Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Miért függ Nyugat-Európa az...

Miért függ Nyugat-Európa az orosz gáztól és olajtól?

Figyelt kérdés

Közismert, hogy az orosz olaj- és gázszállítások leállítása kisebb-nagyobb mértékben kellemetlenül érinti a nyugat-európai országokat. Talán azokat kevésbé, amelyek előbbre tartanak a megújuló energiaforrások kiaknázásában.

Azon kezdtem el gondolkodni, miért függnek ezek az országok az orosz gáztól és olajtól? Amikor hidegháború volt (1990 előtt) nyilvánvalóan nem a Szovjetuniótól vásárolták ezeket az anyagokat. Hollandiának és Norvégiának van számottevő földgázkészlete, de Nyugat-Európa alapvetően behozatalra szorul kőolajból és földgázból. A hidegháború éveiben megvoltak a beszerzési források és az anyagok eljuttatásának infrastruktúrája is nyilván kiépült. Azt megérteném, hogy anyagiak miatt a hidegháború után átnyergeltek az immár nem szovjet, hanem orosz energiahordozókra. Ámde a korábbi beszerzések infrastruktúrája nyilván megmaradt.

A szankciók bevezetése óta miért nem használják ezt? Ha pedig az ellátással van gond, nehezen hinném, hogy a közel-keleti olajországokból ne tudnának vásárolni maguknak.

Ami azért is lényeges, mert ma már mi is össze vagyunk kötve Nyugat-Európával energiahordozó csővezetékekkel, így ha Nyugat-Európába eljut, akkor hozzánk is el kéne jutnia a kőolajnak és földgáznak.


Mivel magyarázható, hogy mégis problémát okoz Nyugat-Európában az orosz olaj- ill. gázszállítások leállása?



#kőolaj #földgáz #energiafüggés #háborús szankciók
2023. jan. 9. 23:47
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
40%
#10 a jelenről beszéltem ha nem vetted volna észre
2023. jan. 10. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
0%

#11 én is arról, a múlt mellett.

A szovjet söpredéket, csak ide a posztkomcsi keletre engedték.

2023. jan. 10. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
62%

Nem véletlen az uránfüggés, mivel Paks orosz építésű, amit megörököltünk a szovjet érából, ezért orosz fűtőelemekkel kompatibilis.

Mellesleg más volt szocialista ország nukleáris erőműveivel ugyanez a helyzet, így nem csak mi függünk az orosz urántól. A volt német NDK például ugyanígy járt, de Bulgária szintén, meg a csehek, stb...

2023. jan. 10. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:

#13 ndk az pl nem, mert már az összes szovjet erőművet bezárták, vagy el se indították.


Egyébként ezentúl pedig nyilván a franciák fogják az EU-ban maradék, kisebbségben lévő szovjet erőműveket ellátni

2023. jan. 10. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:

A jövő lehet, hogy az, hogy a franciák gyártanak majd orosz jellegű fűtőelemet, de a jelen még nem az, akkor majd mi is vehetünk talán tőlük.

A németek majdnem az összes nukleáris erőművüket bezárták, most nyitogatnak meg párat majd, bár erről vita van még tudtommal, de pont a volt NDK-sokat tervezik újra beüzemelni, mivel ott a legkisebb az ellenállás a lakosság részéről.

2023. jan. 10. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
Nuklearis fűtőelemnél nem az uj beszerzése a gond azt lelehet gyartani ausztrál vagy nigeri uránból is. A gond a használt fűtőelemekkel van, annak tárolása nem csak úgy van hogy elzárom és kész azt legalabb 10-20 évig hűteni kell
2023. jan. 10. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
41%

Sokan miért hiszik azt, hogy egy Világgazdaságban az oroszok seggéből jön a napfény?


Máshonnan is be lehet szerezni mindent, maximum egy picit drágábban. De mive európa odafigyel a fogyasztásra, az a 10% csökkenés bőven fedezi a drágább gázt.

2023. jan. 10. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
41%
#17 még ha az energia fogyasztás egy állandó fix dolog lenne akkor nem lenne gond de ez messze nem így van hanem állandó növekvő tendenciát mutat mert mindenhez is kell. Es ismetlem nem az inflaciorol stb beszélek hanem az igény növekedéséről ami nem egy két százalék évente. Másrészt az inflacio egy teljesen más téma ezzel kapcsolatban de szintén döntő tényező. Ne abbol indulj ki hogy 10-20 ezerrel fizetsz te többet érte persze az is fáj de a piaci dragulás sokkal durvább a cégek már most 5x többet fizetnek mint tavaly ilyenkor ami rövid távon is csőddel fenyeget szóval lessz a kenyér még 5000 vagy akár 10 ezer forint is ha így halad
2023. jan. 10. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!