Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mit gondoltok, mi lesz Bosznia...

Mit gondoltok, mi lesz Bosznia-Hercegovina jövője?

Figyelt kérdés
Sok helyen olvasni, hogy az ország még balkáni viszonylatban is sok problémával küzd, nem igazán életképes "konstrukció". Elképzelhetőnek tartjátok, hogy előbb-utóbb felosztja Horvátország és Szerbia?

2023. jan. 22. 21:23
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem Horvátországnak nem engednék NATO, illetve EU-s tagállamként a nyugati hatalmak, de Szerbia sem kebelezheti be csak úgy. Szerintem marad minden így.
2023. jan. 22. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
95%
Senki nem fog semmit "bekebelezni". A szerbek és a horvátok is megtanulták a leckét, az EU és az USA őrködnek a boszniai béke fölött.
2023. jan. 22. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Fel fog bomlani, a szerb részek Szerbiához csatlakoznak.
2023. jan. 23. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
82%
#1 azt persze, hogy nem engedi a NATO egy tagállamnak, hogy az támadjon és úgy akarjon bekebelezni, de csaknem tilos az is, hogy más módon változtasson a területén, békés módon, pl. ha BiH magától megszűnne, na az nem HR hibája lenne. Szárazföldön pedig sose marad terület Senkiföldje, miért pont az egész menne Szerbiának?
2023. jan. 23. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
(max úgy lehetne, hogy „nem lesz senkié” a mostani országok közül ÉS megszűnt az eredeti állam, ha a helyén egy tökúj állam alakul)
2023. jan. 23. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

#4

Dehogy fog megszűnni, mindhárom fél kínosan ügyel arra hogy betartsa a daytoni egyezményt, ami az alapja a jelenlegi területi felosztásnak. Az egy dolog hogy ez a papíron egy ország a gyakorlatban durván megosztott, nyelvileg, közigazgatásilag és vallásilag, de valami hasonló módon müködik Belgium is, szóval nem egy utópia hogy tartósan megmaradjanak.

2023. jan. 23. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Felosztani nem fogják, mert az beláthatatlan következményeket teremtene nem csak a Balkánon, de Európa más részein is. Ráadásul még mindig rengeteg a vegyes lakosságú település, valamint a Boszniai Szerb Köztársaság kvázi a bosnyákok elleni népirtás eredménye. Kelet-Bosznia egykoron bosnyák többségű volt, ma szerb többségű.

Egy idő után viszont muszáj lesz az állami berendezkedést megreformálni, mert az ország a jelenlegi formályában működésképtelen. Ezt nagyon megnehezíti az a tény, hogy mind a 3 államalkotó nemzet mást akar: a bosnyákok egy egységes és centralizált Boszniát akarnának, a szerbek Szerbiához akarnának tartozni, a horvátok meg egy külön entitást akarnának az országon belül, hogy ne kelljen a bosnyákokkal közösködni. Ez a folyamatos egymással való acsarkodás hatalmas munkanélküliséget, fejletnelséget, szegénységet von maga után. Hogy hogyan lehetne eredményesen és zökkenőmentesen átalakítani az állami berendezkedést (meg egyáltalán mire?) azt nem tudom. De jelenleg még NATO katonák is állomásoznak az ország területén, gyakorlatilag egy EU+NATO protektorátus az egész ország, ahol egy, az EU által kinevezett nemzetközi főképviselő bármilyen törvényjavaslatot vagy elfogadott törvényt semmissé tehet. Nagyon ügyelnek arra, hogy az országot egyben tartsák, mert Bosznia-Hercegovina szétesése az EU és USA külpolitikájának kudarca lenne.


A legnagyobb problémát a kivándorlás jelenti, de a kivándorlók többsége boszniai szerb. A bosnyákok aránya már 51%, így én még azt is el tudom képzelni, hogy majd addig várnak az átalakítással, míg a bosnyákok száma el nem éri a 70-80%-ot, aztán kikiálltják Boszniát a bosnyákok országának, ahol a szerbek meg horvátok kisebbségi jogokat kapnak. Más megoldást én nemigen tudok elképzelni.

2023. jan. 23. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

A felosztás lehetetlen, mert egyrészt még mindig rengeteg a vegyes lakosságú terület (sok járásban az adott nép csak relatív többségben van), másrészt se Horvátország, se Szerbia nem tart(hat) igényt boszniai területre, harmadrészt meg pont, hogy a felosztás és a boszniai szerbek elszakadása indította el a boszniai háborút, ami az egész jugó háború áldozatainak 2/3-át követelte. Boszniában a háború alatt többen haltak meg, mint Horvátországban, Szerbiában és Koszovóban együttvéve.


A gondot az jelenti, hogy a Dayton-i békeszerződés egy belga típusú berendezkedést próbált létrehozni, ez viszont Boszniában teljesen működésképtelen. Az államnak 3 elnöke van (1 bosnyák, 1 horvát meg 1 szerb) és mind a három csak a saját népének az érdekeit nézi. Gazdaságilag is csak minimális ütemben képesek fejlődni, mert a 3 nép blokkolja egymást. Lényegében elmondható, hogy a lakosság fele azt sem akarja, hogy Bosznia-Hercegovina egyáltalán létezzen. Ilyen szintű ellenszélben nem lehetséges az ország megreformálása, vagy átalakítása, mert kitörne az etnikai lázadás.

Inkább az elképzelhető, hogy minden marad így, ahogy van, aztán Bosznia addig protektorátus marad, amíg lassan be nem lépnek az EU-ba meg a NATO-ba.


Mivel Horvátország és Szerbia gyorsított állampolgárságot ad a boszniai horvátoknak ill. szerbeknek, valamint a kivándorlás is masszív probléma, én is el tudom képzelni, hogy Boszniában évtizedek múlva abszolút bosnyák többség lesz.

2023. jan. 24. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
82%

Semmi, az teljesen kizárt hogy bekerüljön az Eu-ba, háborúnak meg szinte elenyészően semmi esélye.

Az is biztos hogy marad egy csóró hely, mivel semmi nyersanyag, kiépíthetetlen turizmus, és össz egy 2km-es tengerpart nem jelent túl sok esélyt a meggazdagodásra.

Arról meg ne is beszéljünk hogy még kiásatlan taposóaknák és bombák vannak mindenhol.

2023. jan. 29. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
A jövője a külföldi békefenntartóktól függ, akik a területén vannak.
2023. máj. 2. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!