Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Az erdélyi szászok önként...

Az erdélyi szászok önként vándoroltak ki vagy elküldték őket?

Figyelt kérdés

Igazából ma már ritkán beszélünk róla, hogy a második világháború előtt nagyon komoly német közösség élt Erdélyben. A 70-es, 80-as években meg gyakorlatilag mindenki kivándorolt Németországba. Akik maradtak, azok meg elvesztették az identitásuk és beolvadtak, pl a román elnök is egy jó példa erre.

Miért történt ez a nagy exodus? A jobb élet miatt? Nem is akartak maradni a szülőföldjükön vagy egyszerűen nem volt más választás, el kellett menni?



2022. nov. 11. 19:54
 1/3 anonim ***** válasza:
18%
Én voltam pár éve Nagyszebenben. Egy rendkívül gazdag város, mondhatni egy szelet Németország Romániában. És mind a német nyelvet, mind a német kultúrát ápolják.
2022. nov. 11. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
76%
Németország megvásárolta a szászokat.
2022. nov. 11. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Hosszú folyamat eredménye, több lépcsőben zajlott:


1. Az észak-erdélyi szászok (Beszterce, Szászrégen környéke) jelentős része már a második világháború idején visszavonult a fronttal együtt Németországig, félve a megtorlástól.


2. Az oroszok rengeteg szászt (és svábot, cipszert) deportáltak Erdélyből, sokan odavesztek, mások, amikor visszaengedték őket, nem szálltak le a vonatról Erdélyben, továbbmentek Németországba.


3. Ceaușescu elkezdte kiárusítani őket pénzért Németországnak, államadósság törlesztése céljából (a zsidókat ugyanígy Izraelnek). Közel százezer ember így lett "eladva", a lakásaikat románoknak utalták ki.


4. Összefügg az előző ponttal: elkezdett elvándorolni az ÉRTELMISÉG. Már a Ceaușescu-féle kiárusítás is az értelmiséget érintette főként.

A szász falvak papok nélkül maradtak, a német iskolákban óriási tanárhiány lépett fel, a német színházak a megszűnés szélére sodródtak, a német egyetemi szakok közül sok megszűnt.


5. A rendszerváltás után elkezdődött az önkéntes tömeges kivándorlás, az előbbi okokból. Miután egy-egy szász faluban nem maradt már pap sem, még az öregek is elindultak. A szász közösség megtartó ereje mindig a szász evangélikus egyház volt, ahogy Reményik mondja: "TEMPLOM ÉS ISKOLA".


Miután már se templom, se iskola nem volt, azok is feladták, akik addig maradni akartak, és belátták, hogy anyanyelvüket megőrizve már nincs jövő a számukra Erdélyben.


Borzalmas és nagyon szomorú folyamat eredménye, hogy mára egész Romániában alig 40 ezer német maradt. Szászok, svábok és cipszerek együtt... :-(

Azok is meglehetősen elöregedett népességet alkotnak.

2022. nov. 17. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!