Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mi lenne Tajvan további sorsa...

Mi lenne Tajvan további sorsa egy esetleges kínai rendszerváltás esetén?

Figyelt kérdés
Ha például a KKP megszűnne, és az 1989-es évhez hasonló kapitalista politikai rendszer venné kezdetét, mi lenne Tajvan további sorsa?
2023. nov. 15. 02:16
A kérdező szavazást indított:
Független maradna, tovább létezne Tajvani Köztársaság néven.
Csatlakozna Kínához, aminek mostmár Kínai Köztársaság az elnevezése, békés úton.
Csatlakozna Kínához, viszont a Koumintag ellenezné, hogy másik párt irányítsa az országot, ezért követelné a kormányzást.
A csatlakozás kapcsán viszály alakulna ki a Koumintag és a tajvani nacionalisták között.
10 szavazat
 1/10 anonim ***** válasza:
41%
Ugyanugy mint Hong Kong egy idore kapna egy specialis statust mint egy "Special Administrative Region of China" egy hybrid kormanyzattal es onnan kezdodne a lassu de elobb utobb teljes beolvadas nagy Kinaba.
2023. nov. 15. 05:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
31%
Ja, "egy ország - két rendszer", aztán előbb-utóbb beolvasztanák Kínába, akiknek meg jár a szájuk ne adj' isten tüntetni merészelnek irány a börtön meg a gulág.
2023. nov. 15. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Szerintem rosszul van megfogalmazva a kérdés.

"egy esetleges Kínai rendszerváltás esetén" "Ha például a KKP megszűnne"

Majd kicsit lejjebb "az 1989-es évhez hasonló kapitalista politikai rendszer"


Ugye az megvan, hogy 1989-ben semmiben nem volt más a Kínai rendszer mint ma. Az kapitalista ugyan, de nem demokratikus, és nem szabad, és ez jobban zavarja a Tajvani embereket.


Ha viszont valóban bekövetkezne egy rendszerváltás, ahol a KKP tényleg megszűnik és Kína egy demokratikus jogállammá válik, akkor Tajvan valószínűleg csatlakozna. De akkor az már egyáltalán nem lenne hasonló 1989-hez.

2023. nov. 15. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
32%
Tajvan helyett Tajnincs lenne.
2023. nov. 15. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
76%
A tajvaniak szerint ők az igazi Kína, az országuk hivatalos neve jelenleg is Kínai Köztársaság. Szóval legfeljebb akkor mennének bele, ha Kína olvadna bele Tajvanba, és nem fordítva. Vagyis a jelenlegi tajvani kormány venné át a hatalmat mindenhol.
2023. nov. 15. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
36%

Tajvan nem független.

Soha nem kiáltották ki a függetlenségüket.

Ez az ára annak, hogy még léteznek. Azon a napon amikor valamelyik elborult tajvani politikus kikiáltja Tajvan függetlenségét, a kontinentális Kína mindent hozzájuk vág amije csak van.

A világgal meg közli, hogy ez csak a polgárháború folytatása és senki ne ugasson bele, mert ez belügy.

2023. nov. 15. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
50%

"Azon a napon amikor valamelyik elborult tajvani politikus kikiáltja Tajvan függetlenségét, a kontinentális Kína mindent hozzájuk vág amije csak van."


Ez minden aspektusból ostobaság. Tajvan egyrészt de facto független, amin semmit nem változtat, hogy ki mit "kiált ki". Másrészt ha Kína megtehetné, hogy könnyedén elfoglalja már megtette volna.


Harmadrészt, és ez a legfontosabb, Tajvan hivatalos neve Kínai Köztársaság, és az alkotmányuk szerint az ún. "Kínai Népköztársaság" (köznyelvben Kína) nem legitim, és annak a területeit is SAJÁTJUKNAK tekintik, amit a kommunista hatalom illegális megszállás alatt tart. Ezért nem "függetlenek".

2023. nov. 15. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
30%

#7


Nem vitásan Kína és Tajvan (így most egyszerűbb) egyetlen dologban értenek egyet. Abban, hogy csak egyetlen Kína létezik. Csak mindkettő úgy gondolja, hogy őt illeti a hatalom.


A de facto függetlenséget meg a hajukra kenhetik. A de jure függetlenség az igen, de attól meg őrizkednek, mert bár az USA elvben mögöttük áll, egy polgárháborúba nemigen avatkoznának bele.


Már a kommunista Kínát is azért ismerték el a koreai háború idején, mert úgy gondolták, hogy simán és viszonylag rövid időn belül lenyomják Tajvant.


Ha nem hiszed olvass utána.

2023. nov. 15. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
14%

"Már a kommunista Kínát is azért ismerték el a koreai háború idején, mert úgy gondolták, hogy simán és viszonylag rövid időn belül lenyomják Tajvant."

A Koreai háború idején a Szovjet blokk kivételével az országok döntő többsége Tajvant (Kínai Köztársaság) ismerte el. Ez 1979-ben változott meg, mikor az Egyesült Államok elismerte a komcsikat. Akkor sem Tajvan miatt, hanem az aktuális stratégiai érdeke miatt. Ekkor ugyanis a Szovjet-Kínai viszony nem volt a legjobb, és az USA azt remélte, hogy így még jobban elmélyítheti a töréseket a kommunista országok között.

2023. nov. 15. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Ugye rémlik, hogy 1971-ig Tajvan ült az ENSZ-ben, mint Kína?
2023. nov. 19. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!