Mi lehet a szerepe a BRICS+ együttműködésnek a további évtizedekben? Mely szövetségeknek lehet világszinten a riválisa? Katonai szövetségre kihat-e a BRICS befolyása?
A világ most alakul.
Más lesz a katonai fölény és más lesz a gazdasági fölény, de valamilyen szinten természetesen össze fog kapcsolódni ezután is.
A BRICS egy másik rendszer lesz és így a dollár alapú kereskedés kizárólagossága megszűnik. Nem felváltani fogja ez a szövetség a korábbi rendszert, csak egymás mellett fognak majd létezni. Továbbra is lesznek akik dollár alapon fognak kereskedni és mellé ott lesznek azok az országok akik vagy benne vannak a BRICS-ben vagy velük az ő akaratuk szerint fognak kereskedni és így más valutát használnak közben.
A dollár erejét ez csökkenti és azoknak az országoknak a gazdasági lehetőségeit meg erősíti.
A mostani, Izraelt ért támadás megmutatja, hogy a katonai erőnek viszont meg kell maradni a NATO-nál és annak vezető katonai erejének az amerikaiaknak kell maradnia.
Lehet őket szidni (én is szoktam) azért ahogy néha Istent játszva avatkoznak be a világba, de vannak olyan terrorszervezetek, egyéb csoportok, amiknek kell egy erős felettes hatalom ami a sarkára lép és nyugton tartja őket erővel. Az arab tavasz egy katasztrófa volt és az iszlám állam kialakulásáért azok felelősek akik a háttérben ezeket kiképezték, felfegyverezték - azaz részben az amerikaiak, de amikor az iszlám állam nekiindult akkor ők kellettek a megfékezésükhöz.
Persze ott volt a többi NATO tagország, az oroszok, kurdok is természetesen, nélkülük sem sikerült volna, de ha az amcsik kimaradnak akkor bizonyosan nem ér véget a vérengzésük. A hamasz is azért csinálta ezt az akcióját, mert azt hitték az amerikaiak nem fognak Izrael mellé állni, el vannak foglalva az ukránokkal.
A kínaiak hadereje nagy, de ők nem akarnak a világ csendőre lenni, ők gazdasági hatalmat szereznek szép lassan mindenhol. Az oroszok meg nem képesek rá, ezt ma már tudjuk.
A BRICS nem egy szoros szövetség.
A két legnagyobb tagállama, India és Kína egymás meghitt ellenségei. Rendszeresek a közös határukon a katonai összecsapások, amelyekben több száz indiai és kínai katona hahatott meg az elmúlt 20 évben.
India és Brazília kiváló kapcsolatokat ápol a nyugattal. Jelenleg mindketten amerikai fegyverzet vásárlásáról tárgyalnak.
Egyébként Kínának komoly területi követelései vannak Oroszországgal szemben. Az Orosz Távol-Kelet nagy részére Kína igényt tart.
Főleg a G7 és az OECD a riválisok. Katonai eggyüttműködés gyakorlatilag elképzelhetetlen, de diplomáciai igen - sőt, ez már a mostani orosz - ukrán háborún is látszik, hogy nem kezdik el egymást marcangolni, hanem bevédik a közülük való politikusokat és tagországokat függetlenül attól, hogy az bal- vagy jobboldalra húz. Pl. mikor Brazíliában kormányváltás volt ott is egyértelművé tették, hogy Bolsonaro meg Lula is ugyanolyan védelmet élvez, nem kritizálják őket.
A BRICS fő célpontjai ugyanakkor az adóparadicsomok (Svájc, USA, Hollandia, Egyesült Királyság) és a kereskedelmi egyenlőtlenségek eltörlése. A BRICS országok veszítenek a legtöbbet az offshoreozáson és reális lehetőségük van ebben a témában változást elérni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!