Kínában miért lett ilyen brutálisan magas a munkanélküliség?
A fiatalok körében elvileg minden 3. fiatal munkanélküli, és a legtöbb kb vért izzad, hogy felvegyék valahova. Viszont pár éve ez egyáltalán nem így volt, sőt, sok helyen munkaerőhiány volt, emiatt költöztek sokan a falvakból, városokba.
Hogy hogy ilyen szinten magas lett a munkanélküliség? Miért lett hirtelen ilyen kevés munkahely?
Egyszer láttam egy doku filmet. Olyan városokat mutattak, ahonnan mindenki elment. Üres gyárépületeket mutattak. Jó pár éve volt ez. Valami olyasmit említetek, hogy jócskán csökkent a megrendelés gyártásra.
Szerintem elértek egy pontot, ahol már túltermeltek.
Ott az ipari ágazatoknak az utóbbi két évben 44% uk automatizált. Ez több százezer ha nem millió munkahely megszűnését jelenti és ez a jövőben csak durvulni fog.
Az építő iparban is már gyakorlatilag nincs szükség kőművesekre, festőkre stb. Csak leteszik a gépet beállítják és azt etetik az meg csinál mindent. Egy 30 emeletes irodaház megépítésén anno több száz ember dolgozott most egy tucat elég hozzá
A fiatalok munkanélkülisége azért magas, mert a betölthető állások többsége valamilyen képzettséget nem igénylő, gyári, sor melletti munka. Kínában is egyre többen mennek a felsőoktatásba, több a diplomás, és ők nem akarnak ilyen munkákat vállalni.
Ezt mondjuk meg is lehet érteni, hiszen egyrészt ezek borzalmasan megterhelő munkák, főleg a túlóra miatt, másrészt abból a fizetésből soha az életben nem fognak megélni. Ott egy nagyobb városban lakást venni (és itt egy 20 négyzetméteres lyukra gondolok) sokkal többe kerül mint Pesten a legdrágább környékeken. Gyerekeik is ezért nincsenek, mert nem férnének el, és felnevelni sincs se idejük, se pénzük őket.
Emellett most mind az exportban, mind a fogyasztásban gyengélkednek, tehát eleve kevesebb munkahely van.
"Egyszer láttam egy doku filmet. Olyan városokat mutattak, ahonnan mindenki elment. Üres gyárépületeket mutattak. Jó pár éve volt ez."
A Kínai kormány hatalmas infrastruktúra projektekkel tartotta magasan a növekedést, viszont ezeket hitelből valósította meg. Egyrészt megépítettek több tízmillió lakást, amik közül sok üresen, vagy befejezetlenül áll, egész szellemvárosokat alkotva.
Másrészt rengeteg ki nem használt utat, hidat, gyorsvasutat, üresen kongó reptereket építettek, szintén hitelből finanszírozva. Lényegében évtizedekre előre felépítettek mindent, ami kell, és sok olyat is, ami nem.
Ezen két ok miatt az ingatlanokkal, építőiparral foglalkozó cégek, és az önkormányzatok adóssága nagyon megnőtt. Most kipukkan a lufi, az ingatlancégek már a csőd szélén (vagy már benne), az önkormányzatok helyzetéről egyelőre kevés információ van, talán nem véletlenül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!