Mit jelent, hogy Vatikán államformája: teokratikus választásos abszolút monarchia?
teokratikus,mivel vallási személy kerül hatalomra.
választásos,mert a hatalomra egy testület választja meg az embert.
abszolút,mivel abszolút hatalma van
monarchia-mert egy szemely van hatalmon,nincs parlament,a lakosok nem szavaznak, azaz nincs köztársaság
Teokratikus, mert az egyház irányítja az országot. Abszolút, mert 1 ember kezében öszpontosul a hatalom (pápa). Választásos, mert a pápát választjás és nem pedig öröklődik a hatalom. Monarchia, mert a Vatikán lényegében királyság, de a király szerepét is a pápa tölti be, tehát a királyt is választják.
A király hatásköre csak a Vatikán területére terhed ki, és inkább simbólikus jelentősége van, bár törvényeket szüntethet meg vagy vezethet be egyoldalúan, míg a pápa hatásköre túlnyúlik a Vatikán határain. Példának okáért ha egy papot bárhol a világon jelölnek a püspöki címre, azt a pápának is el kell fogadnia, de el is utasíthatja, még akkor is, ha a bíborosok kongresszusa a Vatikánban elfogadta a jelöltet. Ez is az abszolutizmust tükrözi. Bíboros csak úgy lehet valaki, ha a pápa személyesen kinevezi.
A királyi szerep még azt is magában foglalja, hogy ha valaki a pápának dolgozik (aki a király is egyben), akkor a király állampolgárságot ad az illetőnek. Ha már nem dolgozik a pápának, akkor a király (aki a pápa is), visszavonja/visszaveszi az állampolgárságot.
Abszolút hatalom:
Az országban a pápa kezében van az abszolút hatalom, vagyis a törvényhozó, a végrehajtó és a bírói hatalom együttese, amely a halála esetén a bíborosi kollégiumra száll át az utód megválasztásáig.
5-re:
Persze.
Egy őrült diktátor helyett egy méltóságteljes pap az ország vezetője.
Van alkotmánya az országnak?
Polgári büntető törvénykönyve?
Logikus lenne hogy a kánonjog érvényes a területén, viszont ott vannak bírói hatalommal felruházott személyek.
Gyakorlatban nem hinném, hogy bármilyen bíráskodásra kényszerítő ok lett volna az elmúlt 20-40 évben.
"Vatikán állam polgárának lenni amúgy jár valami plusz előnnyel pl. a magyarhoz képest?"
A Vatikánnak nincs állandó lakossága valamint inkább egy szervezetnek tekinthető, mint önálló államnak, ami úgymond "szervezeti" útlevelet ad. A vatikáni állampolgárságot/útlevelet csak az kaphatja meg, aki a Vatikán területén (a pápának) dolgozik. (értsd: diplomaták, bíborosok, svájci gárda tagjai, stb.) De ha mondjuk nyugdíjba mész vagy munkát váltasz, akkor automatikusan visszavonódik az állampolgárság és le kell adnod az útlevelet.
"Van alkotmánya az országnak?
Polgári büntető törvénykönyve?"
Van. A Vatikánnak saját börtöne is van, meg bankja is. A vatikáni börtönbe zárták annó azt a török személyt, aki megpróbálta megölni egy pisztolylövéssel 2. János Pál Pápát.
A Vatikán nem más, mint az egykori Pápai Állam (Papal State) utolsó relikviája. A Pápai Állam ugyanúgy egy teokratikus választási jogon alapuló abszolút monarchia volt, mint most a Vatikán.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!