Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Tényleg Kína a legbefolyásosab...

Tényleg Kína a legbefolyásosabb ország a világon?

Figyelt kérdés
Volt egy videós lista, ahol első az usa, második oroszország, harmadik Kína. Azt nem tudom mi alapján állította össze a listát aki készítette. A hozzászólásokban viszont szinte mindenki kínát tartja elsőnek, amivel én nem értek egyet. Pár éven belül lehet, hogy kína lesz az első, de most még nem. Meg az hogy kínáé lesz a világ legnagyobb gazdasága, attól még nem lesz a legbefolyásosabb. Oroszország is a hadereje, és az energiahordozói,ásványkincsei miatt lehet a második. De ezeken kívül, hogy milyen hatással lehetne más országokra, azt nem tudom. Szóval szerinted ki a legbefolyásosabb ország a 3 közül?

2023. júl. 25. 16:16
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
59%
Az usa magasan kiemelkedik továbbra is. Egyelőre nem látni, hogy hogyan dönthető meg a hatalmuk. Kína a pályázó rá, ez egyértelmű, de mivel a születésszám drasztikusan beesett az utóbbi időben, ezért nem fognak tudni odaérni, elfogy a lendület.
2023. júl. 26. 06:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
28%

#11

"Az usa magasan kiemelkedik továbbra is."


Ez tényszerűen igaz.

Az egyetlen, amiben magasan kiemelkednek, az a haderő minősége, minden másban az előnyük vagy minimális, vagy már Kína le is hagyta őket.


- GDP-ben már alig van különbség

- vásárlóerő-paritáson már lehagyta őket Kína

- külföldi beruházásokban már lehagyta őket Kína

- ipari termelésben már régesrég lehagyta őket Kína


Ezek a tények, a számok, ezeket nem lehet vitatni.


Mindemellett ha valaki figyeli folyamatosan, hogy mi történik a nagyvilágban, akkor azt látja, hogy az USA geopolitikai befolyása sok helyen csökken, míg Kínáé nő.


Míg 10-20 éve az USA-nak vitathatatlan egyeduralma volt pl. Latin-Amerikában, mára ez mára már ún. contested territory, azaz Kína egy erős játékosként megjelent a térségben, tehát az USA egyeduralma megtört ott.


Afrikában ugyanez zajlik, Kína ott is megjelent kihívóként.



"de mivel a születésszám drasztikusan beesett az utóbbi időben, ezért nem fognak tudni odaérni, elfogy a lendület."


Ez csak a jelen állapot, ami a jövőről nem sokat mond el.

Például azért, mert migrációval meg lehet oldani.


Egyrészt ez a meglehetősen alacsony fertilitási ráta nem azt jelenti, hogy homogén mindenhol az egész országban.

[link]


Látható, hogy a nyugati régióban elég magas a fertilitási ráta.


Épp ezért egyébként Kínában zajlik egy elég intenzív belső migráció, több százmilliós embertömegről beszélünk, akik ezekből a a szegényebb nyugati régiókból áradnak az iparilag fejlett keleti-délkeleti területekre dolgozni, úgyhogy egy darabig még nem lesz komoly munkaerő-problémájuk.


Illetve ott van a külső migráció is, azaz a külföldről bevándorlás az országba, ami ma még jelentéktelen, de ez csak policy kérdése - tele van a környék csóró f-sgödör országokkal, ahonnan boldogan mennének emberek tömegei dolgozni Kínába, mert számukra még ez is óriási életszínvonalbeli ugrást jelentene.



Úgyhogy egyelőre úgy néz ki, hogy bár vagy 10 éve magyarázzák mindenféle vágyvezérelt nyugati thinktank-ek meg szakértők, hogy Kína megáll, lelassul, hanyatlik, stb. ez nem igazán vált be, az összes ilyen duma az gyakorlatilag önnyugtató mantrázás, de nem bizonyult igaznak.


Persze én nem állítom azt, hogy Kína biztosan le fogja cserélni az USA-t a világ élén, ezt senki sem tudhatja, de két dolog viszont biztos:

- soha egyetlen birodalom sem tartott még örökké, az USA világbirodalma sem fog

- jelenleg számos aspektusban az a folyamat zajlik, hogy az USA gyengül, Kína erősödik

2023. júl. 26. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

"bár vagy 10 éve magyarázzák mindenféle vágyvezérelt nyugati thinktank-ek meg szakértők, hogy Kína megáll, lelassul, hanyatlik, stb. ez nem igazán vált be"


Pedig amúgy tényleg lassulnak, és egyre komolyabb nehézségeik lesznek, de olyat nyilván senki nem gondolt, hogy itt Kína majd becsődöl, aztán megy minden tovább, mint a '90-es években.


Engem Kína jelenlegi pályája két dologra emlékeztet: egyrészt a Szovjetúnióra, a néhány évtized alatt gigászi méretűre nőtt, újszerű ideológia mentén, de birodalmi ambíciókkal élő, centralizált rendszerre, ami először lenyűgöző eredményeket produkált, majd részben a saját korrupciójába fulladt bele. Egy ennyire centralizált hatalomra, megfigyelésre épülő rendszer teljesítményét általában meghatározza, hogy a lojalitás fontosabb a teljesítménynél.


Másrészt pedig az iparosodáson átmenő tetszőleges országra, akik egy népességrobbanást meglovagolva hatalmas ipari és technológiai növekedést produkáltak, de népességrobbanás elmúlásával szükségszerűen lelassulnak. Ahogy nő a jólét és öregedik a társadalom, úgy kopik a versenyelőny és a motiváció. Akkor lehet kiszervezni a munkát, meg bevándorlókat befogadni. Ezt csinálta a nyugat Kínával, most meg Kína Afrikával. Aztán amikor Afrika is felpörög, akkor Afrika is átmegye ezen, aztán már nem lesz hová kiszervezni.


Szóval én sem mondom, hogy Kína nem lehet világelső, csak azt mondom, hogy én abban, amit csinál, nem látom az extrát, láttuk már sokszor, tudjuk hová vezet. Annak a tempónak vége lesz, mert vége kell, hogy legyen. Ahhoz, hogy Kína tovább zárkózzon, valamit változtatnia kell, amit simán megtehet, de az USA is megteheti.

2023. júl. 26. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!