, az iraki háború miatt volt-e akármilyen eljárás az USA ellen. (Azt feltételezem, hogy nem is volt.) De akár volt, akár nem, akár kiszabott büntetést, akár nem, ha az USA azt nem akarta betartani, akkor nem tartotta be. És ennyi. Frissebb emlék, és ezért annál emlékszem, mi történt, hogy Ukrajna megtámadása után Putyinra a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki. Elvileg le kellene tartóztatni abban az országban, ahol éppen tartózkodik, és átadni a Nemzetközi Büntetőbíróságnak. Csak éppen az az ország, amelyik a területén tartózkodó Putyin ellen a hatóságai útján érvényesíthetné a Nemzetközi Büntetőbíróság döntését, na, az az ország pont fütyül a Nemzetközi Büntetőbíróság eme döntésére. Más döntéseket olykor betart, ahogy éppen tetszik neki. Ahogyan az USA is.
Az összes nemzetközi szervezet működését megbéklyózza az országok szuverenitása. Minden ország pont annyit tart be a nemzetközi szervezetek által hozott döntésekből, az egyezményekből, bármiből, amennyit úri kedve jónak lát. És nincs, aki ezért számonkérje. Mit csinálsz egy USA-val, ha nem akar háborús jóvátételt fizetni? Mit csinálsz egy Oroszországgal, ha nem akarja Putyint letartóztatni és átadni?
Pedig vannak esetek, amikor egy országot megbüntetnek. Pl. békeszerződésekkel kárpótlást fizettetnek. Németország kb. 100 évig fizetett az I. vh után... Nem tudom, hogy tudták rákényszeríteni ezt. Meg egy csomó ilyen békeszerződés van. Vagy ezek csak akkor lehetségesek, ha megvan a kellő erő, győztek egy háborúban? Más esetekben nem fizetnek, ugye a lengyelek is kérnének kárpótlást, bizonyos szemszögből igazuk is van, és óriási károk érték őket, sokkal nagyobbak, mint Angliát.
Az ukrán háború szerintem nem egyértelmű, a körözés tárgya is egy vicc, hogy gyerekeket rabolt el Putyin, és az egész háború nem egyértelmű, pl. az ukránok valóban irtották az oroszokat előtte, ezért az oroszoknak esetleg jogukban állt megvédeni őket, és rengeteg területet az oroszoktól lopott Ukrajna.
[ma 16:13]: "Vagy ezek csak akkor lehetségesek, ha megvan a kellő erő, győztek egy háborúban?"
- Igen, sajnos a világ már csak ilyen. Egy szuverén országra csak akkor tudja bárki ráerőltetni az akaratát, ha erőfölényben van. Háború nem feltétlenül kell hozzá, de valamiféle zsarolási potenciál igen.
"Az ukrán háború szerintem nem egyértelmű, a körözés tárgya is egy vicc, hogy gyerekeket rabolt el Putyin, és az egész háború nem egyértelmű, pl. az ukránok valóban irtották az oroszokat előtte, ezért az oroszoknak esetleg jogukban állt megvédeni őket, és rengeteg területet az oroszoktól lopott Ukrajna."
- Ezek szerint annyira neked se fontos a Nemzetközi Büntetőbíróság döntése. Ami oké, csak akkor nem kell amcsizni. Te is ki tudod dumálni, hogy egy döntést miért oké figyelmen kívül hagyni. Na, így van ezzel minden ország: 'ami nekünk kellemetlen, az rögtön nem olyan egyértelmű'. A világ bonyolult, soha semmi nem teljesen egyértelmű (leszámítva mondjuk a matematika igazságait, esetleg természettudományos törvényeket).
Irak és Líbia bombázásának is előzményei. Irak esetében a népirtásról még ENSZ-határozat is volt (Oroszország és Kína sem vitatta, hogy Szaddám Huszein irtja a saját népét). Amivel te most Oroszországot mentegeted,
"(...) pl. az ukránok valóban irtották az oroszokat előtte, ezért az oroszoknak esetleg jogukban állt megvédeni őket (...)",
arról nincs egyezség, az oroszok és csatlósaik így tartják, mások szerint ez csak orosz propaganda (és ne amerikázzunk, basszus, még Kína sem fogadja el, hogy az ukránok irtották volna az oroszokat). Irak megtámadása mögött tényleg ott volt egy valódi népirtás.
"(...) és rengeteg területet az oroszoktól lopott Ukrajna."
- Már bocs, de ez egy ordas nagy kamu. Ukrajna határait Oroszország a Szovjetunió széthullásakor elismerte. Később, a hatalomra kerülése után maga Putyin is. Ukrajna egy négyzetcentimérernyi területet se lopott az oroszoktól.
[tegnap 19:38]: blablabla... Szóval ki lehet dumálni. Mást is ki lehet dumálni. Mindent ki lehet dumálni. Most a te kedvedért utánanéztem, az iraki háborút is vizsgálta a Nemzetközi Büntetőbíróság. Az akkori főügyész szerint amerikaiak és britek követtek el háborús bűnöket. Aztán végül a dolog elhalt (bő tíz évnyi vizsgálódás után), mert a Nemzetközi Büntetőbíróságnak nincs valódi hatalma. És az USA és Anglia is ki tudta dumálni, hogy rájuk ez az egész miért nem vonatkozik (pont mint az általad most nagyon védett ruszkik). Erről tépem a számat az első megszólalásom óta: mindenki annyit és akkor tart be, amennyit éppen jólesik neki.
"(...) és senki mást nem köröznek valahogy, sem az izraelieket, akik most épp népirtanak, se az amerikaiakat."
- Megnyugodhatsz, elég sokakat köröznek, messze nem csak Putyint. Jellemzően afrikaiakat. Mellesleg Izrael esetében az az érdekes, hogy ők alá se írták a Római Statútumot. Ők bele se egyeztek soha, hogy rájuk vonatkozzanak a Nemzetközi Büntetőbíróság döntései (ellenben az USA-val, Oroszországgal, akik aláírták, csak aztán megmondták, hogy 'bibibí, nem ér a nevem'). Egyébként Izrael éppen azért nem írta alá, mert a Római Statútumban a háborús bűnök listáján szerepel a népesség megszállt területre történő áttelepítése. Izraelnek ez nyilvánvaló okokból már akkor se volt elfogadható.
"Nem előzte meg ezt bírósági tárgyalás."
- Képzeld, az utána jönne. Ha Magyarországon (vagy bárhol) köröz valakit a rendőrség, azt tipikusan még nem ítélték el (hacsaknem már a börtönből szökött). Egyáltalán azért van a körözés, mert az események alapján feltételezhető, hogy Putyin háborús bűnös. Ha elkapják, akkor jön a tárgyalás, ügyészek hozzák a bizonyítékokat a háborús bűnökre, már ha van nekik, ügyvédek ezeket megtámadják, aztán jön egy ítélet (tipikusan sok év után), ami elítélő vagy felmentő lehet. De mondom, sokadszor, a jelen helyzetben ez tökmindegy, mert a Nemzetközi Büntetőbíróságnak nincs rendőrsége, az egyes államok rendőrségére hagyatkozik, amik meg természetesen a saját hazájuk rendőrségeként működnek elsősorban, nem valamiféle világrendőrségként.
"91-ben az ukránok zsarolással szereztek területet (...)"
- Ukrajna előtte nem létezett önálló államként, a Szovjetunió tagállama volt. Szerinted mekkora zsarolási potenciállal rendelkezett? Egyébként megegyeztek az oroszokkal, az országhatáruk elfogadásáért cserébe lemondtak az atomfegyvereikről (volt nekik, mert a Szovjetunió a hatalmas arzenáljának egy részét náluk tartotta). Most az oroszok megszegték az egyezséget. Ukrajna viszont nem tudja megszegni, ők nem tudnak csettintésre nukleáris fegyvereket gyártani.
De még ha igaz is lenne a zsarolás, a nemzetközi jog ezzel nem foglalkozik. Mi is kényszerhelyzetben mondtunk le Trianonban egy óriási területről, és ott élő több millió magyar emberről. Ezzel együtt a nemzetközi jog megsértése lenne, ha most megtámadnánk Szlovákiát.
"Az USA a helyében már szétbombázta volna Ukrajnát."
- Az oroszok is megpróbálták, csak bénábbak benne. Illetve hát ugye Ukrajna nyugatról nagyon komoly segítséget kap, katonait és gazdaságit egyaránt, anélkül már rég összeomlott volna.
Nem magyarázom ki, az orosz példa nem egyértelmű háborús bűn. Egy államnak joga van megvédeni a saját etnikumát. Az USA-NATO is bombázta Szerbiát, mikor azok népirtottak. Ukrajna ugyanúgy követett el mindenféle háborús bűnt.
De akkor tulajdonképpen nincs is értelmük a szerződéseknek? Bármikor annektálni lehet egy területet, megtámadni egy országot, megszegni egy szerződést, népirtani? Ha nem tudják elítélni az elkövetőt.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!