Miért ütik bele az országok az orrukat Ukrajna és Oroszország dolgába, amikor Jemen vagy más megtámadott országok hidegen hagyják őket?
Mondjuk mert Ukrajna elég közel van Európához. Ezért nekünk is érdekünk lenne hogy sem az uki sem az oroszok ne jöjjenek majd tovább a jelenlegi frontnál.
Anno mikor a szerbek háborúztak akkor szintén azért avatkoztak be (hosszas döntést követően) mert féltek hogy átterjedne Európa más részeire.
Jemenben már több, mint 30 éve polgárháborús helyzet van. Szaúd-Arábia a hivatalos (és amúgy Szaúd-Arábiába menekült) jemeni kormány kérésére kezdte el támadni a Huthi felkelőket, ezzel gyengítve a siíta befolyást a térségben. Az az ország már akkor sem volt békés, amikor Észak-Jemen és Dél-Jemen még külön ország volt, akkor is egymást fúrták. Meg most úgy őszintén: Miért kéne Európának Jemennel kapcsolatban bármit is tennie, amikor még a szomszédos országok is ki akarnak belőle maradni?
Ukrajna teljesen más, nem csak azért, mert Európában van. Lényegében Oroszország teljesen indokolatlanul, koholt vádak alapján megtámadott egy független országot, melynek határait és területi épségét az orosz vezetés is hivatalosan elismerte és ratifikálta anno a Budapesti Memorandumban. Az ukránok nem akartak egy Belarusz-féle vazallusállammá válni, ezt a Kreml meg nem akarta elfogadni. Az újonnan kiszivárgott dokumentumok is azt mutatják, hogy Oroszország célja 2030-ig, hogy teljesen annektálja Belaruszt. Ukrajna sorsa is ez lett volna, ha maradnak az orosz érdekszférában, mert Putyin egy újabb Szovjetuniót akar. Nem értem, miért gondolják azt egyesek, hogy a fegyverszállítás befejezésével és Ukrajna esetleges elesésével befejeződne minden. Várnak utána az oroszok pár évet, felkészülnek, és következik Moldova meg Grúzia. Aztán mivel szerintük a nyugat meg a nato inkább meghunyászkodik mert nem akarnak háborút, így jönnek sorban a balti államok.
Oroszország ezzel az agresszív külpolitikájával nem csak a vele szomszédos országokra jelent veszélyt, hanem Európa egész biztonságára is, főleg, hogy ők fenyegetőznek non-stop atommal.
"Semmi közünk hozzájuk, ez két ország belügye, amibe nem kellene beavatkozni másoknak, mert úgysem tudjuk, hogy mi történt ott valójában, hiszen mind a két fél hazudik"
Ezt pont Magyarországon hallani amúgy kiábrándító. Én még emlékszek rá, hogy 2006-ban mekkora tüntetés volt George Bush amerikai elnök magyarországi látogatásakor, és mi volt a tüntetésen táblákra írva, mit skandáltak az emberek? Ezt: "50 évet késtél, Bush!"
Mert 1956-ban pont, hogy senki sem segített Magyarországnak, mert mindenki úgy vélte, hogy ez a magyarok meg szovjetek belügye. Ezért hagyták elesni a felkelést. Csehszlovákiában a Prágai Tavasz idején szintén.
Ez a hozzáállás ma már nem állja meg a helyét egy olyan konfliktusban, ahol egyik ország megtámadja a másikat. A polgárháború belügy. Ez igaz. Jemenben polgárháború van. Ez ellen nemigazán tudsz mit tenni, mert a támogatással sem tudnál semmit sem megoldani. A polgárháború befejezéséhez konkrétan meg kellene szállni az országot, ezt pedig nyilván nem akarja senki.
Ukrajna esetében pedig nagyon helyes, hogy a megtámadottat támogatják fegyverrel meg pénzzel, és nem hajtanak fejet az agresszornak "ez az ő ügyük" kijelentéssel. Ha ezt tették volna, akkor a háború már rég kiterjedt volna Moldovára is. Szóval igen, VAN közünk hozzá! Egy ilyen háború semmiképp sem belügy, főleg a menekültek és a biztonság veszélyeztetettsége miatt. Ha Európa biztonsága az oroszok miatt csökken, akkor Magyarország sincs biztonságban. Ilyenkor nincs olyan, hogy "mi semlegesek vagyunk", pláne nem NATO és EU-tagként.
Kérdező, ha már Jement hoztad fel példának, akkor mégis kit kéne támogatni? Kinek az oldalára kéne állni? Jemenben már annyi csoportosulás van, hogy szinte mindenki mindenki ellen harcol.
Csak pár a jelentősebb csoportosulások közül: Huthi felkelők, Jemeni Kormányhű Hadsereg, Al-Kaida, Dél-Jemeni Haderő, Áden-i Haderő, stb. A legitim jemeni kormány ereje olyan szinten gyenge, hogy egymagában nem képes kormányozni az országot.
Meg mi lenne a cél? A jemeni kormány vissza akarja szerezni a despotikus hatalmat. A huthi felkelők a siíták kormányzását akarja a szunniták felett. A dél-jemeni haderő egy független Dél-Jement akar. Az Al-Kaida egy iszlám államot akar.
A jemeni kormányt Szaúd-Arábia támogatja, a huthikat Irán, a dél-jemenieket meg az Egyesült Arab Emirátusok. De még ha senki sem támogatna senkit, akkor sem lenne vége a polgárháborúnak.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!