Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mit lehet mondani egy háborús...

Mit lehet mondani egy háborús 'agresszor autokratának', amikor találkozol vele? Hajrá így tovább ölje az ukránokat és a magyarokat és még szívélyesen mosolyog is hozzá Orbán, amikor találkozott Putyinnal?

Figyelt kérdés

2023. okt. 18. 10:14
1 2 3 4 5
 41/50 anonim ***** válasza:
90%

39, az a gond, hogy a velem való személyeskedéssel semennyire sem oldódik meg az ország gazdasági helyzete. Engem le lehet hordani a sárga földig, én állok elébe. Azt is vállalom, hogy az ország leghülyébb embere vagyok, bármilyen sértést elvilek, édesanyám emlegetését leszámitva, viszont ettől nem lesz jobb az ország helyzete, nem lesz olcsóbb a kenyér, alacsonyabb a forint árfolyama, vagy nem lesznek olyan mutatók, hogy példáúl már a románok is megelőznek minket.

Az ország vezetői, akik nyilván nem olvasnak HVG-t nyilatkoznak olyat, hogy fogyasztási sokkban van az ország, meg, hogy évtizedes elhibázott kormányzati döntések, stratégiák vannak. Ők még csak vádolni sem vádolhatók ellenzékiséggel.

2023. okt. 18. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/50 anonim ***** válasza:
0%

#41. "az a gond, hogy a velem való személyeskedéssel semennyire sem oldódik meg az ország gazdasági helyzete"


Ez nem is cél. Az egyetlen célja az, hogy szórakozzak.


"Engem le lehet hordani a sárga földig, én állok elébe."


Nem kell a mártír hiszti, köszönjük! A stílusom igazodik a válaszok átlagához, de való igaz, hogy esetedben nem volt teljesen indokolt, elnézést kérek érte!


"példáúl már a románok is megelőznek minket"


Ez megintcsak az a fajta tévhit, amiből arra következtetek, hogy igenis a húgyszagú ellenzéki propaganda ér el hozzád és fejti ki hatását, még rosszabb, ha te ezt észre sem veszed. Hadd fejtsem ki ezt most tényleg igazán bőven (nem az ellenzéki sajtó agymosását, hanem a románokat), mert ez a tévhit sajnos nagyon-nagyon sok honfitársunk fejében ott van.


Most azt hagyjuk is, hogy egy EU-s mutató átlagában mért egy főre eső, vásárlóerő-paritáson számított GDP-értékük a lehető legkisebb értékkel haladta meg a magyart (a román érték 76,7%, míg a miénk 76,6%, azaz gyakorlatilag a mérési hiba szintjén van a különbség). Ne menjünk bele a GDP hiányosságaiba sem (az országon belüli termelést veszi figyelembe, szemben a GNI-vel, ami a nemzeti vállalkozások termelését nézi), ahogyan abba sem, hogy az átváltás árfolyamának kiválasztása is nagymértékben meghatározza a mutató értékét (Románia és Magyarország ugyanis nem ugyanazt a fizetőeszközt használja).


Nézzük inkább azt, hogy miben teljesíthetett a délkeleti szomszédunk ilyen jól! És hogyan lehet, hogy ezt a lakosságuk mégsem értékeli (az elmúlt mindössze öt évben 9, azaz KILENC miniszterelnöke volt az országnak, közülük Mihai Fifor 13 napon át, Nicolae Ciucă [első alkalommal] 16 napon át, míg Cătălin Predoiu 3 napon át [neki 2012-ben is volt egy 3 napos kormányzása]).


A román siker egyik összetevője az, hogy ők már kaptak az EU-tól RRF-forrást. Egészen pontosan 3,7 milliárd euró előleget és 2,6 milliárd euró első részletet. Ez összesen 6,3 milliárd euró többletpénzt jelent hozzánk képest, hiszen mi eddig egy fillér RRF-forrást sem kaptunk a gazdasági közösségtől. A 19 milliós Romániát nézve ez fejenként 332 euró többletforrást jelentett nekik, ami a 35.200 eurós átlagos EU-s GDP viszonylatában 0,9 százalékponttal dobhatta meg a román mutatót. Ha ezzel korrigálunk, azaz megnézzük, hogyan teljesített a magyar és a román gazdaság az RRF-források nélkül, akkor a magyar 76,6%-os értékkel szemben 75,7%-os román érték áll. Nem a délkeleti szomszédaink táltosodtak tehát meg, hanem egyszerűen lejtett a pálya. Nem kicsit.


Ám ez még közel sem minden. Foglalkozzunk egy kicsit a nevezővel is! Az egy főre eső GDP emelésének egyik módja az, hogy csökkentjük a nevezőt, azaz az ország lélekszámát. És pontosan ez az egyik titka délkeleti szomszédunk "sikerének". Igen, a magyar lakosságszám is csökkent az elmúlt években, azonban 1990 óta "csupán" 7%-kal, míg Románia esetében a csökkenés mértéke ennek több mint 2,5-szerese, 18%. A fentiek természetesen nem lepnek meg senkit, aki tudja, hogy az EU-n belül Románia esetében az egyik legmagasabb azoknak az aránya, akik elhagyták a szülőföldjüket. Bár itthon sokszor hallhatjuk, hogy ez a mutató nálunk is magas, az igazság az, hogy a magyar mutató a legalacsonyabb a régióban, mindössze 6,0%. Ezzel szemben délkeleti szomszédunk esetében az ott születettek 17,5%-a költözött más országba. Azaz háromszor akkora az elvándorlás náluk, mint nálunk. A magas elvándorlás persze azt is jelenti, hogy a külföldön megkeresett jövedelmek hazautalása is jóval nagyobb Románia esetében. Ez pedig szintén támogatja a GDP-t, ráadásul úgy, hogy az egy főre eső értéknél a külföldön élő keresőt nem veszik figyelembe a tört nevezőjében. (Romániában rengeteg a "vendégmunkás" család: apuka valahol nyugaton dolgozik és az egész család a hazautalt pénzből él. Ha ez a "jelenség" növekszik, akkor valóban nő az egy főre eső GDP is. Hurrá.)


Pár apróság még:

Európa legrosszabb gyermekszegénységi mutatóival rendelkeznek, míg Magyarország a jobb államok között van. Ráadásul mind high tech technológiában, mind kutatás-fejlesztésben bőven verjük őket. Sokkal kevesebb autópályájuk van, ellenben sokkal több lakóingatlanuk, amiben még pottyantós WC van (biztosan össze lehetne még egy zsák tényt szedni, most nem taglalom tovább).


Ugyancsak sokat segítette Románia "előzését" a brutális hitelállomány-emelkedés, amit az elmúlt bő tíz évben vettek fel. Délkeleti szomszédunk kormányai komoly mértékben adósították el az országukat az elmúlt évtizedben. Összességében nagyjából 20 százalékponttal növelték a GDP-arányos államadósságukat. Ugyanezen idő alatt a magyar kormányok (a COVID időszakát leszámítva) folyamatosan faragtak az eladósodottságunkon, 13 év alatt több mint 5 százalékpontot. Magyarul a román gazdaságba a GDP negyedének megfelelő többlettőke áramlott, ám ez hitel formájában történt. Az eladósodottság magasabb szintje továbbá sajnos nem a beruházások, hanem a fogyasztás növekedésében csapódott le. A hiteleket egyszer vissza kell majd fizetni (kérdés, hogy ezt hogyan, miből fogják majd tudni megoldani).


És még egyszer: ez a bődületes mértékű tőke arra volt elég, hogy az EU-átlag 0,1%-ával magasabbra tornázza a 2022-es román egy főre eső GDP-adatot a magyarhoz képest. Hogy ennyi pluszhitelt megérte-e felvenni, főleg ilyen pici eredmény érdekében, majd az idő eldönti...nyugodtan lehetünk szkeptikusak.


Gondolom mindezeket a HVG (vagy mindegy, ahol épp olvastál erről, gyűjtőnevén Független-Objektív Sajtó, azaz F.O.S.) valahogy épp kifelejtette, amikor lehozta clickbait címben, hogy előttünk járnak a románok.

2023. okt. 18. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/50 anonim ***** válasza:
Ezek szerint Nagy Márton és Matolcsy György is ebbe a h*agyú propagandába tartozik?
2023. okt. 18. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/50 anonim ***** válasza:
50%
#43. Szép terelés. Esetleg a tonnányi fenti érvemre valami, vagy inkább menekülsz?
2023. okt. 18. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/50 anonim ***** válasza:
44 nem menekülök és nem én tereltem, mivel nem egyszer hoztam szóba a kormányzat önkritikáit. Nem egy kormányközeli szereplő fejtette ki, hogy baj van a magyar gazdasággal. Olyanok, akik nemhogy belelátnak exceltábla szerűen, hanem irányitják is azt. Tehát, a kérdés, hogy azon kritikák, amik az évtizedes stratégiai hibákról, vagy a fogyasztási sokkról szólnak, azok mik, ha ennyire minden rendben van Magyarországgal?
2023. okt. 18. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/50 anonim ***** válasza:
0%
#45. Tehát akkor akkor a lehagy minket Románia "érvet" már tényleg felejtsük el, evezzünk tovább gyorsan egy másik témára? 🤡
2023. okt. 19. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/50 A kérdező kommentje:

40. Gratula jól felmondtad a fideszes ál technokrata leckét. Minden csak érdek és a pénzről szól. Semmi elv, távlatos gondolkodás... Mintha egy ebédnél csak az a lényeg hogy jóllakjál, bármilyen foossal is etetnek, a test táplálása és hogy ízletes legyen az étel nem számítana.


Provincializmus áthatja az egész Fideszt, hogy képtelenek távlatokban gondolkodni. Mindig mindenben az anyagi igényeik meghatározóak. Regionális kontinentális politika nem létezik.

Elég a rinyából hogy csak a piacért és a kivitt tőkéért vagyunk jók meg az olcsó munkaerőért az Uniónak. Szokásos fideszes kisebbségi érzés valami sötét pszichológiai múltból, hogy a magyar csak arra volt jó és csak kihasználták stb. Nevetek amikor Orbánék most magyarázzák miért jó vendégmunkásokkal feltölteni a magyar gyárakat és hogy ők még véletlenül sem migránsok á nem nem.

Ha kicsit beleolvasnád magad a témába kiderülne hogy a Keleti blokk beléptetett országai nélkül is elég jól elvolt az EU illetve előd szervezetei évtizedeken keresztül. Tudom én honnan fúj a szél, hogy Orbánéknak nem tetszik hogy jogállamot kell játszani a keleti diktátor temető országban. Neki az autokrácia jobban fekszik, és ez mellett meg az EU nem tud szó nélkül elmenni.


46. Mielőtt még ízetlenül gunyoroskodsz vélt felsőbbrendűségedben…. Románia beelőzésével kapcsolatban nem azt írták hogy leelőzött minket hanem hogy beelőz, vagy lehagy. Tudom nyelvészileg nem annyira szofisztikált a magyar hogy igeidőkben ez jól kifejeződjön, de talán a múlt idő és a mostanában történő jelen és jövő közt hallhatod a különbséget.

Másfelől mutasd már be gazdasági adatokkal, hogy 20-15-10-5 éve hol volt Románia és Magyarország és hogy trend szerint miért is közelít meg ennyire Románia?

Valamint hogy miért annyival nagyobb az infláció románokhoz képest itthon valamint a forint leértékelődése miért is gyorsabb és volatilitása miért erősebb a régiós valutákhoz képest?

Államadósság mérőszámaiban is felteszem van némi különbség a két ország között. Mégha Csau halála óta ők közel nulláról indultak 89-ben.

2023. okt. 19. 13:12
 48/50 anonim ***** válasza:
52%

Már jó egy éve béke lenne ha az ukránok a béketárgyaláson nem ragaszkodtak volna a nato tagsághoz, nem halt volna meg sok ezer ember. Igaz nem kaptak volna sok fegyvert se, aminek harmada nyom nélkül eltűnik a nagy korrupció miatt, de néhányan ebből jól meggazdagodnak..


Ezt be is ismerte mindenki, európa és amerika pénzéért az ukrán emberek halálával fizet ukrajna.

2023. dec. 5. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/50 A kérdező kommentje:

Igen ha a ruszkik aljas területszerző módon nem támadták volna meg Ukrajnát akkor pedig ki sem tört volna háború és nem kéne béketárgyalásról sem beszélni. És nem is halt volna meg senki.


Ha az ukránok békét kötnének néhány év múlva újra az oroszok megtámadnák, mivel nem sikerült elérni a céljukat hogy bábállamot csináljanak az ukránokból.

2023. dec. 5. 10:49
 50/50 anonim ***** válasza:
76%

Biztos a ruszkiknak olyan kicsi az országuk hogy kellett még az a néhány hektárnyi.. :D

De a céljukat elérték. Ukrajna már képtelen fenyegetni őket annyira legyengült.

2023. dec. 5. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!