Hogyan nőtt az orosz populáció 1600 -2000 között a tizszeresére ?
I.sz. 1600. körül 14millióan voltak, most 143millióan.
Az országhatárok változásait is figyelembe véve Európa országaiban közel sem nőtt ennyiszeresére a populáció. 1600-ban még majdnem annyian voltak az oroszok, mint a nyugat-európai birodalmak populációi.
Úgy, hogy 1600-ban Oroszország még csak a Moszkava körüli területeket jelentette.
Egyébként meg orosz nemzetiségű emberek száma kb 100 millió lehet ma Oroszországban.
3 : igen, tudom, h heterogén népességű eurázsiai országról beszélünk.
Sokat változtak a határok Európában is, ott is. De többszörösére duzzadt a populáció párszáz év alatt, mint más európai népek esetében.
"Az országhatárok változásait is figyelembe véve Európa országaiban közel sem nőtt ennyiszeresére a populáció."
Ez így nem igaz. Példaként 1841-ben Anglia lakossága kb 14 millió fő lehetett, ma 56 millió. Mindezt úgy, hogy Angliában nem élnek tucatjára kisebbségek mint Oroszországban, valamint az ország is mérföldekkel kisebb. Bár nem Európa, de 1821-ben Egyiptom lakossága 4,3 millió fő körül volt, ma majdnem 110 millió, ami a 4,3 milliónak majdnem a 25-szöröse.
Azt vedd figyelembe, hogy Oroszországban baromi erős az eloroszosítás meg az ezzel történő adathamisítás. Ráadásul az 1600-as években az ország kb negyed akkora sem volt, mint ma. Az elfoglalt, meghódított területeken élő lakosságot meg egyszerűen az oroszokhoz számolták. Rengeteg ukrán települt Oroszországba a cári birodalom idején is.
A mostani kivándorlási hullámokkal én megkockáztatom, hogy az etnikai oroszok száma már 100 millió alatt van. De Oroszországban még népszámlálást sem képesek tartani rendesen, mert az emberek nem végzik a munkájukat. Az ezelőtti népszámláláson mutatkozott ez meg jól, amikor Szentpétervár beismerte, hogy a lakosságnak kb csak a 40%-át tudták összeszámolni (a maradékot meghasraütésre saccolták vagy hamis neveket írtak be), aztán kiderült, hogy ezzel a legjobb eredményt érték el az egész országban, mert valahol még 20%-ot sem sikerült összeírni. Az etnikai kisebbségeknél ez hatványozottan igaz. Egy baskír származású mesélte egy interjúban, hogy az orosz népszámlálók a baskír anyanyelvű és származásű egyént IS orosznak írták be, az "beszél-e idegennyelvet"-hez meg beírták a baskírt. Ez kb olyan, mintha az erdélyi magyarokat (magyar anyanyelvvel meg mindennel) románnak írnák be, az idegennyelvhez meg beírnák, hogy tud valamennyire magyarul.
Így sikerült mindig feljebb tornászni az oroszok számát, de a valóságban ez persze nem így van.
Az őslakos kisebbségek mellett meg többmillió bevándorló is van, főleg Közép-Ázsiából. Ha orosz állampolgárok, akkor vígan beírják őket is orosznak, lényegtelen, hogy igazából tádzsikok, üzbégek vagy kirgízek.
Akkor még egyszer leirom : ha nem vesszük figyelembe az oroszok kiterjesztett határait, ahol más népek élnek, akkor is sokkal nagyobb ütemben nőtt a számuk.
Az európai országhatárok számtalan változása pedig természetesen befolyásolja az adatokat számtalan módon. Még azzal is, ha többféle nép él egy országban és a kisebbségek elkezdenek házasodni a többségi néppel, a számuk pár genreáció latt nőni fog.
De nem ez a kérdés lényege, hanem hogy az oroszok miért szaporodtak sokkal nagyobb ütemben, mint az európai népek.
Igen, a jobbágypolitika is érdekelne.
Van arról valahol valami részletesebb statisztika az európai és orosz népekről, hogy az újkortól napjainkig átlagban hány gyerek született a családokban ?
Pl. olvastam valahol egy kommentet pár napja , hogy a 19. század végén 16 gyerekes orosz paraszti családok is voltak és kaptak támogatásokat. Érdekes lenne ezeket összehasonlitani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!