Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Bukarest az erdélyi románoknak...

Bukarest az erdélyi románoknak már egyre kevésbé jelent igazodási pontot?

Figyelt kérdés

Sokat lehet erről olvasni, hogy az erdélyi és bánsági nagyvárosokban élők már egyre kevésbé néznek fel Bukarestre. Gazdasági értelemben szeretnének nagyobb önállóságot és kulturális értelemben is különbnek tartják magukat.

Úgy értettem most már sokkal inkább Brüsszel és Nyugat-Európa a referencia és nemrég egy magyar történész is leírta, hogy az autópályák Budapest irányába vezetnek, Bukarestet nem sikerült összekötni Erdéllyel 30 évvel a rendszerváltás után sem, a Prahova völgyén minden vakáció előtt tömött sorokban állnak az autók.



2022. jan. 4. 10:19
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Erdélynek soha nem volt Bukarest igazodási pont.

A román politikának soha nem volt célja Erdély fejlesztése, meg az ott élő románok is jobban járnának, ha Erdély független lehetne - aminek persze nincs realitása.

Az EU-tól annyi támogatást kapnak, amit az ott élők ki tudnak lobbizni, a Kárpáton túli területekre költ inkább Bukarest a saját költségvetéséből

2022. jan. 4. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Sok oka vannak, hogy miért nem igazodási pont Bukarest az erdélyi magyaroknak és románoknak egyaránt.

A magyarok szempontjából egyértelmű, hogy nem tudnak felnézni egy olyan fővárosra amely érzékelteti hogy másodrendű állampolgárok. Az erdélyi románok pedig mérhetetlenül sokat vesztettek azzal, hogy Erdély Romániához került, csak a kommunizmus tartotta össez erőszakosan az országot. A rendszerváltás óta rengeteg román vándorolt Nyugatra, becslések szerint jelenleg 5-6 millió román állampolgár dolgozik külföldön. Míg az erdélyi magyarok megállnak sok esetben Budapesten, addig a románok Portugáliába, Olaszországban, Angliába stb mennek. Magyarországon belül megfigyelhető, hogy a főváros és környéke egyre inkább duzzad, mert a migráció jelentősmértékben odairányul. A románok azonban nem a fővárosuk felé.

Ennek az az oka, hogy Trianon óta Bukarest úgy tekint Erdélyre, mint egy hatalmas területre, amit bármikor elveszíthet. Ezért már 100 éve elviszi onnan a tőkét, és a Kárpátokon túlra teszi. Ez valamelyest mérsékelődni látszik, de csak azért mert az uniós csatlakozással megnyílt az út a többi országhoz, nem Bukarest hozzállásban történt változás.


Sokan mondják, hogy Erdély helyzetében nem fog történni változás, de én úgy látom Romániát már csak a Szent Lélek tartja össze, a sorsa elkerülhetetlenül az összeomlás. Én ugye ott nőttem fel, nagyon sok román (és magyar) ismerősőm elhagyta az országot. Rengeteg. 5 millió munkaképes ember ment az országból, ezt nem lehet kiheverni. Meg kell említeni azonban, hogy a románok gondoskodnak az otthon maradtakról, küldenek haza pénzt, és néhányan a kinti munkából haza építenek házat maguknak (de ez nem tendencia, csak megtörténik). A rokonok miatt tehát rendszeresen hazajárnak az emberek, de ez kötelék még egy generációnyit tart ki, legfeljebb 25-30 évet.


Összefoglalva a mondadómat: Trianon jobban átverte a románokat, mint a magyarokat, mert elhagyni kényszerülnek a szülőföldjüket, Erdély néhány jó vezetéssel ellátott várostól eltekintve gazdaságilag és kultúrálisan hanyatlaik, Románia munkaképes lakosságának egy jelentős része külföldön van.

2022. jan. 4. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Földrajzilag minden ország, terület valamennyire predesztinált. Románia közepén húzódik egy hatalmas, kevés kis áttöréssel rendelkező fal, a Kárpátok, amely az országot két részre osztja, a Regátra, valamint Erdélyre és a Részekre. A Részek és Magyarország között nincs természetes határ, míg az Erdélyi-középhegységet mind északról, mind délről könnyen meg lehet kerülni. A piacok is Nyugaton vannak. Ezért Románia nyugati része sokkal könnyebben és jobban fonódik össze a tőle nyugatra eső területekkel, mint a keleti rész, vagy mint magával a keleti résszel.
2022. jan. 4. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Nyilván ezt egy szlováknak vagy egy románnak hiába mondja az ember, de ez a térség akkor fejlődött igazán amikor Osztrák-Magyar Monarchia volt itt (benne nagy magyarországgal).


Elég csak megnézni a kárpát medence földrajzi térképét:


[link]


[link]


Ahogyan a térképen is látszik, a kárpát-medence egy tökéletes földrajzi és gazdasági egységet alkot. Erdély egyszerűen "nem illik" romániához. Erdély csak veszített azzal, hogy oda csatolták. Ugyanez a helyzet szlovákiával. Egy torz képződmény, egy hosszúkás területű ország, fővárosa az egyik csücskéban van gyakorlatilag a rajta a határon. A keleti országrész le is van szakadva elég rendesen.

2022. jan. 4. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 MDaniel98 ***** válasza:
100%
Az pedig teljes mértékben megérthető, ha az erdélyiek inkább önállóságot, vagy akár részleges autonómiát szeretnének, mivel bukarest meglehetősen mostohán bánik az erdélyi területtel.
2022. jan. 5. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!