Ha Putyin nem vesztett volna az ukránok ellen szerintetek elfoglalt volna más posztszovjet országot is?
Valamiről lemaradtam?
Eddig úgy tudtam, hogy a Krím már az oroszoké, Ukrajna maradékának 20%-t is nemrégiben megszerezték az oroszok és haladnak előre.
Valami volt tegnap éjjel amiről lemaradtam és Putyin vesztett?
Kérdező, durván el vagy tévedve.
Egyrészt Putyin nem veszített. Mármint beszopta, ebből a háborúból már jól nem fog kijönni, de magát a háborút bőven megnyerheti még.
Másrészt Ukrajnát sem támadta volna meg, ha maradt volna az érdekszférájában, és ilyen téren a volt szovjet tagállamok elköteleződését többnyire rendezték. Semmi oka pl Kazahsztánt megtámadni, ha amúgy is oroszbarát vezetésük van.
Putyin nem a sátán maga, hanem egy autokrata vezető, aki világhatalmi státuszt akar elérni. Mint ilyent nem szeretjük, de attól még nem célja lerombolni a világot, hanem az eurázsiai térségből akar egy orosz központú birodalmat kiépíteni. A háború ehhez eszköz nem maga a cél.
Egyébként bár lengyel-magyar kettős állampolgár vagyok és részben orosz felmenőkkel is rendelkezem, de nem értem a magyarokat, nekem tökre az lenne a logikus, hogy amikor a Keleti-Partnerség koncepcióját kidolgozták, lásd, hogy Moldova, Ukrajna, Grúzia, Örményország, Azerbajdzsán, Fehéroroszország nyugati irányú elkötelezettségét támogassuk, akkor simán mellé állhattunk volna és még most is.
Lengyelország és a 3 balti állam erőteljesen támogatta ezt az ötletet, Lengyelországnak a két világ háború között is volt egy hasonló tengerközi elmélete, aminek a korábbi változata a Jagelló-uralkodók idejére vezethető vissza: [link]
Ebben a koncepcióban is az lett volna a lényeg, hogy ne egy köztes nagyhatalom mondja meg, hogy te melyik érdekszférába tartozzál, hanem együtt közösen. Molotov-Ribbentrop paktum például szabálytalanul megváltoztatta számos európai ország függetlenségét illetve határait, lásd Románia esetében ketté vágták Bukovinát és Moldovát is elvették, illetve Moldovától is elvették a tengerpartját.
Litvánokat, Letteket, Észteket nyomás alá helyezték és rávették, hogy csatlakozzanak a Szovjetunióhoz, és ez érvényben maradt akkor is, miután felszabadították őket másodjára is német megszállás alól.
Lengyelországtól is elvették 44-45 évre a függetlenséget, a honi hadsereg túlélőit börtönbe zárták és egyrészüket kivégezték... erről se beszélnek Oroszországban... mint ahogy a Molotov-Ribbentropp Paktumról se...
Szerintem egészen jó koncepció, nem mellesleg, ha Ukrajna (egy esetleges győzelem) az EU-taggá válna, akkor az által, lehetne hivatkozni, szerintem logikusan-racionálisan érvelve, az egy tömbben élő magyar nemzeti kisebbség területi autonómiájáért is. Például Székelyföld, Partium, Felvidék, Vajdaság, Kárpátalján élő magyarságért, nem mellesleg, akkor könnyedebben tarthatnánk egymással a kapcsolatot.
Dél-Tirolban kialakult egy jó kis területi autonómia az ottani németek számára.
#9 "Ebben a koncepcióban is az lett volna a lényeg, hogy ne egy köztes nagyhatalom mondja meg, hogy te melyik érdekszférába tartozzál, hanem együtt közösen."
Ez nagyon szép képzelgés, csak a világ nem így működik.Vannak a nagyhatalmak, a többi meg alárendelődik, ha tetszik, ha nem.Teljesen egyértelmű, hogy akik szomszédosak egy nagyhatalommal, azoknak földrajzi elhelyezkedése miatt az ő érdekszférájába kell tartozni.
Kanada sem döntheti el, hogy kivel akar cimborálni, muszáj neki az USA-val barátkozni, függetlenül attól, hogy mit szeretne.Egyszerűen azért, mert szomszédok.
Tételezzük fel, hogy a mostani egypólusú világ felbomlana úgy, hogy keleten lenne egy vezető nagyhatalom.Hiába lenne ez mondjuk Kína, Kanadának akkor is az USA-val kell barátkozni, mert az USA erősebb Kanadánál, és mivel szomszédok, az USA érdekszférájába tartozik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!