Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Az Európai Unió Alapjogi...

Az Európai Unió Alapjogi Chartája miért említ emberi fajokat, ha nincsenek – vagy mégis vannak?

Figyelt kérdés

„21. Cikk


A megkülönböztetés tilalma


(1) Tilos minden megkülönböztetés, így különösen a nem, faj, szín, etnikai vagy társadalmi származás, genetikai tulajdonság, nyelv, vallás vagy meggyőződés, politikai vagy más vélemény, nemzeti kisebbséghez tartozás, vagyoni helyzet, születés, fogyatékosság, kor vagy szexuális irányultság alapján történő megkülönböztetés.”


2022. júl. 29. 12:15
 1/4 A kérdező kommentje:
A „színek” is érdekesek...
2022. júl. 29. 12:15
 2/4 A kérdező kommentje:
*érdekes
2022. júl. 29. 12:15
 3/4 Laylah ***** válasza:
100%

"Any discrimination based on any ground such as sex, race, colour, ethnic or social origin, genetic features, language, religion or belief, political or any other opinion, membership of a national minority, property, birth, disability, age or sexual orientation shall be prohibited."


Azért, mert a magyar fordítást olvasod. Angolul (tehát az eredeti szövegben is) a race egyaránt jelent fajt és fajtát is. A magyar meg így lett lefordítva.


[link]

2022. júl. 29. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Van itt egy apró félreértés.


Biológiailag természetesen nincsenek különböző emberi fajok, csupán egy létezik, a Homo Sapiens Sapiens, a modern emberi faj.


Ami viszont létező jelenség, azt úgy hívják, hogy társadalmi fáj vagy rassz. Ez különböző társadalmi kategóriákat fed le, amelyek általában alapvetően a bőrszín és pár egyéb fenotípus alapján képződtek a különböző társadalmakban. Ezek NEM egyetemes kategóriák, hanem az adott társadalom határozza meg őket.


Vegyünk pár példát. A magyar társadalom alapvetően négy, esetleg öt társadalmi rasszot különböztet meg: fehérek, romák, ázsiaiak, illetve feketék/barnák (a szociológusok között megoszlanak a vélemények, hogy ezek mennyire számítanak egy csoportnak). Ezek kizárólag társadalmi kategóriák, biológiailag nem indokolt az ilyesfajta csoportosítás, például azért, mert sokkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy két fekete között nagyobb lesz a genetikai távolság, mint mondjuk egy fehér és egy cigány, vagy mondjuk egy fehér vagy egy ázsiai között (a feketék ugyanis MESSZE a legsokszínűbb genetikai diverzitással rendelkező rassz gyakorlatilag az összes társadalmi rassz közül).


Ez a magyar felállás, de ez nincs mindenhol így. Az apartheidi Dél-Afrikában a rassz teljesen intézményes volt, és az állam 4 csoportra osztotta a lakosságot: fehérek, ázsiaiak (ideértve az indiai szubkontinensről származó embereket is), feketék, és színesbőrűek (kevert rasszúak). Ahogy látható, Dél-Afrikában teljesen más a felállás, mint mondjuk Magyarországon: aki nálunk cigány, az ott ázsiai, aki ott ázsiai, az itthon lehet barna (ha indiai felmenőkkel rendelkezett), vagy ázsiai, és aki ott színesbőrű, az itthon szinte biztosan fekete lenne.


Hogy egy történelmi példát is adjak, menjünk vissza az ókori Rómába, ahol alapvetően csupán kétféle proto-rassz volt: a rómaiak és a barbárok. Rómában ha valaki római állampolgár szülőkkel rendelkezett és a római kultúra szerint élte az életét, akkor ő rómainak számított, a bőrszínétől függetlenül. A rómaiak nem tettek különbséget fehér római és fekete római között, mert számukra a bőrszín nem játszott szerepet a társadalmi csoportok definícióiban. Egy "rasszista" fehér római sokkal szívesebben lakott volna egy fekete római család mellett, sokkal szívesebben ült volna le kártyázni egy közel-keleti rómaival, mint mondjuk egy fehér, barbár germánnal, mert számára a rasszok határai a "rómaiság" vonalán voltak meghúzva.


Szóval hogy végül rátérjek a kérdés megválaszolására is: ahogy írtam, biológiailag nincsenek különböző emberi fajok, társadalmi fajok viszont kétség kívül léteznek, és ezt pusztán deszkriptív módszerekkel bizonyítani lehet. Egy tökéletes elképzelt világban természetesen nem lennének olyan társadalmi csoportok, mint fehérek vagy feketék, és a bőrszín pont ugyanakkora szerepet játszana a társadalomban, mint mondjuk az, hogy valaki római-e. De nem ebben a társadalomban élünk, így az EU és annak a különböző tagállamai kénytelenek elismerni, hogy a faji alapon történő megkülönböztetés egy létező jelenség, ami ellen küzdeni kell, hogy egy igazságosabb társadalomban tudjunk élni.

2022. júl. 29. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!