Vajon igaz nyugaton a nép valójában azért él jobban mert szétrabolták kisemmizték a gyarmataikat és a mai napig abból dőzsölnek, nem pedig mert a nyugati emberek sokkal életrevalóbbak vagy a poltikusaik jobbak lennének keleteurópai országoknál?
Ez inkább tarsadalmi igény.
Ott van ilyesmire igény.
Itt meg nincs.
Ezért van az, hogy ott ha a munkavállaloknak nem tetszik a rendszer a fizu a munkakörülmények, akkor összefognak és becsicskítják a munkáltatót vagy akár az egész kormányt.
Itthon meg senki se mer a jogaiért kiállni.
Összefogni, tarsadalmi szolodalitast vállalni gyakorlatilag ismeretlen fogalom
Szemlesütve melózik annyiert amennyit adnak. Es azt is jogfosztott szürkefoglalkoztatottkent minimálba bejelentve.
Ezért alacsony mo n a fizu, mashol meg nem az.
Kedves kérdező!
A gyarmatosítás jelentős plusz erőforrást jelentett, de elsősorban nem a gyarmatosítás, hanem a gazdaság 18-19. századi kapitalista átalakulása és az ipari forradalom tette a nyugatot gazdaggá.
Például a második legnagyobb gyarmattartónak, Franciaországnak az állami költségvetéséből 1913-ban 5%-nyi adóbevételt biztosítottak az akkor 48,3 millió lakosságú francia gyarmatok és 95%-ot a 39,8 millió lakosú francia anyaország.
Ez az 5%-nyi plusz állami bevétel igen jelentős plusz erőforrás volt, de nem ez tette önmagában gazdaggá Franciaországot.
Részben igaz, de ez nem ilyen egyszerű. A gyarmattartó országok nem csupán lerabolták gyarmataikat, hanem a gazdasági kapcsolataikat is úgy alakították, hogy azok nekik kedvezzenek, és ez a viszony sok helyen még ma is fennáll, mert az egykori gyarmatnak ez az adottsága, és ebből baromi nehéz kitörni.
Félig fiktív, leegyszerűsített példa:
1) Adott Elefántcsontpart, akiket a franciák leigáznak a 19. században, mindent lerombolnak és bevetnek kakaóval. Az embereket megtanítják franciául és kakaót termeszteni, de mást nem. Az infrastruktúrát segítenek kiépíteni, hogy a kakaót könnyebb legyen a kikötőbe szállítani, de máshol nem. A francia csokigyár jutányos áron megvásárolja a kakaót, feldolgozza, eladja jó áron.
2) Elefántcsontpart kivívja függetlenségét a 20. század közepén. Igen ám, de 100-150 év alatt elvesztettek minden tudást, csak kakaót tudnak termeszteni, meg franciául, erre alkalmasak, másra nem. Értelemszerűen ezt folytatják tehát. A kikötő és a hajó egy francia tulajdonában vannak, kénytelenek nekik eladni. Nem tudnak csokit készíteni, kereskedni vele, gyárat építeni, máshova szállítani, másnak eladni. Ergo Franciaország továbbra is profitál azzal, hogy a múltban kiépített egy olyan gazdasági rendszert, aminek ő a fő haszonélvezője.
A volt francia gyarmati országok francia bankokban tartják az országuk tartalékait. Aki ezen változtani akart ott az elnököt baleset érte.
A franciák mélyen piaci ár alatt vásárolják a nyersanyagokat a volt gyarmatokról.
Fú, ez aztán a "gyönyörű", mikor a fideszes propaganda gyakorlatilag összeér azzal "woke"-ideológiával, hogy a nyugati fehér ember elnyomott mindenkit.
Mikor kritika nélkül átveszünk bármit, csakhogy a saját baromságunkat legitimáljuk. Megfűszerezve egy kis bolsevizmussal is (a nyugati burzsoázia kifosztott mindent), hiszen a fidesztől ez sem áll távol (milyen kár, hogy a régi jó dolgokból nem maradt semmi...)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!