Gazdasági szempontból Európában a területi különbségek meg fognak változni?
Tulajdonképpen sosem volt egységesen fejlett Európa, az ókorban a mediterrán térség volt a gazdasági centrum, Róma különösen erős város volt, ami elszívta a munkaerőt a birodalom más részeiből is. A középkorban is paradox módon az arab megszállás alatt lévő Spanyolország volt az egyik legfejlettebb, kulturális, tudományos szempontból is. A Reconquista után a spanyoloknak sok lehetőségük lett volna igazi világbirodalommá válni, de végülis nem sikerült úgy, inkább az angolok, franciák, hollandok gazdagodtak meg a gyarmatokból.
Most is ha úgy vesszük igazából a német nyelvű országok, a Benelux térség és Skandinávia erős gazdaságilag. Vannak persze regionálisan jobb részek Olaszországban vagy Franciaországban is, de átlagosan elmaradnak a német szinttől. Anglia sem olyan erős messze, mint régen volt, sok szempontból régi világpolitikai szerepe foglya maradt csak.
Kelet-Európa általánosságban mindig nyugat alatt volt, de most már azért árnyaltabb kezd lenni a kép. A volt szocialista országok közül sokan pl Csehország vagy Szlovénia már lehagyta a mediterrán térséget, de Lengyelország vagy Magyarország is pár éven belül megteszi ezt. Az angol külügyminiszter is azt mondta tíz éven belül Lengyelországban magasabb lesz az életszínvonal, mint Angliában. Ezek új helyzetek. Persze sok minden változhat még, de a a déliek munkamorálja nem is biztosíthat számukra jobb életszínvonalt, mint északon.
Anglia kiesésével átalakul a térkép. Az eur alapú pénzügyi központ London helyett most szétoszlik Párizs, és a német és holland városok közt, a nem eur alapú pénzügyi központ meg Varsó és vele együtt Lengyelország lesz.
A lengyelek nyerni fognak a jelenlegi helyzettel, már most is brutál sok szolgáltató, pénzügyi és logisztikai központ működik náluk.
Te magad bizonyítod a kérdésben, hogy az évszázadok során folyamatosan változott a gazdasági súlypont :) Bár van egy íve a folyamatoknak, jóslás kategória megmondani, hogy mi lesz egy évezred múlva.
Az biztos, hogy a második évezred Európa sikertörténete volt, ami a huszadik századdal véget ért, és most Amerika éli fénykorát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!