Más országok miért nem fogadják el a saját "Trianonjukat"? Pl. Ukrajna vagy Szerbia?
Most a szerbek helyezték készültségbe a hadseregüket a koszovói helyzet miatt, és azt mondta a kormányfőjük, hogy "Lőni fogunk, mindenki ezt tenné".
Kezdjük ott, hogy ők máig nem fogadták el a koszovói rendezést, annak kiválását országukból. Akkor tőlünk miért várja el bárki is, hogy elfogadjuk Délvidékünk és a többi országrészünk elszakítását tőlünk?
És ahogy Ukrajna is harcol azon területeiért, ahol nem ukrán nemzetiségűek vannak többségben.
S mindezért senki nem vonja őket felelősségre a világ részéről.
Akkor ha mi hasonlóképpen cselekednénk, mire föl vádolna minket bárki is?
"felmondanánk a trianoni és párizsi rablódiktátumok érvényességét?"
Hát Trianon már 39-be érvényét vesztette szóval azt nem igen mondhatnánk fék
[ma 13:26]: "A két világháború között sem volt több erőnk, mégis mertük a világ tudtára adni igazságvágyunkat."
- A Magyar Királyság a két világháború között nem mondta fel egyoldalúan az akkori nemzetközi jog által elismert békeszerződést. Te [tegnap 18:36]-ben ilyet javasolsz. Tudomásom szerint hivatalban levő állami vezető se ejtett ki ilyesmit a száján 1920 és 1939 között. De javíts ki, ha tévedek.
"A szomszédaink meg nagyon könnyen öngólt rúgnának maguknak az ottani magyarság sanyargatásával, mert akkor a világ szemében ők minősülnének kisebbségelnyomó agresszoroknak, amit mi jó diplomáciával világgá kürtölhetnénk azt hangsúlyozva, hogy ráadásul még megszállva is tartják a területeinket, ami sajnos egyébként is igaz."
- A nemzetek közössége nem tartja igaznak, hogy most megszállva tartanák a mi területeinket, nem is tartják azokat a mi területeinknek. Ha mi kimondanánk, hogy részünkről egyoldalúan Párizs semmis (Trianon ugye már egyébként sincs érvényben), ergo fütyülünk a most érvényben levő nemzetközi jogra, egyoldalúan, akkor kíváncsi vagyok, milyen jó diplomácia kellene ahhoz, hogy például egy agresszívabb románosítást az ENSZ elé tudjunk vinni.
A nemzetek közössége ritkán veszi védelmébe azokat a tagállamokat, akik különben nem tartják magukat az egyezségekhez. A Krím bekebelezése óta Oroszország mit tudott átnyomni az ENSZ-en? Pedig egy 140 milliós atomhatalomról beszélünk, ami ráadásul ENSZ BT tag. Ha mi kimondjuk, hogy a nemzetközileg elfogadott határokat holnaptól nem fogadjuk el, erre a románok holnaputántól egész Romániában betiltják a magyar nyelvű közoktatást, lényegében senki nem állna mellénk. Ha a románok effektíve népirtanának, akkor igen, de ennél több eszük van. Csak betiltanának mindent, ami hivatalos és magyar, megtiltanák a kettős állampolgárságot (vajon hány székely mondaná, hogy inkább átköltözik, és hány mondaná, hogy inkább papíron semmi köze Magyarországhoz, de a szülőföldjét el nem hagyja? - megkockáztatom, utóbbi lenne sokkal több).
Az elveszített területeket visszaszerezni ma politikailag irreális. Ami reális, az az ott élő magyar kisebbségek politikai erejének erősítése (autonómia). Területi átrajzolás csak nagy nemzetközi felforduláskor esedékes.
13:53
Az lényegtelen hogy mik voltak az előzmények. A románok Győrig tudtak menni és Magyarország helyzete tarthatatlan lett. Az időt akkor már nem lehetett visszatekerni.
#12.: Csakhogy Trianon és 1947-es társa is önkényes diktátumok voltak, amiket a magyar félre erőltettek, nem pedig valódi szerződések, amelyeket a két fél kölcsönösen elfogad (ilyenek mondjuk a Bécsi Döntések voltak).
Sem az etnikai elvet, sem a népek önrendelkezését nem vették esetünkben figyelembe.
Így tehát én könnyű szívvel megszabadítanám ettől az 1947-es sztálini csökevénytől a magyar jogrendet, s ha szomszédaink ettől sipákolni kezdenének, az annál jobb, mert ők csinálnák az ingyenreklámot a trianoni problémakörnek, amit mi jó diplomáciával meg tudnánk lovagolni és a magunk javára fordítani.
[ma 14:51]: Ami a történelmi részt illeti, valójában a bécsi döntések is önkényesek voltak, a két fél azért fogadta el kölcsönösen, mert nem volt más választásuk.
A második előtt a magyar és a román fél tárgyalása nem vezetett eredményre, Hitler berendelte mindkettőt, aztán megmondta, mi lesz. Azok meg "elfogadták", mert nem tehettek mást. Ahogyan mi is "elfogadtuk" Trianont, mert nem tehettünk mást. Horthy küldöttsége ugyanúgy aláírta Trianont, mint két évtizeddel később a bécsi döntéseket, románok dettó.
Az első bécsi döntés előtt sem volt magyar-csehszlovák megállapodás, Hitler berendelte a két felet, aztán megmondta a tutit. Amit a vitázó felek pont ugyanúgy "elfogadtak", mint Trianont két évtizeddel korábban.
Ami a "mit kellene most?" részt illeti, te ezt hogyan képzelnéd el? Megszabadítod a magyar jogrendet, és akkor utána mondjuk Gyulavarsándon (a mostani magyar-román határ román oldalán az első falu) egy közlekedési balesethez már Gyuláról hívnád a magyarországi rendőrt? Mert ezért a románok harapnának ám, ha a gyulai rendőr átmenne intézkedni, villámgyorsan előállítanák román kollégái.
Nem olyan egyszerű a nemzetközi jogra önkényesen fittyet hányni. Az oroszok most egy kamunépszavazást (amit a világon lényegében senki nem ismer el, még Kína is elmondta, hogy nem, pedig ők aztán nem USA, nem EU, nem NATO) követően törvénybe iktatták, hogy az a pár ukrajnai megye mostantól Oroszország része. Ukrajna persze harcol azokért a megyékért, mégse avatkozik be az ENSZ az ukránok ellen, hogy ők egy másik ország területét agresszálják. Pedig az orosz diplomácia fényévekkel lekörözi a magyart, a lehetőségeik is teljesen mások, ENSZ BT tagok. Teljesen irreális, hogy mi megmondjuk, hogy márpedig nix Párizs, a románok reflexből betiltanak minden magyar feliratot, Szijjártó meg majd kibulizza, hogy az ENSZ ténylegesen visszacsatolja Erdélyt hozzánk.
Megjegyzem, némi hitványságot, gerinctelenséget is érzek abban a fajta viselkedésben, hogy mi kiállunk tökösgyerekként, megmondjuk, hogy mi fütyülünk a nemzetközi egyezményekre, aztán az első kellemetlenségnél rögtön megyünk a nemzetközi porondra sajnáltatni magunkat.
#15.: másoknak lehet hitványnak és gerinctelennek lenni, mikor a saját érdekeiért küzd?
A románok is pont ilyen hitvány módon, ide-oda törleszkedve szerezték meg Erdélyt 1920-ban és 1947-ben.
Jó lenne megérteni, hogy a világban mindenki a maga érdekeit tartja szem előtt és csak aztán az ilyen-olyan szerződéseket. Aki nem elég élelmes, az meg megnézheti magát. Nem szép, de ilyen a világ.
[ma 16:30]: Én itt nem fogom megmondani a jó egyensúlyt, hogy mi az, ami még igazságos érdekérvényesítés, és hogy hol kezdődik a görénység. Nem tudom, meddig szabad erkölcsösen elmenni. Az biztos, hogy a "mondjunk fel a nemzetek közössége előtt egy érvényben levő békeszerződést, aztán ha balul sül el, akkor sajnáltassuk magunkat a nemzetek közösségével" nálam már nem fér bele.
"másoknak lehet hitványnak és gerinctelennek lenni, mikor a saját érdekeiért küzd?"
- Amikor gyerek voltam, és a szüleim tudomására jutott, hogy rosszalkodtam az iskolában, akkor összeszidtak (én még ilyen klasszikus nevelést kaptam, amiben általában én voltam a hibás, nem a tanár). Ha arra hivatkoztam, hogy Máté is meg Gábor is, akkor a szüleim azt mondták, hogy őket nem érdekli Máté meg Gábor. Engem nem érdekel, ekkor vagy akkor a románok vagy bárki más mekkora görény volt. Mi ne görénykedjünk, persze mi is görénykedtünk már jó sokszor, szóval legalább a jövőre nézve próbáljunk viselkedni!
#8 a mongol birodalom mióta gyarmat? Portugália és Spanyolország konkrétan felosztották a Földet. szerinted az angolok közül senki sem sírja vissza a Birodalmat? ott is vannak olyanok, akik a múlton siránkoznak. de ott vannak az arabok. szerinted nem sírják vissza a múltbeli kulturális fölényüket? de igen. sőt még mindig a keresztes háborúkon problémáznak
olvass és tájékozódj többet!
"amit mi jó diplomáciával világgá kürtölhetnénk azt hangsúlyozva, hogy ráadásul még megszállva is tartják a területeinket,"
Jelenleg az egész nyugati, fejlett világ rühell minket, és egy parazitának tekintenek, akik megbontják az európai egységet. Szerinted ki támogatna minket?
Egyedül azt tudnám elképzelni, hogy ha Putyin megnyerte volna a háborút, akkor jutalmul Orbán seggnyalásáért, visszakaptuk volna a határ melletti magyar falvakat Beregszásszal. Szlovákia és Románia NATO tagok, szóval esélytelen lett volna, Szerbia pedig Putyin legnagyobb európai haverja és szövetségese, szóval a Vajdaságból sem kaptunk volna vissza semmit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!