Putyin ez alapján teremtette a jogalapot Ukrajna lerohanásához és a Krím elcsatolásához?
A Szovjetunió felbomlásakor a vezető politikusok úgy szerződtek, hogy Ukrajna területi egysége és függetlensége csak FÁK-tagként érvényes. Ukrajna 2014-ben kilépett a FÁK-ból.
Putyin erre hivatkozva vehette a bátorságot a Krím elcsatolásához, majd most az újabb próbálkozáshoz?
Nem. Oroszország ilyen feltételek nélkül írta alá több alkalommal is Ukrajna függetlenségét és területi egysége iránti elfogadását.
Putyin egyetlen indoklása hogy egy alattomos alak akit nem kötnek az ilyen egyezmények.
Felejtsük el ezt a jogalap megközelítést, mert teljesen felesleges és értelmetlen szélmalomharc ezen rugózni. A háborúknak jogalapot teremteni azért kell csak, mert a közvéleményt csak valamilyen morális alappal lehet a háború mögé állítani, ezért próbálkozik Putyin is.
Sokkal célravezetőbb szerintem ok-okozati összefüggéseket vizsgálni: mit jelent Oroszország számára, ha Ukrajna csatlakozik a nyugathoz? Olyan presztízsveszteséget, aminek lesz folytatása. Folytatja majd Kazahsztán és a többi eurázsiai ország Kína felé, esetleg Belarusz szintén az EU felé, stb. Az ő ambícióikkal ez nem fér bele, minden áron meg kell akadályozniuk.
Ez az ő szempontjukból tökéletesen érthető, de ettől még nem lett jogszerű. Oroszország hanyatlik, és a nyers erőn kívül nincs már elég vonzereje ahhoz, hogy országokat magához vonzzon. Ez nagyon szomorú orosz szemszögből, de ez az ő bajuk, ettől még ne háborúzzanak.
"De ott volt előtte 20 év lehetőség, hogy nagyhatalmat csináljon Oroszországból akihez nem erőszakkal hanem önként csatlakoznak illetve szövetkeznek országok."
Szerintem az a szomorú, hogy nem volt erre esélye. Amit ahhoz kellett volna csinálni, azzal próbálkozott Gorbacsov. Az eredmény Gorbacsovnak Nobel díj, a Szovjetúniónak széthullás lett. Nem azért, mert Gorbacsov ötlete rossz lett volna, hanem mert az orosz birodalmi berendezkedést ezt egyszerűen lehetetlenné teszi. Az orosz mentalitás önmagát nyírja ki, ez a háború ennek egy fejezete.
"Sőt, lehetősége lett volna a NATO-val szorosabb együttműködésre esetleg tagságra is, elbaltázta."
Pont ez a jó példa: erre csak akkor van esély, ha Oroszország az USA-val egyenlő félként jelentkezik, amit az USA nem fog hagyni. Érthető, miért szeretnének maguknak egy katonailag velük egyenlő hatalmi tényezőt? Ha Oroszország be akarna illeszkedni az USA diktálta világrendbe, az valószínűleg mindenkinek jobb lenne - nekik is - de szerintem ezt sem az orosz közvéleményben, főleg nem a politikai elitben nem lehet keresztülvinni.
Így viszton marad az, amit látunk.
Oroszországnak semmilyen jogalapja nincs és nem volt Ukrajna megtámadására.
Ukrajna területi integritását és szuverenitását az 1994-ben Budapesten aláírt "Budapesti Memorandum" garantálta. Ebben az aláíró három nagyhatalom (USA, Anglia, Oroszország) az alábbiakat vállalta:
1. Fehéroroszország, Kazahsztán és Ukrajna függetlenségének és szuverenitásának tiszteletben tartása a meglévő határokon.
2. Tartózkodnak Fehéroroszországgal, Kazahsztánnal és Ukrajnával szemben az erőszakkal való fenyegetéstől vagy annak alkalmazásától.
3. Tartózkodnak a Fehéroroszországra, Kazahsztánra és Ukrajnára gyakorolt, politikai indíttatású gazdasági nyomásgyakorlástól.
4. Ha az említett három államból valamelyiket atomfegyverrel támadják meg, akkor az aláírók azonnal segítséget nyújtanak az ENSZ Biztonsági Tanácsán keresztül.
5. Tartózkodnak a nukleáris fegyverek Fehéroroszország, Kazahsztán és Ukrajna elleni alkalmazásától.
6. Konzultálnak egymással, ha e kötelezettségvállalásokkal kapcsolatban kérdések merülnek fel.
Az egyezményben tehát az USA, Nagy-Britannia és Oroszország vállalták, hogy semmiképpen nem fogják megtámadni Ukrajnát. És itt semmilyen utalás nincs arra, hogy Ukrajnának a FÁK tagjának kellene maradnia, vagy hogy kivel szövetkezhet és kivel nem, hogy barátkozhat-e a NATO-val, vagy nem, vagy egyáltalán oroszbarátnak kell-e lennie, vagy nem...
Cserébe Ukrajna leszerelte a kb. 1700 robbanófejet tartalmazó nukleáris arzenálját, amelyet a Szovjetunió felbomlásakor örökölt. Ezek megtartásával az USA és Oroszország után a harmadik legnagyobb atomhatalom lett volna.
Oroszország először 2014-ben szegte meg a memorandumban vállalt kötelességeit, amikor nemzetközi tiltakozás ellenére megszállta a Krím-félszigetet. Ennek az ENSZ (és persze Ukrajna) tiltakozásán kívül gyakorlatilag semmilyen tényleges következménye nem volt. Ezen láthatóan felbátorodtak az oroszok, és úgy gondolták, akkor szabad a vásár, nyugodtan lehet terjeszkedni, hiszen semmilyen retorzió nincs, ha megtámadnak egy független országot.
Úgy néz ki, hogy nagyot tévedtek. Ekkora nemzetközi összefogásra még nem volt példa.
#8: "Ha Oroszország be akarna illeszkedni az USA diktálta világrendbe, az valószínűleg mindenkinek jobb lenne"
Főleg a globalista zsidóknak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!