Mit szóltok ahhoz, hogy hat új ország is csatlakozik a BRICS-hez?
Várjunk még. Argentína még bizonytalan, mert most ősszel lesznek választások. Csak akkor lépnek be, ha valami csoda folytán marad a jelenlegi kormány.
De a 2 legnépszerűbb jelölt ellene van.
Amúgy megnézném Iránt és Szaúd-Arábiát egy szövetségben. India és Kína mellé ők kellettek még, tökéletes összhang lesz ott.
Mit gondolnék róla. Egy halom politikailag ingatag és/vagy diktatorikus ország sokszor teljesen ellentétes érdekekkel. A BRICS eredeti jelentése semmiféle szövetséget nem takar, pusztán néhány ország, ami a jövőben jó befektetési lehetőséggé válhat. Mint szövetség a NATO ellet egyébként értelmezhetetlen is, mert több tagja számára értékesebb a jó kapcsolat NATO országokkal, mint a legtöbb másik BRICS taggal. Belépnek a pénzért, de amint elkezdi komolyan fenyegetni a nyugati kapcsolataikat, fénysebességgel futnak a másik irányba.
A Brazilokat például rohadtul nem érdekli a BRICS, India számára pedig Kína több-kevésbé ellenség és simán hajlandó szövetkezni az USA-val, hogy csökkentse Kína regionális befolyását.
Kb. ennyire komolyan vehető a BRICS.
#7: Na, hát ezek azok a marhaságok, amiket a nyugati szócsövek önmegnyugatatásként hangoztatnak. A BRICS-nek több lehetőség is rendelkezésre áll, hogy szembeszegüljön a nyugattal.
1) Ezek az országok a klímatárgyalások vesztesei - ha összefognak simán kialkudhatnak olyan változtatásokat a klímaegyezményekben ami jobban kedvez nekik, mint a nyugati világnak. Azt ugye nem nehéz belátni, hogy nem teljesen igazságos, hogy az USA-ban senkinek nem kell kötelezően lecserélnie a böhöm pickupját vagy napelemet rakni a háztetőre, míg a csóró indiaiktól elvárjuk, hogy valahogy legyenek meg szén nélkül.
2) A másik nagy gyomrost a dollár alapú kereskedelemnek vihetik be - ha az olaj országok megállapodnak Kínával, hogy USD helyett mondjuk RMB-ben számolnak el az ösztönözni fogja őket arra, hogy a kereskedelmük másik felét is Kína felé tereljék (hiszen ott tudják elkölteni a kínai pénzt). Ráadásul alapot teremthet más országoknak is, - pl. az EU is hajolhat arra, hogy mondjuk USD helyett EUR alapon vásároljon az oroszoktól, norvégoktól vagy Észak-Afrikától.
3) Ami szintén jelentős érdeke ezeknek az országoknak, hogy az állampolgáraik ne menekítsék nyugati adó- és jogi paradicsomokba a vagyonukat. London, a Bahamák, Panama, a Kajmán-szigetek vagy épp maga az USA is ilyen adóparadicsomok, amik ellen változásokat tudnak kicsikarni az ENSZ-ben.
A BRICS valóban nem nyújt semmiféle katonai vagy gazdasági eggyüttműködést, de már önmagában a diplomáciai értéke is hatalmas. A szaúdi-amerikai kapcsolatoknak ezzel végképp vége. Ja, s amit nem szoktak felemlegetni, hogy az USA már a csatlakozás bejelentésének más napján rákényszerült az iráni szankciók lazítására: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!