Kína egy baloldali illiberális demokrácia?
Baloldali mert: kommunista párt van hatalmon.
Illiberális mert: egypárt rendszer van.
Demokrácia mert: vannak választások.
"A fasiszta országok gazdaságának egyik alapvető jellemzője a dirigizmus, azaz egy olyan gazdasági rendszer, amelyben az állam igen erős irányító szerepet játszik és lényegében a felügyelete alá vonja a termelést és az erőforrások elosztását. Általánosságban véve a fasiszta országok gazdasága, kivéve egyes államosított iparágakat, a magántulajdonon alapult és kapitalista vonásokat mutatott, de még a magántulajdonú vállalatok is nagymértékben függtek az államtól"
Ez egyre jobban igaz Kínára
“ gazdasági tengelyen a fasizmus is baloldali.”
Ennél nagyobb butaságot… a fasizmus jó barátja a kapitalizmus. Nincs baloldali része a fasizmusnak, semmilyen szempontból.
Kurvára nem barátja a kapitalizmusnak a fasizmus (legalábbis nem a valódi, szabadpiaci kapitalizmusnak).
Ha elolvastad volna a fenti cikket:
"A fasiszták ideológiai alapon szemben álltak mind a nemzetközi szocializmussal, mind a liberális (szabadelvű) kapitalizmussal, amelyekkel szemben ők a "harmadik utas megoldást" kínálták. Állításuk szerint olyan realista gazdasági alternatívát ajánlottak, amelyik nem kommunista és nem is laissez-faire kapitalista."
A kapitalizmus a szabad piacot jelenti és individualizmust, a fasizmus meg az állami kontrollt és kollektivizmust, így sokkal közelebb áll a kommunizmushoz (de nem az), mint a kapitalizmushoz. A fő különbség csak a tulajdonjogokban van: a kommunizmusban a termelő eszközök az állam kezében vannak, a fasizmusban viszont magánkézben, de erős állami kontroll alatt (lásd 13: dirigizmus)
Kommunizmus, fasizmus mind az állami irányításról szól, "statism" (etatizmus), ez a klasszikus politikai iránytűn a szabadság Y tengelyen a felső részét jelenti (autoriter), míg a gazdasági X tengelyen a bal oldalt (a közösség szerepe a fontosabb az egyénnel szemben, azaz kollektivizmus)
Az, hogy semmilyen szempontból nincs baloldali része, az meg egyenest hazugság, hiszen maga Mussolini is korábban marxista-szocialista volt, csak később a gazdaságpolitikában meghagyta a magántulajdont (de állami ellenőrzéssel), meg az internacionalista eszmét lecserélte nacionalistára, de maradt ugyanúgy kollektivista.
A konzervativizmus önmagában csak egy kulturális ideológia, itt gazdasági megközelítésről van szó. A gazdasági konzervativizmus = gazdasági liberalizmus, ahhoz semmi köze a fasizmusnak.
Mivel maga Mussolini is a szocializmusból képezte tovább a fasizmus gazdasági rendszerét, az bőven és EGYÉRTELMŰEN baloldali.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!